Երևանի ավագանու և Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի նախագահ Ալեքսանդր Բելսկուն: Ողջունելով հյուրերին՝ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը նախևառաջ անդրադարձել է վերջին օրերին մեր պետության դեմ Ադրբեջանի սանձարձակած դատապարտելի պատերազմին, Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածք նրա ներխուժմանը, խաղաղ բնակավայրերի հրետակոծության, ավերածությունների և ցավալի զոհերի խնդրին և Հայաստանի Հանրապետության ազգաբնակչության դեմ Ադրբեջանի հետագա ագրեսիվ ռազմական գործողությունների ու սպառնալիքների անթույլատրելիությանը:
Ընդլայնված կազմով հանդիպմանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը, Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Միքայել Մանրիկյանը, «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը և Սանկտ Պետերբուրգում Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցչության ղեկավար Արմենակ Կարապետյանը:
Քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն ընդգծել է, որ Երևանը մեծապես կարևորում է գործակցության խորացումը ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքի հետ, և համոզմունք հայտնել, որ երկու քաղաքների օրենսդիր մարմինների միջև ստորագրվելիք փաստաթուղթը նոր հեռանկարներ կբացի նաև այս մակարդակում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի նախագահ Ալեքսանդր Բելսկին իր հերթին նկատել է, որ երկու քաղաքների միջև իսկապես առկա է գործակցության լայն դաշտ, ինչը հնարավորություն կտա ընդգրկել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող նոր ուղղություններ:
Պաշտոնական ձևաչափով հանդիպումից հետո Երևան քաղաքի ավագանու և Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր: Փաստաթուղթը ստորագրել են Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն ու Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի նախագահ Ալեքսանդր Բելսկին:
Փոխըմբռնման հուշագրով գործակցություն կծավալվի տեղական ինքնակառավարման, քաղաքաշինության և հողօգտագործման, բյուջետային գործընթացի և հարկային քաղաքականության, մշակույթի, կրթության, նորագույն տեխնոլոգիաների, շրջակա միջավայրի և այլ բնագավառներում:

Между Советом старейшин Еревана и Законодательным собранием Санкт-Петербурга подписан Меморандум о взаимопонимании
Мэр Еревана Грачья Саргсян принял председателя Законодательного собрания Санкт-Петербурга Александра Бельского, прибывшего в Армению с официальным визитом.  Приветствуя гостя, мэр прежде всего коснулся азербайджанской агрессии, развязанной против Армении в последние дни, вторжения на суверенную территорию Республики Армения, обстрела мирных жителей, причиненных разрушений, человеческих потерь, подчеркнул недопустимость дальнейших военных действий Азербайджана против Армении и эскалации конфликта.
На встрече в расширенном формате присутствовали первый заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян, лидер фракции Совета старейшин «Мой шаг» Армен Галджян, лидер фракции «Процветающая Армения» Микаэл Манрикян, лидер фракции «Луйс» Давид Хажакян и глава представительства мэрии Еревана в Санкт-Петербурге Арменак Карапетян.
Мэр Грачья Саркисян подчеркнул, что Ереван придает большую важность углублению сотрудничества с северной столицей РФ и выразил уверенность в том, что документ, пописываемый между законодательными органами двух городов, откроет новые перспективы совместных программ на этом уровне.
Выразив благодарность за теплый прием, председатель Законодательного собрания Санкт-Петербурга Александр Бельский отметил, что между двумя городами существует широкое поле для взаимодействия, что даст возможность охватить новые направления, представляющие взаимный интерес.
После встречи в официальном формате был подписан Меморандум о взаимопонимании между Советом старейшин Еревана и Законодательным собранием Санкт-Петербурга. Документ был подписан мэром Еревана Грачьей Саркисяном и председателем Законодательного собрания Санкт-Петербурга Александром Бельским.
Согласно меморандуму, взаимодействие будет развиваться в сферах местного самоуправления, градостроительства и землепользования, бюджетного процесса и налоговой политики, культуры, образования, новейших технологий, окружающей среды и других областях.