Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է Ակադեմիական քաղաքի կոնցեպտը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում գտնվող ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտ, որտեղ քննարկվել է Ակադեմիական քաղաքի կոնցեպտը:
Կառավարության ղեկավարին ուղեկցել են Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը և շահագրգիռ գերատեսչությունների այլ ներկայացուցիչներ:
Նախատեսվում է Ակադեմիական քաղաքը տեղակայել ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկական հետազոտությունների և Ռադիոֆիզիկայի և էլեկտրոնիկայի ինստիտուտների և դրանց հարակից այլ տարածքներում:
Ակադեմիական քաղաքում տեղակայվելու է մինչև 8 բուհ՝ իր բոլոր ենթակառուցվածքներով: Արդեն իսկ մշակվել է քաղաքի նախնական հատակագիծը, ըստ որի՝ Ակադեմիական քաղաքում ստեղծվելու են ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Բացի բուհերից, քաղաքում հիմնվելու են նաև բնակելի հատվածներ, հետազոտական կենտրոններ, մարզական ենթակառուցվածքներ, զբոսայգի, ամֆիթատրոն: Քաղաքը նախատեսված է լինելու մինչև 50 հազար մարդու համար:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է գործողությունների ծրագրի մշակումը՝ հստակ ժամանակացույցով: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է քաղաքն անհրաժեշտ բոլոր ենթակառուցվածքներով ապահովելու կարևորությունը, այդ թվում՝ տրանսպորտային ցանցով: Վարչապետի խոսքով՝ Ակադեմիական քաղաքի հիմնումը կնպաստի նաև Արագածոտնի և հարակից մարզերի զարգացմանը, կրթական, հետազոտական կլաստերների ձևավորմանը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ծրագիրը կառավարության առաջնահերթությունների թվում է, և այն արդյունավետ կյանքի կոչելու համատեքստում

Во главе с премьер-министром обсуждалась концепция Академического городка (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Институт физических исследований Национальной академии наук Республики Армения в городе Аштарак Арагацотнской области, где была обсуждена концепция Академического городка.
Главу правительства сопровождали руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян, глава Комитета кадастра Сурен Товмасян и представители других заинтересованных ведомств.
Академический городок планируется разместить на территории Института физических исследований и Института радиофизики и электроники НАН и других прилегающих к ним территорий.
В Академическом городке будут размещены до 8 вузов со всей своей инфраструктурой. Уже разработан предварительный план городка, согласно которому в Академическом городке будут созданы все необходимые условия для студентов и преподавателей. Помимо вузов, в городе также будут созданы жилые участки, исследовательские центры, спортивная инфраструктура, парк, амфитеатр. Городок будет рассчитан на проживание до 50 тысяч человек.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность разработки плана действий с четким графиком. Глава правительства подчеркнул важность обеспечения городка всей необходимой инфраструктурой, в том числе транспортной сетью. По словам премьер-министра, создание Академического городка также будет способствовать развитию Арагацотнской и соседних областей, формированию образовательных и научных кластеров. Никол Пашинян отметил, что программа входит в число приоритетов правительства, и в контексте ее эффективной реализации дал ряд поручений руководителям ответственных ведомств.