Անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական պատանդներին․ ԵՀԽ-ն դիմել է ՄԱԿ-ին, ԵՄ-ին և Ադրբեջանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԳերմանիայի Կառլսռուե քաղաքում անցկացվող Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի 11-րդ ընդհանուր համաժողովը, որին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ մասնակցում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի պաշտոնական պատվիրակությունը, հանդես է եկել Արցախի, արցախահայության և նրա հոգևոր–մշակութային ժառանգության վերաբերյալ հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք ստորև։
2020 թ. ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ՀԵՏԵՎԱՆՔՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Ի հետևումն 2020 թվականի աշնանը Լեռնային Ղարաբաղի/Արցախի համար մղված վեց շաբաթ տևած ծանր պատերազմի՝ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի (ԵՀԽ) գործադիր հանձնախումբն ընդունեց հայտարարություն՝ աղոթելով իմաստության, միասնության ու հանդարտության համար և սգալով բոլոր նրանց հետ, ովքեր «սարսափելի կորուստներ են կրել ոչ միայն սեպտեմբեր 27-ից ի վեր վերստին սանձազերծված պատերազմում, այլև՝ տարածաշրջանում ինքնորոշման համար մղված պայքարի երկար պատմության ընթացքում՝ յուրաքանչյուր թանկագին կյանքի կորստի հետ ավելի խորացնելով թշնամանքը»: ԵՀԽ-ն դատապարտել է քիմիական զենքերի և կասետային ռումբերի կիրառումը, քաղաքացիական անձանց, հիվանդանոցների ու հասարակական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը և բոլոր այլ տեսակի պատերազմական հանցագործությունները, մարդկանց գլխատումը, կտտանքների ենթարկելը և այլ տեսակի բռնաճնշումները, որոնք արձանագրվել են հակամարտության ընթացքում: ԵՀԽ-ն նաև կոչ է արել հարգանք դրսևորել Լեռնային Ղարաբաղի/Արցախի սրբավայրերի և մշակութային ժառանգության նկատմամբ՝ նկատի առնելով այդպիսի վայրերի սրբապղծման մասին բազմաթիվ զեկույցները:
Լեռնային Ղարաբաղում զինված հակամարտության դադարից գրեթե երկու տարի անց հարյուրավոր էթնիկ հայեր տակավին ապօրինաբար պահվում են Ադրբեջանում՝ ոտնահարելով ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին Ժնևյան Կոնվենցիան: Մինչ աշխարհի ուշադրությունը սևեռված է ուկրաինական հակամարտության վրա, ադրբեջանական ուժերը փաստացի նոր վայրագություններ են իրագործում ինչպես Լեռնայի Ղարաբաղի բնիկ հայերի, այնպես և Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան սահմանների նկատմամբ, ինչի հետևանքով շարունակում են զոհվել անմեղ մարդիկ և գերեվարվել նորերը: Ավելին, պատերազմական հանցագործությունների և միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքերին առնչվող օրենքների ոտնահարման համար պատասխանատվության պահանջը, ինչը բազմիցս արձանագրվել է Human Rights Watch, BBC, the Guardian և շատ այլ միջազգային հեղինակավոր լրատվամիջոցների կողմից, ցավոք չի կատարվել կամ հանձ առնվել:
Գերմանիայի Կարլսրուե քաղաքում հրավիրված Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի (ԵՀԽ) 11-րդ համագումարը
Դիմում է ՄԱԿ-ին, Եվրամիությանը և Ադրբեջանի իշխանություններին, միջազգային իրավունքի համաձայն, բոլոր հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական պատանդներին անհապաղ ազատ արձակելու համար,
Կրկին մտահոգություն է հայտնում տարածաշրջանի սրբավայրերի և հայկական մշակութային ժառանգության վերաբերյալ և կոչ է անում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ու միջազգային հանրության բոլոր անդամներին ձեռնարկել բոլոր հնարավոր և համապատասխան միջոցները այդ վայրերը պաշտպանելու համար,
Կոչ է անում Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խմբի շրջանակներում բովանդակալից երկխոսություն սկսելԼեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդարացի և խաղաղ կարգավորման համար,
Խնդրում է ԵՀԽ-ին և ԵՀԽ-ի անդամ բոլոր եկեղեցիներին շարունակել հավատարիմ մնալ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի եկեղեցիների և ժողովրդի նկատմամբ քրիստոնեական համերաշխությանը՝ արդարացի և կայուն խաղաղության հասնելու իրենց ձգտման ճանապարհին:

Немедленно освободить всех армянских военнопленных и гражданских заложников: ВСЦ обратился в ООН, ЕС и к Азербайджану
Поддержи А1+!11-й Ассамблея Всемирного совета церквей (ВСЦ) обратилась с призывом к Организации Объединенных Наций, Европейскому Союзу и властям Азербайджана немедленно освободить всех армянских военнопленных и гражданских заложников в соответствии с международным правом.
В немецком городе Карлсруэ проходит 11-я Генеральная конференция Всемирного совета церквей.
Представляем текст протокола 11-й Ассамблеи ВСЦ о последствиях Нагорно-Карабахской войны 2020 года:
"После шести недель ожесточенных боев за Нагорный Карабах/Арцах в 2020 году исполнительный комитет ВСЦ принял заявление, в котором молился о мудрости, единстве и спокойствии и выразил скорбь в связи «со всеми теми, кто понес ужасные потери не только в возобновившихся боевых действиях после 27 сентября, но на протяжении всей долгой истории борьбы за самоопределение в регионе, углубляя антагонизм с каждой потерянной драгоценной жизнью».
ВСЦ осудил применение химического оружия и кассетных боеприпасов, нанесение ударов по гражданским лицам, больницам и общественной инфраструктуре, а также все другие военные преступления - обезглавливание, пытки и другие зверства, свидетелями которых были во время конфликта. ВСЦ также призвал уважать святые места и культурное наследие Нагорного Карабаха/Арцаха в свете многочисленных сообщений об осквернении таких мест.
Спустя почти два года после окончания вооруженного конфликта в Нагорном Карабахе сотни этнических армян по-прежнему незаконно удерживаются Азербайджаном в нарушение Женевской конвенции об обращении с военнопленными. В то время как внимание всего мира приковано к конфликту в Украине, сообщается, что азербайджанские силы начали новые нападения на коренных армян Нагорного Карабаха, а также на суверенные границы Республики Армения, что привело к новым потерям невинных жизней и большему количеству пленных.
Кроме того, ответственность за военные преступления и другие нарушения международного гуманитарного права и права прав человека, о которых неоднократно сообщали Human Rights Watch, BBC, The Guardian и многие другие международные СМИ, не была достигнута или реализована.
11-я ассамблея Всемирного совета церквей (ВСЦ), собравшаяся в Карлсруэ, Германия:
Призывает Организацию Объединенных Наций, Европейский союз и власти Азербайджана немедленно освободить всех армянских гражданских заложников и военнопленных в соответствии с международным правом.
Вновь выражает озабоченность по поводу святынь и армянского культурного наследия в регионе и призывает ЮНЕСКО и всех членов международного сообщества принять все возможные и надлежащие меры для защиты этих мест.
Призывает к началу содержательного диалога для справедливого и мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ).
Просит ВСЦ и все церкви-члены продолжать проявлять христианскую солидарность с церквями и народом Армении и Нагорного Карабаха в их поисках справедливого и прочного мира”.