Ձեր իմաստուն խոսքով ու գործով միշտ եղել եք Արցախի կողքին․ Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորել է Արամ Ա կաթողիկոսին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա-ին։
Ուղերձում ասված է․
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի խորոց սրտի շնորհավորում եմ Ձեզ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:
Արցախում մեծ ուրախությամբ ու ակնածանքով ընդունեցինք այդ բաղձալի լուրը և վստահ ենք, որ Ե.Հ.Խ. կենտրոնական և գործադիր վարչությունների ատենապետի պաշտոնում ծավալած Ձեր երկարամյա բեղմնավոր գործունեությունը, հարուստ փորձն ու գիտելիքները մեծապես կնպաստեն միջեկեղեցական կապերի խորացմանն ու զարգացմանը, հոգևոր և մարդասիրական արժեքների տարածմանն ու ամրապնդմանը, խաղաղության ու համերաշխության հաստատմանը համայն աշխարհում: Թող ամենազոր Աստված պահապան լինի Ձեզ՝ Ձեր աստվածահաճո ու կարևոր առաքելությունն իրականացնելու ճանապարհին:
Ձեր իմաստուն խոսքով ու գործով Դուք միշտ եղել եք Արցախի կողքին, ըստ ամենայնի սատարել ու նեցուկ եք եղել մեր հավատավոր ժողովրդին, ինչի համար անչափ շնորհակալ ենք Ձեզ ու երախտապարտ:
Մեկ անգամ ևս ընդունեք, խնդրեմ, մեր ջերմագին շնորհավորանքներն ու անկեղծ բարեմաղթանքները: Խաղաղություն, արևշատություն ու ամենայն բարիք Ձեզ, մեր Հայրենիքին ու ժողովրդին»:

Своими мудрыми словами и делами Вы всегда были рядом с Арцахом: Араик Арутюнян поздравил Католикоса Арама I
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян по случаю избрания Арама I председателем Всемирного совета церквей направил Католикосу Великого Дома Киликийского поздравительное послание
«Святейший Отец!
От имени народа Арцаха, властей и себя лично поздравляю Вас с избранием на пост председателя Всемирного совета церквей!
В Арцахе с большой радостью и благоговением восприняли эту желанную новость. Мы уверены, что Ваша многолетняя плодотворная деятельность на посту председателя Центрального и Исполнительного Управлений, Ваш богатый опыт и знания во многом будут способствовать углублению и развитию межцерковных связей, распространению и укреплению духовных и гуманитарных ценностей, установлению мира и солидарности во всем мире. Да хранит Вас всемогущий Господь на пути выполнения Вашей богоугодной и важной миссии.
Своими мудрыми словами и делами Вы всегда были рядом с Арцахом, во всех отношениях поддерживали и поддерживаете наш верующий народ, за что мы безмерно признательны и благодарны Вам.
Еще раз примите наши теплые поздравления и искренние пожелания. Мира, солнца и всего наилучшего Вам, нашей Родине и народу».