սահման առաջնագիծ (3)
Երկու անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել թշնամու կողմն անցնելու և պետական դավաճանություն կատարելու համար
Միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ Ի. Վ.-ի և Վ. Ղ.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է. նշված անձինք մեղադրվում են թշնամու կողմն անցնելու և լրտեսությամբ դրսևորված պետական դավաճանություն կատարելու համար: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը:
«ՀՀ գլխավոր դատախազությունն արդեն տեղեկացրել է, որ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության հետ ակտիվ համագործակցությամբ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում առերևույթ թշնամու կողմն անցնելու, ինչպես նաև լրտեսությամբ դրսևորված՝ պետական դավաճանության 2 դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2022թ. օգոստոսի 10-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 424-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է երկու առանձին քրեական վարույթ:
Քրեական վարույթներով ձեռնարկված վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել ապացույցներ այն մասին, որ ՀՀ քաղաքացիներ Վ. Ղ.-ն և Թուրքիայի Հանրապետության Ստամբուլ քաղաքում բնակվող Ի.Վ.-ն հավաքագրվել են օտարերկրյա պետության հատուկ ծառայությունների կողմից, Վ.Ղ.-ն թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար այլ տեսակի օգնություն է ցույց տվել նրանց, իր նախաձեռնությամբ կապ է հաստատել Վրաստանում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանության աշխատակիցների հետ:
Նրանք առանձին-առանձին հաղորդակցության տարբեր միջոցներով դիմել են Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահին՝ ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվելու և Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու նպատակով:
Նշված քրեական վարույթներով հավաքված ապացույցների հիման վրա հսկող դատախազի կողմից 2022թ. օգոստոսի 18-ին կայացվել են Ի. Վ.-ի և Վ. Ղ.-ի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշումներ:
Միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է:
Որոշումներն ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանություն՝ նշված անձանց հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու համար:

սահման առաջնագիծ (3)
В суд общей юрисдикции города Еревана, было подано ходатайство относительно применения меры пресечения в отношении И.В. и В.Г. в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено. Указанные лица обвиняются в переходе на сторону врага и совершении государственной измены— шпионажа.
Об этом сообщили в Генпрокуратуре РА.
«Генеральная прокуратура РА уже сообщила, что в результате мер, предпринятых в активном сотрудничестве со СНБ РА, в 2022 году в следственном управлении СНБ РА в связи с 2 случаями якобы переход на сторону врага, а также шпионаж, 10 августа было возбуждено два отдельных уголовных производства по ч. 1 ст. 418 и ч. 1 ст. 424 УК РА.
В результате процессуальных и доказательственных действий, предпринятых в уголовном производстве, получены доказательства того, что граждане РА В.Г. и И.В., проживающий в г. Стамбул, Турция, были завербованы спецслужбами иностранного государства. В.Г. для осуществления враждебной деятельности оказывал другую помощь спецслужбам, по своей инициативе он установил связь с сотрудниками посольства Азербайджана в Грузии.
Они по отдельности обратились к президенту Азербайджана через различные средства связи с целью выхода из гражданства Республики Армения и получения гражданства Азербайджанской Республики.
На основании доказательств, собранных по указанным уголовным делам,  прокурором  18 августа 2022 году. были приняты решения о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении И. В.и В. Г.  по ч. 1 ст. 418 УК РА.
В суд общей юрисдикции Еревана было подано ходатайство о применении к ним меры пресечения в виде задержания, которое было удовлетворено.
Постановления направлены в Полицию РА для обнаружения указанных лиц и привода их в орган, осуществляющий производство.