Ուկրաինայի նախագահը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը քննարկել են իրավիճակը Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի շուրջ
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի հետ Լվովում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում քննարկվել Զապորոժիեի ատոմակայանի շուրջ իրավիճակը և մթերային գործարքի համակարգման հարցը: Այդ մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Ուկրաինայի նախագահը «Տելեգրամ»-ի իր ալիքում գրել է, որ Լվովում հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ և պայմանավորվել է շարունակել հացահատիկային նախաձեռնության իրագործման համակարգումը, նաև քննարկվել են դրա զարգացման հնարավոր ուղղությունները:
Ուկրաինայի նախագահի խոսքով՝ նաև քննարկվել է իրավիճակը Զապորոժիեի ատոմային էլեկտրակայանի շուրջ: Զելենսկին կոչ է արել Միավորված ազգերի կազմակերպությանը «ապահովել այդ ռազմավարական օբյեկտի անվտանգությունը»:
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը երեկ ժամանել է Լվով, որտեղ օգոստոսի 18-ին եռակողմ հանդիպում կանցկացնի Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ  Էրդողանի հետ:

Президент Украины и генсек ООН обсудили ситуацию вокруг Запорожской АЭС
Владимир Зеленский заявил, что на встрече с Генсекретарем ООН Антониу Гутеррешем обсудил ситуацию вокруг Запорожской атомной электростанции (ЗАЭС) и координацию по продуктовой сделке.
«Во Львове провел встречу с Генеральным секретарем ООН Антониу Гутеррешем. Договорились о продолжении координации в реализации зерновой инициативы. Обсудили возможные направления ее развития», - написал Зеленский в своем Telegram-канале.
По его словам, также обсудили ситуацию вокруг Запорожской АЭС, Зеленский сообщил, что призвал ООН «обеспечить безопасность этого стратегического объекта».
Накануне, 17 августа, СМИ сообщили, что Генеральный секретарь ООН прибыл в город Львов, Украина, чтобы встретиться с Президентом Украины Владимиром Зеленским и Президентом Турции Реджепом Эрдоганом.
В Стамбуле 22 июля состоялось подписание многосторонних соглашений о снятии ограничений на поставку российских продуктов на экспорт и о содействии России вывозу украинского зерна. Сделка, которую подписали представители  России, Турции, Украины и ООН, предполагает вывоз украинского зерна, продовольствия и удобрений по Черному морю из трех портов, включая Одессу.