Բյուրականի աստղադիտարանի գիտաշխատողները  պարզել են աստղերի արտահոսքերի մեջ դիտվող խտացումների պատճառները
Վերջին տասնամյակների ընթացքում աստղագետները հայտնաբերել են երիտասարդ աստղերից ուղղորդված մեծ թվով արտահոսքեր, որոնք բարձր  արագությամբ տարածվում են միջաստղային միջավայրում: Նրանց ուսումնասիրության ուղղությամբ կատարվել են բազմաթիվ աշխատանքներ, սակայն դեռևս առկա են մի շարք չլուծված հարցեր: ՀՀ ԳԱԱ Վիկտոր Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանի գիտաշխատողները  Բյուրականի աստղադիտարանի գլխավոր գիտաշխատող, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր Տիգրան Մաղաքյանի ղեկավարությամբ արդեն 15 տարի այս ուղղությամբ իրականացնում են ուսումնասիրություն` աշխարհում առաջին անգամ կիրառելով նոր մեթոդ՝ սպեկտրալ առանձնացված կառուցվածքների սեփական շարժումների հետազոտություն: «Հետազոտությունը հնարավորություն տվեց ստանալ այդ արտահոսքերի եռաչափ ընդհանուր պատկերը, որը  մեկն է տվյալ շարքի ուսումնասիրությունների շնորհիվ ստացված արդյունքներից: Ապացուցվեց, որ արտահոսքերի մեջ դիտվող խտացումներն առաջանում են պարբերական ժայթքումների, այլ ոչ ներքին ալիքային գործընթացների հետևանքով: Ստացված արդյունքները կարևորագույն նշանակություն ունեն արտահոսքերի առաջացումը և ներքին ֆիզիկան հասկանալու համար»,– ասում է  Տիգրան Մաղաքյանը:
Գիտական արդյունքը ստացվել է «Աստղային ուղղորդված շիթերում սկանավորող Ֆաբրի-Պերո ինտերֆերոմետրիայով առանձնացված կառուցվածքների սեփական շարժումների ուսումնասիրությունը» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացվում է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության գիտության պետական կոմիտեի աջակցությամբ: Անհրաժեշտ տվյալները ստացվել են Ռուսաստանի աստղաֆիզիկական աստղադիտարանի հետ համագործակցության արդյունքում՝ 6 մետրանոց դիտակի միջոցով:
«Աստղային ուղղորդված շիթերում սկանավորող Ֆաբրի-Պերո ինտերֆերոմետրիայով առանձնացված կառուցվածքների սեփական շարժումների ուսումնասիրությունը» ծրագրի շրջանակներում  գրված գիտական աշխատանքները տպագրվել են «Astronomy & Astrophysics» եվրոպական ամսագրում: Այդ աշխատանքների հղումների թիվը 60-ից ավելի է:

В последние десятилетия астрономы обнаружили большое количество направленных утечек от молодых звезд, путешествующих в межзвездной среде с большими скоростями. По их изучению проделана большая работа, но остается еще ряд нерешенных вопросов.
Исследователи Бюраканской обсерватории имени Виктора Амбарцумяна под руководством главного научного сотрудника Бюраканской обсерватории, доктора физико-математических наук Тиграна Магакяна уже 15 лет проводят исследования в этом направлении, используя впервые в мире новый метод самодвижения спектрально разнесенных структур.
«Исследование позволило получить трехмерную общую картину этих утечек, что является одним из результатов, полученных благодаря исследованиям этой серии. Было показано, что сгущения, наблюдаемые в утечках, вызваны периодическими извержениями, а не внутренними волновыми процессами. Полученные результаты имеют огромное значение для понимания образования утечек и внутренней физики», - сказал Тигран Магакян.
Отмечается, что научный результат получен в рамках программы «Исследование собственных движений разделяемых структур методом сканирующей интерферометрии Фабри-Перо в звездонаправленных струях». Программа реализуется при поддержке Государственного комитета по науке Министерства образования, науки, культуры и спорта. Необходимые данные были получены в результате сотрудничества с Российской астрофизической обсерваторией с использованием 6-метрового телескопа.
Научные работы, написанные в рамках проекта «Исследование собственных движений структур, разделенных сканирующей интерферометрией Фабри-Перо в направленных звездных струях», опубликованы в европейском журнале "Astronomy & Astrophysics". Количество ссылок на эти работы более 60.