Երևանում կտեղադրվի հայ-ռուսական բարեկամության հուշարձան. հայտարարվել է մրցույթ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում Երևանի Ռուսաստանի հրապարակում (Երևանի քաղաքապետարանին հարող տարածք) նախատեսվում է տեղադրել հայ-ռուսական բարեկամության հուշարձան: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից:
Այդ նպատակով ԿԳՄՍ նախարարի 2022 թվականի ապրիլի 4-ի հրամանով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը հաստատել է մրցույթի հետևյալ չափորոշիչները՝
մրցույթին կարող են մասնակցել մասնագիտական կրթություն ունեցող քանդակագործներ Հայաստանից և Ռուսաստանից:
Մրցույթին մասնակցելու համար ընդունվում են հայտեր, որոնք ներառում են մասնագիտական կրթության վկայականը հավաստող փաստաթղթեր, էսքիզ, նախկինում արված կամերային-թեմատիկ քանդակների/աշխատանքների լուսանկարներ (առկայության դեպքում):
Հայտի ներկայացման վերջնաժամկետն է 2022 թ. սեպտեմբերի 10-ը:
Քվեարկությունը կանցկացվի փակ-գաղտնի եղանակով:
Ստեղծագործության նյութի ընտրությունն ազատ է։
Ստեղծագործության ոճի ընտրությունն ազատ է։
Քանդակի առավելագույն բարձրությունը պետք է չգերազանցի 6 մետրը՝ ներառյալ պատվանդանը:
Ստեղծագործությունը խորհրդանշական-պայմանական ձևով պետք է արտացոլի հայ-ռուսական պատմական առնչությունները, երկու պետությունների բարեկամական հարաբերությունները:

В Ереване будет установлен памятник армяно-российской дружбе: объявлен тендер
В рамках мероприятий, посвященных 30-летию установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Российской Федерацией, на площади России в Ереване (площадь, прилегающая к мэрии Еревана) планируется установить памятник армяно-российской дружбе.
С этой целью приказом Министра ОНКС от 4 апреля 2022 года создана рабочая группа, которая утвердила следующие критерии конкурса:
В конкурсе могут участвовать скульпторы с профессиональным образованием из Армении и России.
Для участия в конкурсе принимаются заявки, включающие документы, удостоверяющие наличие аттестата о профессиональном образовании, эскиз, фотографии ранее выполненных скульптур/работ камерной тематики (при наличии).
Крайний срок подачи заявок – десятое сентября 2022 года.
Голосование будет проводиться тайным голосованием.
Выбор материала изготовления свободный.
Выбор творческого стиля свободен.
Размер работы должен соответствовать месту установки.
Максимальная высота скульптуры не должна превышать 6 метров вместе с пьедесталом.
Произведение должно символически-конвенционально отразить армяно-российские исторические отношения, дружеские отношения двух государств.
Заявки следует подавать в Отдел современного искусства Министерства образования, науки, культуры и спорта.