Կարեւորվել է Հայաստանի և Ռուանդայի՝ որպես ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդների համատեղ ջանքերը (տեսանյութ)
Հուլիսի 11-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը հանդիպել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Ռուանդայի ԱԳ նախարար Վենսան Բիրուտայի հետ։
Հանդիպման սկզբում զրուցակիցները խոսել են Հայաստանի և Ռուանդայի միջև համակողմանի հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների մասին՝ երկուստեք ընդգծելով փոխշահավետ համագործակցություն ծավալելու ուղղությամբ առկա ներուժը։
ԱԳ նախարարի տեղակալը մասնավորապես նշել է ցեղասպանությունների կանխարգելման և դրանց դատապարտման գործում Հայաստանի և Ռուանդայի՝ որպես ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդների համատեղ և հետևողական ջանքերի կարևորության մասին։
Կողմերն անդրադարձել են նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում երկու երկրների միջև հաստատված արդյունավետ համագործակցությանը։

Отмечена важность совместных усилий Армении и Руанды как народов, переживших геноцид (видео)
Заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян 11 июля встретился с находящимся в Армении с рабочим визитом министром иностранных дел и международного сотрудничества Руанды Винсентом Бирутой.
Собеседники коснулись перспектив развития отношений между Арменией и Руандой, подчеркнув имеющийся потенциал для развития взаимовыгодного сотрудничества.
Заместитель министра иностранных дел Армении отметил важность совместных и последовательных усилий Армении и Руанды в предотвращении и осуждении геноцидов, так как народы обеих стран пережили геноцид.
Стороны также коснулись эффективного сотрудничества, налаженного между двумя странами в рамках Международной организации франкофонии.