Ինչի՞ դու ԱՄՆ Պետդեպին շնորհակալություն հայտնեցիր․ Շահեն Հարությունյանը՝ Արարատ Միրզոյանի հետ վեճի մասին (տեսանյութ)
«2018-ի ապրիլի 23-ին Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից հետո հարթակում կանգնած էինք։ Ռուբեն Ռուբինյանը համակարգում էր, ըստ էության, ես էլ այդ օրը պետք է ելույթ ունենայի, հերթագրված էինք»։ Ա1+-ի տաղավարում «Շանթ» դաշինք ազգայնական կուսակցության ղեկավար Շահեն Հարությունյանը պարզաբանում է, թե վերջապես ինչ վիճաբանություն է տեղի ունեցել 2018-ին իր և ներկայիս իշխանության ներկայացուցիչների միջև նախքան նրանց իշխանության գալը։
«Արարատ Միրզոյանը մոտենում է հարթակին ու բարձր տոնայնությամբ ասում է՝ ովքեր ելույթ չեն ունենալու, թող հարթակից իջնեն։ Բնականաբար, ես չեմ իջնում»,-հիշում է Շահեն Հարությունյանը՝ ընգծելով, որ իր եզրակացմամբ՝ այդ օրը բեմից իջնելու ընդհանուր կոչը հիմնականում իրեն է ուղղված եղել։
«Ասում եմ՝ Արարատ ջան, ես ինչի՞ պիտի իջնեմ, ելույթ պետք ա ունենամ։ Ռուբինյանից հարցրու՝ հերթագրված եմ։ Ասում ա՝ դու չես կարա խոսաս, որովհետև մենք որոշել ենք, որ դու չպիտի խոսես»․ պատմում է Շահեն Հարությունյանը, ով մասնակցել է 2018-ի անհնազանդության ակցիաներին։
Հարությունյանը պատմում է, որ այդ պահին վիճաբանություն է սկսվել իր և Արարատ Միրզոյանի միջև։ Շահեն Հարությունյանի խոսքով՝ իրեն հիշեցրել են իր նախկին ելույթը, որտեղ վերջինս շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ պետդեպին համաժողովրդական շարժմանը սատարելու համար։
«Ասում ա՝ ինչի՞ դու ԱՄՆ Պետդեպին շնորհակալություն հայտնեցիր։ Վիճաբանությունը թեժ ա, ինքը պտտվում ա՝ Նիկո՛լ, դե դու ասա, նա կմկմում ա։ Էդ րոպեին Սուրեն Պապիկյանը վախեցած տոնայնությամբ  բղավեց՝ Նիկոլ, մտածեցինք ինչ-որ բան է եղել։ Ասեց՝ մի հատ նայեք ինչա գրած։ Նայում ենք Մարիա Զախարովայի էջն է բացել»։

Почему ты выразил благодарность Госдепу США? Шаэн Арутюнян о споре с Араратом Мирзояном (видео)
«После отставки Сержа Саркисяна 23-го апреля 2018 года мы стояли на площадке. Рубен Рубинян координировал, по сути, а я в этот день должен был выступить, мы были зарегистрированы». В студии А1+ руководитель националистической партии альянс «Шант» Шаэн Арутюнян поясняет, какой, в конце концов, спор произошёл в 2018 году  между ним и представителями нынешней власти до их прихода к власти.
«Арарат Мирзоян подходит к площадке и повышенным тоном говорит: кто не будет выступать, пусть спустятся с площадки. Разумеется, я не спускаюсь», - вспоминает Шаэн Арутюнян, подчёркивая, что по его заключению, общий призыв  спуститься со сцены в тот день был в основном адресован ему.
«Говорю: дорогой Арарат, почему я должен спуститься, я должен выступить. Спроси у Рубиняна: я зарегистрирован. Говорит, ты не можешь говорить, так как мы решили, что ты не должен говорить», - рассказывает Шаэн Арутюнян, участвовавший в акциях неповиновения 2018 года.
Арутюнян рассказывает, что в тот момент начался спор между ним и Араратом Мирзояном. По словам Шаэна Арутюняна, ему  напомнили его прежнее выступление, где последний выразил благодарность госдепу США за поддержку демократического решения.
«Говорит, почему  ты выразил благодарность Госдепу США? Спор горячий, он поворачивается: Никол, ты скажи, тот мямлит. В этот момент Сурен Папикян испуганно закричал: Никол, мы подумали что-то произошло. Сказал, ну-ка посмотрите, что написано. Смотрим, Мария Захарова открыла страницу».