Որոշ ծառայություններ չեն ներառվել առողջության պարտադիր ապահովագրության մեջ (տեսանյութ)
Առողջության համապարփակ ապահովագրությունը պարտադիր կդառնա աշխատող քաղաքացիների համար։ Նախագիծը, որն ընդգրկված է Կառավարության հնգամյա ծրագրում՝ կսկսի գործել 2023 թվականից։ Թեմայի շուրջ «Ա1+»-ը զրուցել է ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանի հետ։
«Մենք քննարկել ենք մեր գործընկերների հետ, մասնագետների հետ, թե ինչ ռեֆորմ կարող ենք իրականացնել, ինչպիսի փոփոխություն կարող ենք իրականացնել, որպեսզի մեր բնակչությունը ֆինանսապես ավելի պաշտպանված լինի և այն պահին, երբ կարիք լինի ստանալ բժշկական ծառայություն՝ ինքը կարողանա հանգիստ դիմել և առանց որևէ խոչընդոտի ստանա ծառայություն»,- ասում է Լենա Նանուշյանը։
Առողջապահության նախարարությունը բարեփոխման այս մոդելը վերցրել է Լիտվայի փորձից, որտեղ քաղաքացիները ապահովագրության գումարը նախ սոցիալական կամ կենսաթոշակային ֆոնդին են փոխանցում, իսկ վերջիններս էլ առողջապահության ֆոնդին։ Այս մոդելը առաջարկությունների ցանկում է, բայց գումարների հավաքագրման համար գերատեսչությունը մեկ այլ առաջարկ ունի։ «Մենք մտածում էինք, որ ՊԵԿ-ը հավաքագրումը կանի: Մեր առաջարկն է,որ լինի պետական մեկ գնորդի համակարգ»,- նկատում է նախարարի տեղակալը։
Ապահովագրության կարևորագույն առանձնահատկություններից մեկը դեղորայքային փաթեթն է, որի շրջանակներում քաղաքացին դեղորայք կստանա հետազոտությունն անցնելուց հետո, եթե կա դրա անհրաժեշտությունը։ Պատասխանատուներն ակնկալում են, որ առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրմամբ կբարելավվեն բնակչության՝ առողջության ցուցանիշները, համակարգի ներսում կբարձրացնեն արդյունավետություն ու հասանելիությունը, իսկ պարտադիր լինելու բաղադրիչը հիմնավորում են սոցիալական համերաշխության սկզբունքով։
«Կազմել ենք ծառայությունների փաթեթ, թե որ ծառայություիններից է մեր բնակչությունը օգտվելու։ Կատարել ենք գնահատում, թե ինչ կարժենա այդ ծառայությունների փաթեթը, եթե միաժամանակ այդ ամբողջ խմբի մեջ լինեն և կենսաթոշակառուները, և երեխաները, և աշխատող բնակչությունը և ուսանողները։ Այդ ամբողջ փաթեթեի գումարը ստանալուց հետո փորձլ ենք հասկանալ ինչքան պետք է վճարի պետությունը, օրինակ՝ որոշակի խմբերի համար և ինչքան պետք է վճարի աշխատող բնակչությունը։ Մեր առաջարկն այն էր, որ ընդահանուր այդ փաթեթը, եթե փաթեթի փոփոխություն չենք իրականացնում՝ 6 տոկոս պետք է վճարվի՝ դրա կեսը վճարի աշխատողը, մյուս կեսը գործատուն»,- պարզաբանում է Լենա Նանուշյանը։
Փաթեթում չեն ներառել պլաստիկ վիրահատությունները, ատամնաբուժական հիմնական ծառայությունները ներառել են, բայց թանկարժեք ծառայությունները՝ ոչ։ «Փաթեթեը 90 տոկոսով փակում է այն ծառայությունները՝ վիրահատությունները, սրտի վիրահատությունները, տրանսպատվանցիայի որոշակի ծառայություն ունենք, ուռուցքաբանության ոլորտում ՝և վիրահատական, և քիմիաթերապիան և ճառագայթային բուժումը։ Որոշակի սահմաններ իհարկե դրված են, բայց մեծամասամբ դրանք փակում են»,- ասաց նախարարի տեղակալը։

Некоторые услуги не покрываются обязательным медицинским страхованием (видео)
Всеобъемлющее медицинское страхование станет обязательным для работающих граждан. Проект, включённый в Пятилетнюю правительственную программу, начнёт действовать с 2023 года. «А1+» побеседовал на эту тему с первым заместителем министра здравоохранения РА Леной Нанушян.
«Мы обсудили с нашими партнерами, специалистами, какие реформы мы можем реализовать, какие изменения мы можем внести, чтобы наше население было более финансово защищено, когда ему необходимо получить медицинскую помощь, оно могло обращаться спокойно, без каких-либо препятствий получить услугу», - говорит Лена Нанушян.
Министерство здравоохранения взяло эту модель реформы из опыта Литвы, где граждане сначала перечисляют страховую сумму в социальный или пенсионный фонд, который, в свою очередь, перечисляет в фонд здоровья. Эта модель есть в списке предложений, но у агентства есть еще одно предложение по сбору средств. «Мы думали, что сбор произведёт КГД. Наше предложение таково, чтобы была система одного государственного покупателя», - отмечает заместитель министра
Одной из важнейших особенностей страхования является пакет лекарств, в рамках которого гражданин получит лекарства после обследования, если в этом есть необходимость. Ответственные лица ожидают, что с внедрением всеобъемлющего страхования здоровья улучшатся показатели здоровья, внутри системы повысятся эффективность и доступность, а обязательное составляющее обуславливают принципом социальной солидарности.
«Мы составили пакет услуг, которыми будет пользоваться наше население. Мы провели оценку, сколько будет стоить пакет этих услуг, если одновременно во всей этой группе будут и пенсионеры, и дети, и работающее население, и студенты. После получения суммы всего этого пакета мы попытались понять, сколько должно заплатить государства, к примеру, для определённых групп, и сколько должно платить работающее население. Наше ожидание таково, чтобы весь этот пакет, если мы не изменим пакет, должен оплачиваться 6% - половину заплатит работник, другую половину – работодатель», - поясняет Лена Нанушян.
Пакет не включил в себя пластические операции, основные стоматологические услуги включены, но дорогостоящие услуги – нет. «Пакет на 90% покрывает те услуги – операции, операции на сердце, есть услуга трансплантации, в сфере онкологии – и хирургическое лечение, и химиотерапию, и радиологическое лечение. Некоторые ограничения, конечно, установлены, но по большей части они покрывают», - сказала замминистра.