ՀՀ-Իրան համագործակցությունը միշտ նպաստելու է տարածաշրջանի խաղաղության ամրապնդմանը. ՀՀ ԱԺ նախագահը՝ ԻԻՀ ԱԳ նախարարին
Պաշտոնական այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 16-ին հանդիպել է ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանին:
Ողջույնների փոխանակումից հետո կողմերը խոսել են մեր պետությունների միջեւ 30 տարվա դիվանագիտական հարաբերություններից, ինչը սկիզբ է դրել հայ-իրանական միջպետական համագործակցության զարգացման գործընթացին, որի հիմքը դեռեւս հարյուրամյակներ առաջ էր ստեղծված: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ բարեկամ Իրանի հետ փոխադարձ հարգանքի ու վստահության վրա կառուցված երկկողմ հարաբերությունները մեծ կարեւորություն ունեն Հայաստանի Հանրապետության համար, քանի որ Իրանը ոչ միայն հարեւան պետություն է, այլ նաեւ առեւտրային կարեւոր, հուսալի եւ վստահելի գործընկեր մեզ համար: Նա կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը՝ համաձայնելով, որ խորհրդարանների շփումների ակտիվացումն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափով նպաստում են փոխըմբռնման եւ փոխվստահության ամրապնդմանը, միասնական տեսակետների շրջանակի ընդլայնմանը եւ երկրների միջեւ համագործակցության զարգացմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ տարբեր հարթակներում Հայաստանը, մշտապես հաշվի առնելով բարեկամ Իրանի շահերը, հնարավորինս աջակցել է նրա դիրքորոշմանը եւ ակնկալում է համապատասխան վերաբերմունք Իրանից՝ հավելելով, որ հայ-իրանական համագործակցությունը միշտ նպաստել եւ նպաստելու է տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության ամրապնդմանը:
Կողմերն անդրադարձել են ադրբեջանաթուրքական տանդեմի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված պատերազմին եւ դրա հետեւանքով ստեղծված իրավիճակին ու չլուծված բազմաթիվ հումանիտար խնդիրներին, մասնավորապես, ռազմագերիների վերադարձի հարցին:
«Կարծում եմ, որ Իրանի՝ բարեկամ պետության անաչառ մոտեցումը միջազգային եւ տարածաշրջանային հարթակներում շրջանառվող ադրբեջանամետ նախաձեռնությունների վերաբերյալ լուրջ ներդրում կունենա Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման համար»,-նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը մեծապես կարեւորվել է Իրանի հետ ռազմավարական երկխոսությունը եւ ակնկալվել դրա արդյունքում երկկողմ հարաբերությունների հնարավոր էական առաջընթացը բոլոր ուղղություններով:
Քննարկմանը կողմերը խոսել են ՀՀ Սյունիքի մարզում իրանական կողմից դրսեւորվող ներդրումային հետաքրքրություններից:
Այս առումով ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Կապանում ԻԻՀ գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը, ինչպես նաեւ, փոխադարձաբար, Թավրիզում՝ ՀՀ գլխավոր հյուպատոսություն բացելու անհրաժեշտությունը:
ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ հայ-իրանական փոխգործակցությունը զարգացման եւ ընդլայնման մեծ ներուժ ունի եւ պատրաստ է աջակցելու Հայաստան-Իրան փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը՝ ի շահ մեր բարեկամ ժողովուրդների:

Сотрудничество РА-Иран всегда будет способствовать укреплению мира в регионе. Спикер НС РА – главе МИД ИРИ
Находящийся с официальным визитом в Исламской Республике Иран председатель НС РА Ален Симонян 16 июня встретился с министром иностранных дел ИРИ Хосейном Амиром Абдоллахианом.
«После обмена приветствиями стороны говорили о 30-летних дипломатических отношениях между нашими странами, положивших начало процессу развития армяно-иранского межгосударственного сотрудничества, фундамент которого был заложен еще сотни лет назад. Ален Симонян отметил, что двусторонние отношения с дружественным Ираном, построенные на взаимном уважении и доверии, имеют большое значение для Республики Армения, так как Иран является для нас не только соседней страной, но и важным и надежным торговым партнером. Он подчеркнул важность развития межпарламентского сотрудничества, согласившись с тем, что активизация парламентских контактов как в двустороннем, так и в многостороннем форматах способствует укреплению взаимопонимания и доверия, расширению сферы общих взглядов и развитию сотрудничества между странами», - говорится в сообщении.
Согласно источнику, председатель НС РА отметил, что Армения, всегда учитывая интересы дружественного Ирана, максимально поддерживала его позицию и ожидает от Ирана соответствующего отношения, добавив, что армяно-иранское сотрудничество всегда способствовало и будет способствовать укреплению мира и стабильности в регионе.
Стороны коснулись войны против Нагорного Карабаха, развязанной азербайджано-турецким тандемом, и создавшейся в результате ситуации, а также многочисленных нерешенных гуманитарных вопросов, в частности, вопроса возвращения военнопленных.
"Думаю, что беспристрастный подход дружественного Ирана к циркулирующим на международной и региональной аренах проазербайджанским инициативам внесет серьезный вклад в дело мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта", - сказал Ален Симонян.
По сообщению НС РА, на встрече придавалось большое значение стратегическому диалогу с Ираном и ожидался возможный значительный прогресс двусторонних отношений по всем направлениям.
В ходе обсуждения стороны говорили об инвестиционных интересах иранской стороны в Сюникской области Армении.
Отмечается, что в этой связи председатель НС подчеркнул необходимость открытия Генерального консульства Исламской Республики Иран в Капане, а также необходимость открытия Генерального консульства Республики Армения в Тебризе.
Министр иностранных дел Ирана выразил уверенность, что армяно-иранское сотрудничество имеет большой потенциал для развития и расширения, и готов поддержать развитие взаимовыгодного сотрудничества Армения-Иран — во благо наших дружественных народов.