Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Իրաքի հայոց թեմի նորընտիր առաջնորդին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆ.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ Կաթողիկոսը հունիսի 15-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է Իրաքի հայոց թեմի նորընտիր առաջնորդ Հոգեշնորհ Տ. Օշական վարդապետ Գյուլգյուլյանին, թեմի կենտրոնական վարչության ատենապետ Մելքոն Մելքոնյանին և Իրաքի Բասրա քաղաքի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու ատենապետ Խաժակ Վարդանյանին:
Ինչպես տեղեկացնում է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը, հանդիպմանն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր օրհնությունն ու բարեմաղթանքները փոխանցեց Հայր Սուրբին` շնորհավորելով առաջնորդ ընտրվելու կապակցությամբ:
«Խոսելով իրաքահայ համայնքի կյանքում առկա խնդիրների և մարտահրավերների մասին` Վեհափառ Հայրապետը համոզմունք հայտնեց, որ, աջակից ունենալով հոգևոր դասին, կենտրոնական վարչությանը, հավատավոր հայորդյաց, հնարավոր կլինի դրանք հաղթահարել և ազգային-եկեղեցական կյանքը վերընթացի մեջ պահել: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կարևորեց, որ հովվական խնամքի ներքո մեր ժողովրդի զավակները ապրեն ազգային-հոգևոր արժեքներով, հավատարիմ մնան իրենց ինքնությանը և, ծաղկեցնելով հայ համայնքը, իրենց օգտակար ծառայությունը բերեն ազգին, հայրենիքին և Եկեղեցուն:
Իրաքահայոց թեմի կենտրոնական վարչության ատենապետ տիար Մելքոն Մելքոնյանն Իրաքի հավատավոր հայորդիների անունից ուրախություն հայտնեց թեմակալ առաջնորդի ընտրության առիթով՝ ընդգծելով, որ Հայր Օշականն իր նվիրյալ ծառայության շնորհիվ սիրված է հայ համայնքի կողմից և վայելում է ամենքի վստահությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Католикос Всех Армян принял новоизбранного предстоятеля армянской епархии Ирака
Поддержи А1+!15 июня Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин II принял в Первопрестольном Святом Эчмиадзине новоизбранного предстоятеля Армянской епархии Ирака Его Преосвященство архимандрита Ошакана Гюльгюльяна, председателю Центрального правления епархии Мелкона Мелконяна, председателя церкви Сурб Аствацацин в БасреХажака Варданяна.
В ходе встречи Католикос Всех Армян передал Святейшему отцу благословения и наилучшие пожелания, поздравив его с избранием на пост.
Говоря о проблемах и вызовах в жизни иракской армянской общины, Его Святейшество выразил уверенность, что при поддержке центральной администрации и верующих удастся их преодолеть и сохранить национально-церковный жизнь в разгаре. Католикос Всех Армян посчитал важным, чтобы дал потомки нашего народа жили национальными заботами, ценностями, сохраняли верность своей идентичности, способствовали процветанию армянской общины, народа, Родины и Церкви.
Глава Центрального правления Епархии Армянской Апостольской церкви в Ираке Мелкон Мелконян выразил радость в связи с избранием главы епархии, подчеркнув, что отец Ошакан любим армянами и пользуется всеобщим доверием.
Согласно источнику, в ходе беседы предводитель Армянской епархии Ирака выразил Гарегину II сыновнюю любовь и благодарность за его постоянную отеческую заботу, заверив, что вложит все свои силы и способности служению Армянской епархии Ирака.
В завершение Католикос Всех Армян пожелал Божьей поддержки архимандриту Ошакану в его руководящей миссии.