Նրանք արտագաղթելու են նաև դոլարի արժեզրկման պատճառով․ Հայկ Չոբանյան (տեսանյութ)
«Համոզված եմ, որ Ադրբեջանի ներկայությունն այդ ոլորտում կարևոր դեր է խաղացել հատկապես 44 օրյա պատերազմի ընթացքում»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Հայկ Չոբանյանն՝ անդրադառնալով հարցին, թե արբանյակներ ունենալն ինչ առավելություն է տվել այդ երկրին։
Հիշեցնենք, որ անցած ամիս Հայաստանը տիեզերք արձակեց իր առաջին՝ Արմսաթ-1 արբանյակը։ Հ․Չոբանյանը փոխանցեց, որ այն Հայաստանի համար կլինի նոր հնարավորություն ոչ միայն անվտանգության, պաշտպանության, այլ նաև գյուղատնտեսության, բնապահպանության, գիտության ոլորտներում։ «44 օրյա պատերազմից հետո մեր ռազմարդյունաբերության ոլորտում նոր փուլ սկսվեց, դա արտահայտվեց հատկապես մասնավոր ոլորտում»,- հավելեց նա։
Հ․Չոբանյանն անդրադարձավ նաև ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո Հայաստան տեղափոխված ավելի քան 70 հազար մասնագետներին և ասաց, թե դա աննախադեպ երևույթ էր մեր երկրի համար։
Նրա ներկայացմամբ ռուսները ՏՏ ոլորտի մասնագետների տեղաշարժի համաշխարհային սանդղակում միշտ եղել են առաջին եռյակում, բայց երբեք Հայաստան գալու մասին չեն մտածել։ Իսկ Հայաստանը՝ որպես ՏՏ ոլորտի մասնագետներ ունեցող երկիր, այդ սանդղակում երբևէ նկատելի տեղ չի զբաղեցրել, մինչդեռ հիմա կարող է լինել առաջին տասնյակում։ Եվ ԱՏՁՄ գործադիր տնօրենը պարտադիր է համարում, որ Հայաստանը այդ տեղաշարժը սպասարկելու համար պայմաններ ստեղծվի, որպեսզի հետագայում էլ այդ մասնագետները մեր երկիրը դիտարկեն որպես իրենց աշխատելու վայր։
Մինչդեռ այսօր դոլարի արժեզրկումը կարող է պատճառ դառնալ, որ նրանք Հայաստանից մեկնեն մեկ այլ երկիր։ Եվ ընդհանրապես Հայկ Չոբանյանը դրամի արժեզրկումը աղետալի է համարում ՀՀ արտադրողների համար։ «Արտադրողներն այսօր ճգնաժամային վիճակում են, քայքայվում են դրամի կուրսի պատճառով։ Ընկերությունները զանգվածաբար ազատելու են իրենց աշխատողներին, որովհետև չեն կարողանալու պահել, զանգվածաբար կորցնելու են իրենց հաճախորդներին, այդ թվում՝ մեր ոլորտում։ Այս արժեզրկումը մի քանի անգամ գերազանցում է նրանց ունեցած շահույթի մարժան։ Նրանք արտագաղթելու են նաև այս պատճառով»,- եզրափակեց նա։

Они эмигрируют также из-за обесценивания доллара: Айк Чобанян (видео)
Поддержи А1+!«Я уверен, что присутствие Азербайджана в этой отрасли сыграло важную роль в особенности во время 44-дневной войны», - сказал в беседе с «А1+» исполнительный директор Союза предприятий передовых технологий Айк Чобанян, касаясь вопроса, какое преимущество дало это стране наличие спутников.
Напомним, что в прошлом месяце Армения выпустила в космос свой первый спутник Армсат-1. По словам А. Чобаняна, это станет новой возможностью для Армении не только в сфере безопасности, обороны, но и в сельском хозяйстве, экологии, науке. «После 44-дневной войны в нашей военно-промышленной отрасли начался новый этап, это отразилось главным образом в частном секторе», - добавил он.
А. Чобанян коснулся также 70 тысячи специалистов, переехавших в Армению после русско-украинской войны, и сказал, что это – беспрецедентное явление для нашей страны.
По его словам, в мировой шкале перемещения специалистов ИТ-сферы русские всегда были в первой тройке, но они никогда не задумывались о приезде в Армению. А Армения, как страна, в качестве страны, имеющей специалистов в ИТ-отрасли, никогда не занимала заметного места на этой шкале, между тем, сейчас она может быть в первой десятке. И исполнительный директор СППТ считает обязательным, чтобы Армения создала условия для обслуживания этого сдвига, чтобы и в дальнейшем эти специалисты рассматривали нашу страну в качестве места для своей работы.
Между тем, сегодня обесценивание доллара может стать причиной того, что они уедут из Армении в другую страну. И вообще, Айк Чобанян считает укрепление драма катастрофой для армянских производителей. «Производители сегодня находятся в состоянии кризиса, разрушаются из-за курса драма. Компании станут массово увольнять своих сотрудников, потому что не смогут удерживать, массово будут терять своих клиентов, в том числе в нашей отрасли. Это обесценивание в несколько раз превышает маржу их прибыли. Они эмигрируют и по этой причине», - заключил он.