Սերժ Սարգսյանին ամենաքիչն է ձեռք տալիս, որ լինի իշխանափոխություն և իշխանությունը փոխանցվի Ռ․ Քոչարյանին․ քաղաքագետ
«Դիմադրություն» շարժման և հայաստանյան ներքաղաքական իրավիճակի մասին «Ա1+»-ը զրուցել է քաղաքագետ Արա Պողոսյանի հետ։
Պարոն Պողոսյան, Սերժ Սարգսյանը երեկ նշել է, որ շարժումը բերելու է ցանկալի արդյունքներ, և խորհուրդ է տվել լսել վաղվա Իշխան Սաղաթելյանի ելույթը։ Արդյո՞ք Սերժ Սարգսյանը այսպիսով շարժման պատասխանատվությունը ամբողջությամբ բարդեց Իշխան Սաղաթելյանի վրա։
Այս պահին, եթե լինի իշխանափոխություն, ապա իշխանությունը պետք է կիսվի ավանգարդում կանգնած ուժերի միջև, դա իր հերթին հնարավոր չի, որովհետև երկրորդ և երրորդ նախագահները մինչ այս պահը չեն կարողացել ընդհանուր կոնսենսուս ձևավորել, միակ կոնսեսուսը դա Ն․ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջն է։ Սերժ Սարգսյանը հասկանալով, որ այս շարժման ավանգարդում կանգնած են Դաշնակցության և Ռ․ Քոչարյանի կողմնակիցները, իրեն ամենաքիչն է ձեռք տալիս, որ լինի իշխանափոխություն և իշխանությունը փոխանցվի Ռ․ Քոչարյանին և իր կողմնակիցներին։
Ս․ Սարգսյանը ցույց է տալիս, որ ինքը գործընթացի մեջ է, բայց միևնույն ժամանակ գործընթացի մեջ չէ։ Որ ինքը որոշող չէ, որ հասկանալով շարժումն այս պահին և այս բովանդակությամբ պտղաբեր չէ, որովհետև ինչքան էլ, որ պնդենք, որ Արցախն իրապես շատ կարևոր է, բայց հասարակությունը և ընդհանրապես հեղափոխությունները զուտ տարածքային հարցով տեղի չեն ունենում։ Փողոցում հեղափոխություններ տեղի են ունենում հիմնականում սոցիալական բաղադրիչի տեսքով, եթե չկա սոցիալական բաղադրիչը, այդ դեպքում մնում է հույս դնել պալատական հեղաշրջման վրա, որը կրկին տեղի չի ունենալու։ Եվ հիմա Ս․ Սարգսյանը հասկանում է, որ շարժումը չի կարող տանել իշխանափոխության և փորձում է պատասխանատվությունը իր և իր ուժի վրայից «դեն շպրտել»։
Ընդդիմության հիմնական եզրույթներից մեկն այն է, որ իշխանությունը ցանկանում է հանձնել Արցախը, իսկ իրենք դեմ են դրան։ Իրականում ի՞նչ գործընթացների մեջ են մեր իշխանությունները՝ միջազգային հարթակներում Արցախի հարցով։
Նայած, թե հանձնել ասելով մենք ինչ նկատի ունենք։ Դե ֆակտո և դե յուրե ՀՀ-ն այլևս Արցախի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորը չէ, որովհետև իր այդ լիազորումը փոխանցել է մեկ այլ պետության, մասնավորապես ՌԴ-ին և ՀՀ-ն այս պահին Արցախի անվտանգային միջավայրի վրա չունի որևէ ազդեցություն՝ հատկապես դրական իմաստով։
Հիմա շատ վտանգավոր է, որ իշխանությունը, որը կրել է պարտություն և հակառակորդ պետության կողմից ենթակվել վարկաբեկման, դժվար թե կարողանա ի վիճակի լինի հակառակորդ պետության հետ վարել բանակցային հարաբերություններ։
Ինչ եք կարծում, շարժումը ներքին կազմակերպվածությա՞մբ է, թե՞ այնուամնայնիվ դրսից ուժերի ներգրավվածություն կա։
Սրանք ասեկոսեներ են և չեմ կարծում, որ փաստացի են։ Եթե լինեին որևէ փաստացի հիմքեր, որ արտասահմանյան որևէ պետություն ՀՀ-ի տարածքում կազմակերպում է հակաիշխանական ելույթներ, ցույցեր և ակցիաներ, ապա ասյ դեպքում պետք է լինեին որոշակի իրավական ընթացակարգեր։
Իսկ արդյո՞ք ՌԴ-ին ձեռնտու է, որ խորհրդարանական ընդդիմությունը Հայաստանում ցույցեր կազմակերպի։
Այսօր Ն․ Փաշինյանի իշխանությունը վատ ծառայություններ չի մատուցում ՌԴ-ին, չնայած նրան, որ այս իշխանությունը երկակի խաղեր է փորձում խաղալ։ Բայց ամեն դեպքում ՌԴ-ն ունի իր ձեռքերում հաղթաթուղթ, մասնավորապես՝ խաղաղապահ կոնտինգենտ Արցախում, նաև Սյունիքի տարածքում տեղակայված ռուսական ուժեր, որից ավելի լավ հաղթաթուղթ չէր կարող ունենալ օրինակ 10 տարի առաջ Հայաստանում։ Հավելեմ դրան նաև ԵԱՏՄ տարածքում Հայաստանի գտնվելը, հավելեմ նաև Ռուսաստանի և Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունները, կարծում եմ, որ միամիտ կլինի ասել, որ ՌԴ-ն մնացել էր Հասյաստանի ընդդիմության հույսին։ Որևէ արտաքին գերտերություն այսօրվա Հայաստանի համար մեծ հաշվով ունի այնքան հաղթաթղթեր, որ այսպիսի շարժումների կարիք մեծ հաշվով չկա։
Արդյո՞ք իշխանությանը ձեռնտու է, որ ընդդիմությունը մնա փողոցում և շարունակի այդ պայքարը։
Կարծում եմ այս հանգրվանում գոնե՝ գուցե, որովհետև ընդդիմության այս պայքարը ինչքան էլ հիմա պնդեմ, որ արտաքին աշխարհում բացասական է ընկալվում և այլն, բայց այնուամենայնիվ, այն, որ կա ընդդիմություն պետության մեջ, որը փողոցային պայքարի միջոցով ցույց է տալիս, որ երկրում կա անհամաձայնություն և իշխանություններից չէ, որ միայն կախված է որոշակի որոշումներ կամ զիջումներ։ Այս իմաստով, եթե իշխանությունները լինեն խելամիտ, ապա անպայման կօգտվեն այդ հնարավորություններից։ Սա իրականում հնարավորություն է։
Իսկ որքանով է այս դեպքում ճիշտ գործում իշխանությունը։
Այս պահին նկատվում են որոշակի գործընթացների ձգձգումներ, որոնք այս պահին անհրաժեշտ են ՀՀ-ին։ Որովհետև, եթե այս ժամանակահատվածում մենք հասցնեինք վերակազմակերպել մեր բանակը, վերախմբավորել մեր ուժերը, մշակել մեր ազգային հայեցակարգը և այլն, ապա այդ պրոցեսները որոնք ձգձգվում էին մեր համար, կարող էին ապագայում ինչ-որ բարենպաստ պայմաններում ծառայել մեր շահերին։
Շատ է նշվում, որ այսօրվա խորհրդարանական ընդդիմությունը և իշխանությունը միմյանց արժանի հակառակորդներ են և նրանց այսպիսի գործունեության արդյունքում մնացած ուժերը դուրս են մնում քաղաքական գործընթացներից։
Ես այս ընթացքում նկատում եմ, որ իշխանությունները փորձում են իրագործել այդ երրորդ ուժի ֆենոմենը։ Իշխանությունները հասկանում են, որ գնալով մեծանում է հասարակության մի զանգվածի կշիռը, ովքեր ոչ նրանց են սիրում, ոչ նրանց։ Իշխանությւոնները արդեն փորձում են դա կիրառել։ Սակայն դա ևս չի կարող ունենալ ո՛չ արդյունք, ո՛չ էֆֆեկտ, քանի որ այդ ուժը պետք է լինի բնական, այլ ոչ թե արհեստական։ Այն, ինչը որ արհեստական է շատ արագ ուռճացվում և շատ արագ էլ պայթում է, հետևաբար, այդ դեպքում չի կարող ունենալ երկարաժամկետ հեռանկար։

ara-poghosyan-580x460
Сержа Саркисяна меньше всего устраивает, чтобы была смена власти и власть перешла к Р. Кочаряну: политолог
О движении «Сопротивление» и о внутриполитической ситуации в Армении «А1+» побеседовал с политологом Ара Погосяном.
Господин Погосян, Серж Саркисян вчера отметил, что движение приведёт к желаемым результатам, и посоветовал послушать завтрашнее выступление Ишхана Сагателяна. Тем самым Серж Саркисян полностью возложил ответственность за движение на Ишхана Сагателяна?
На данный момент, если будет смена власти, власть должна быть поделена между стоящими в авангарде силами, это в свою очередь невозможно, так как второй и третий президенты до настоящего момента не смогли сформировать общий консенсус, единственный консенсус – это требование отставки Н. Пашиняна. Серж Саркисян, понимая, что в авангарде этого движения стоят сторонники Дашнакцутюн и Р. Кочаряна, ему меньше всего выгодно, чтобы была смена власти и власть перешла к Р. Кочаряну и его сторонникам.
С. Саркисян показывает, что он в процессе, но в то же время и не в процессе. Что не он решает, что понимая, что движение на данный момент и с этим содержанием не плодотворно, потому что, сколько бы ни утверждали, что Арцах действительно очень важен, но общество и революции в целом не происходят чисто по территориальному вопросу. Революции на улицах происходят главным образом в виде социальной составляющей, если нет социальной составляющей, в этом случае остаётся надеяться на дворцовый переворот, который вновь не произойдёт. И теперь С. Саркисян понимает, что движение не может привести к смене власти и пытается «сбросить» с себя и со своей силы ответственность.
Один из основных тезисов оппозиции – это то, что власти хотят отдать Арцах, а они против. В действительности, в каких процессах находятся наши власти на международных платформах по вопросу Арцаха?
Смотря что мы имеем в виду говоря отдать. Де-факто и де-юре РА больше не является гарантом безопасности Республики Арцах, потому что она передала это своё полномочие другому государству, в частности РФ, и РА, и на данный момент Армения не оказывает никакого влияния на обстановку безопасности Арцаха, особенно в положительном смысле.
Сейчас очень опасно, что власти, которые потерпели поражение и были дискредитированы государством-противником, вряд ли будут в состоянии вести переговоры с государством-противником.
Как вы думаете, движение организовано изнутри или, тем не менее, вовлечены силы извне?
Это слухи, я не думаю, что они соответствуют действительности. Если бы были фактические основания, что какое-то зарубежное государство организует на территории РА выступления, демонстрации и акции против власти, в этом случае должны были быть определённые правовые процедуры.
А выгодно ли РФ, чтобы парламентская оппозиция организовывала демонстрации в Армении?
Сегодня правительство Н. Пашиняна оказывает неплохие услуги РФ, несмотря на то, что эти власти пытаются вести двойную игру. Но в любом случае у РФ в руках есть козырь, в частности, миротворческий контингент в Арцахе, также российские силы, расположенные на территории Сюника, лучшей козырь она не могла иметь в Армении, к примеру, 10 лет назад. Также добавлю к этому нахождение Армении на территории ЕАЭС, добавлю также отношения между Россией и Азербайджаном, Россией и Турцией, думаю, что будет наивным сказать, что России остаётся полагаться на армянскую оппозицию. Ни у одной внешней сверхдержавы нет стольких козырей для сегодняшней Армении, так что необходимости в таких движениях по большому счёту нет.
Выгодно ли властям, чтобы оппозиция оставалась на улице и продолжала эту борьбу?
Я думаю, по крайней мере, в этот момент, возможно, так как сколько б я не утверждал сейчас, что эта борьба оппозиции негативно воспринимается за рубежом и т. д., тем не менее, то, что в государстве есть оппозиция, которая посредством уличной борьбы демонстрирует, что в стране есть несогласие, и не только от властей зависят некоторые решения и уступки. В этом смысле, если власти будут разумны, они обязательно воспользуются этими возможностями. Это действительно возможность.
А насколько в этом случае правильно действуют власти.
На данный момент есть задержки в некоторых процессах, которые в данный момент необходимы Армении. Потому что, если бы за этот период мы успели реорганизовать нашу армию, перегруппировать наши силы, выработать нашу национальную концепцию и т. д., то те процессы, которые для нас затянулись, могли бы служить нашим интересам при каких-то благоприятных условиях в будущем.
Часто упоминается, что нынешняя парламентская оппозиция, правительство являются достойными оппонентами друг друга и в результате их подобной деятельности остальные силы остаются вне политического процесса.
За это время я замечаю, что власть пытается реализовать феномен этой третьей силы. Власти понимают, что всё больше растёт вес части общества, которые не любят ни тех, не других. Власти уже пытаются применить это. Однако это не может иметь ни результата, ни эффекта, так как эта сила должна быть естественной, а не искусственной. То, что искусственно, очень быстро раздувается и очень быстро взрывается, поэтому в таком случае не может иметь долгосрочной перспективы.