Ստեփանակերտը թույլ է տվել կոպիտ սխալ՝ չընդառաջելով ՀՀ նախագահի առաջարկին․ Վահրամ Աթանեսյան (տեսանյութ)
«Իսկզբանե կարգավորման ցանկացած տարբերակի դեպքում ՀՀ-ԼՂՀ հաղորդակցությունը պետք է շրջանցեր Լաչին քաղաքը։ Միշտ է այդպես եղել։ Եվ միակ փուլը, երբ այդ մասին խոսք չի եղել, 1997թ․ վերջին ներկայացված կարգավորման փուլային տարբերակն էր, որի համաձայն հայկական վերահսկողության տակ էր անցնելու ամբողջ Լաչինի շրջանը՝ ԼՂԻՄ-ի հետ միասին։ Այնտեղ միջանցքի մասին խոսք չկար։ Դա մերժելուց հետո, մյուս բոլոր դեպքերում խոսակցությունը եղել է այնպես, որ ճանապարհը պետք է շրջանցի Լաչինը։ Լաչինի շրջանը պետք է վերադարձվեր՝ բացի միջանցքից»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Ազգային ժողովի արտաքին հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախկին նախագահ Վահրամ Աթանեսյանը։
2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համաձայն, Արցախը Հայաստանին կապող նոր միջանցք պետք է կառուցվի։ Արցախի ԱԺ նախկին պատգամավորը, սակայն, տեղեկություններ  չուներ, թե հիմա ինչ բանակցություններ են ընթանում, և արդյոք Լաչին քաղաքը՝ Բերձոր քաղաքը, Աղավնո և Սուս գյուղերն ընկնելու են 5 կմ լայնություն ունեցող այդ միջանցքի տարածքում․ «Մենք պաշտոնապես տեղեկացված չենք, ՀՀ-ն մասնակցո՞ւմ է Արցախին կապող նոր ճանապարհի կառուցմանը, թե՞ ոչ»,- հարցնում է նա։
Վ․Աթանեսյանն անդրադարձավ նաև 2016թ․ ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Արցախի քաղաքական ղեկավարության միջև եղած մի զրույցին։ Այդ զրույցը բացահայտել էր Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը՝ արդեն 44 օրյա պատերազմից հետո և ասել էր, որ Ս․Սարգսյանն առաջարկել էր հանձնել 7 շրջանները, բայց մերժում էր ստացել։ Ս․Սարգսյանն էլ հակադարձել էր, թե՝ «դուք բազմաթիվ անգամ լսել եք «Ղարս, Ղարս» երգը, եթե հրաժարվում եք Մադրիդյան սկզբունքներից, մի օր էլ կլսեք Ստեփանակերտ, Ստեփանակերտ երգը։
«Ստեփանակերտը թույլ է տվել կոպիտ սխալ՝ չընդառաջելով ՀՀ նախագահի առաջարկին»,- արձագանքում է Վ․Աթանեսյանը։

Степанакерт допустил грубую ошибку, не пойдя навстречу предложению президента РА: Ваграм Атанесян (видео)
«Изначально в случае любого варианта урегулирования сообщение между РА и НКР должна была быть в обход города Лачин. Так было всегда. И единственный этап, когда об этом не было речи, был поэтапный вариант урегулирования, представленный в конце 1997г., согласно которому под армянский контроль должен был перейти весь Лачинский район, вместе с НКАО. Там не шла речь о коридоре. Отвергнув это, во всех остальных случаях речь шла таким образом, что дорога должна идти в обход Лачина. Лачинский район должен был быть возвращён, кроме коридора», - сказал в беседе с «А1+» председатель постоянной комиссии по внешним вопросам Национального Собрания Арцаха Ваграм Атанесян.
Согласно заявлению от 9-го ноября 2020г., должен быть построен новый коридор, связывающий Арцах с Арменией. Бывший депутат НС Арцаха, однако, не располагал информацией, какие переговоры ведутся сейчас, и попадёт ли город Лачин – город Бердзор, сёла Агавно и Сус окажутся на территории этого коридора шириной 5 км: «Мы официально не проинформированы, РА участвует в строительстве новой дороги, связывающей с Арцахом, или нет?» - спрашивает он.
В. Атанесян также коснулся беседы между бывшим президентом РА Сержем Саркисяном и политическим руководством Арцаха после четырёхдневной апрельской войны 2016г. Эту беседу  раскрыл председатель НС Арцаха Артур Товмасян уже после 44-дневной войны и сказал, что С. Саркисян предложил передать 7 районов, но получил отказ. С. Саркисян же парировал: «вы много раз слышали песню “Карс, Карс”, если отказываетесь от Мадридских принципов, однажды услышите песню Степанакерт, Степанакерт.
«Степанакерт допустил грубую ошибку, не пойдя навстречу предложению президента РА», - отмечает В. Атанесян.