Եթե Արցախում հանդիպեինք նրանց հետ, կհասկանային, որ իրենց լիդերներն իրենց խաբում են․ Էդմոն Մարուքյան (տեսանյութ)
«Արցախի ընդդիմադիր ակտիվիստները չեն համաձայնել առանց ձայնագրության փակ հանդիպմանը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով մի քանի օր առաջ Արցախ կատարած իր այցելությանը։
Հիշեցնենք, որ Արցախ գտնվելու օրերին հրապարակումներ եղան, որ Արցախի ընդդիմադիր խմբակցությունները հրաժարվել են հանդիպել նրա հետ։ Է․Մարուքյանը պարզաբանում է, որ ինքը հանդիպել է ընդդիմադիր որոշ պատգամավորների հետ, որոնք փոխանցել են, որ հանդիպում են ցանկանում նաև ընդդիմադիր ակտիվիստները։ Ինքը համաձայնել է, բայց առաջարկել է, որ հանդիպումը լինի փակ, առանց ձայնագրության, և ինքը կպատասխանի նրանց բոլոր հարցերին։
Ակտիվիստները չեն ընդունել առանց ձայնագրելու հանդիպման առաջարկն ու հանդիպումն այդ պատճառով չի կայացել։
«Թույլ չէին տալիս, որ իրենց երիտասարդներն անկեղծ խոսք լսեն։ Եթե հանդիպեինք, կհասկանային, որ իրենց լիդերներն իրենց խաբում են»,- հավելեց նա։
Է․Մարուքյանն անդրադարձել է նաև Երևանում ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարություններին՝ մասնավորապես Ադրբեջանին Նախիջևանի հետ կապող ճանապարհին, որը նրա ներկայացմամբ ունենալու է պարզեցված ընթացակարգ։
Է․Մարուքյանը չգիտեր, թե դա ինչ է նշանակում, բայց գտնում է, որ եթե Հայաստանն Ադրբեջանին նման ճանապարհ է տալիս, ապա նույն կարգավիճակով ճանապարհ պետք է ստանա։ Օրինակ՝ Նախիջևանից դեպի Իրան գնացող։

Если б мы встретились с ними в Арцахе, они поняли бы, что их лидеры их обманывают: Эдмон Марукян (видео)
«Оппозиционные активисты Арцаха не согласились на закрытую встречу без записи», - сказал в беседе с «А1+» посол по особым поручениям Эдмон Марукян, коснувшись своего недавнего визита в Арцах.
Напомним, что в дни его пребывания в Арцахе появились публикации, что оппозиционные фракции Арцаха отказались встретиться с ним. Э. Марукян поясняет, что он встретился с некоторыми оппозиционными депутатами, которые передали, что оппозиционные активисты также хотят встретиться. Он согласился, но предложил, чтобы встреча была закрытой, без записи, и он ответит на все их вопросы.
Активисты не приняли предложения встретиться без записи и по этой причине встреча не состоялась.
«Они не позволяли, чтобы их молодёжь услышала искреннюю речь. Если б  мы встретились, они поняли бы, что их лидеры их обманывают», - добавил он.
Э. Марукян также коснулся заявлений министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова, сделанных в Ереване, в частности, дороги, связывающей Азербайджан с Нахиджеваном, которая, по его словам, будет иметь упрощённую процедуру.
Э. Марукян не знал, что это означает, но считает, что если Армения даёт Азербайджану подобную дорогу, то должна получить дорогу с тем же статусом. К примеру, из Нахиджевана в Иран.