Պետության ներգրավմամբ օպերացիա՞ էր, թե՞ գործ ունենք բռնի հեղափոխություն անող խմբի հետ․ Ս․Սահակյան (տեսանյութ)
«Մենք չգիտենք, դա ընդամենը օպերացիա՞ էր, որն իրականացվում էր պետության ներգրավմամբ, թե՞ մենք իսկապես գործ ունենք բռնի ճանապարհով հեղափոխություն իրականացնող խմբի հետ։ Բայց առնվազն կան դրվագներ, երբ անձը քար չի նետում, իսկ նրա վրա հարձակում է լինում՝ տապալում են գետին և հարվածում են»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանն՝ անդրադառնալով անցած ուրբաթ կառավարության առանձնատների մոտ տեղի ունեցած՝ ոստիկանների և ընդդիմադիրների բախումներին։
Իրավապաշտպանն անընդունելի է համարում ոստիկանի նկատմամբ քար նետելը, բայց նույնքան անթույլատրելի է համարում ոչ թե քար նետող ցուցարարի նկատմամբ համաչափ ուժի կիրառումը, այլ մեկ ուրիշի նկատմամբ բռնի ուժի գործադրումը։
Ս․Սահակյանն անդրադարձավ նաև ապօրինի գույքի բռնագանձման գործընթացին և ասաց, որ շատ կարևոր է, թե ինչ վերջնարդյունք է տեսնելու հասարակությունը, ինչ միջոցներ են վերադարձվելու, և այդ միջոցներն ինչպես են ձառայելու հանրային խնդիրների լուծմանը։
«Ես կարևորում եմ այդ գումարների վերաբաշխումը ոչ թե նոր քաղաքական էլիտայի միջև, այլ հասարակության խնդիրների համար։ Կան գործարքներ, ընդ որում դրանց մի մասը ստվերային է։ Լավ կլինի, որ գործընթացը թափանցիկ լինի։ Դեռևս նախաքննական փուլում տարբեր գործիքներով աշխատանք է կատարվում այն անձանց նկատմամբ, որոնք ուսումնասիրությունների առարկա են դառնում»,- ասաց նա։
Ս․Սահակյանը համոզված է, որ մեր երկրում ոչ թե 300 անձ է ապօրինի գույքի սեփականատեր դարձել, այլ տասնապատիկ ավելի մարդիկ։ Հիշեցնենք, որ դատախազության վերջին տվյալներով 300 գույքի նկատմամբ է վարույթ հարուցվել։
«Կարծում եք, բոլո՞ր գույքերն են ուսումնասիրության առարկա դարձել։ Երբ շրջում ենք Երևանի շքեղ փողոցներում, տեսնում ենք գույքեր, որոնց պատկանելության մասին շատ լավ գիտենք, ունենք ողջամիտ կասկածներ դրանց ձեռք բերման օրինականության մասին, բայց չունենք հրապարակային հաղորդագրություն, որ նրանց նկատմամբ ուսումնասիրություն կա։ Եվ վստահաբար մեր երկրի 30 ամյա պատմության ընթացքում ընդամենը 300 անձ չէ որ ապօրինի հարստացել է։ Հարստացածների քանակը ոչ թե տասնապատիկն է, այլ ավելին է։ Նա նաև կարևոր համարեց, որ ընտրողաբար արդարադատություն չիրականացվի, արտոնություն չտրվի որոշ անձանց, որոնք կարողանում են լեզու գտնել գործող իշխանությունների հետ»,- հավելեց նա։
Ս․Սահակյանն անդրադարձավ նաև համատարած հայտարարագրման ինստիտուտին, որի ներդրման մասին արդեն հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Իրավապաշտպանն ասում է, որ այդ ինստիտուտի ներդրման համար պետությունը դեռ հիմքեր չի ստեղծել․ «Մենք համակարգի կործանման ռիսկեր ենք ստեղծում, և այդ շատ լավ համակարգը կկորցնի վստահությունը հանրության մեջ»։

Это была операция с привлечением государства или мы имеем дело с группой, осуществляющей насильственную революцию? С. Саакян (видео)
Поддержи А1+!«Мы не знаем, это всего лишь была операция, осуществляемая с привлечением государства, или мы действительно имеем дело с группой, осуществляющей революцию насильственным путём? Но как минимум есть эпизоды, когда человек не бросает камень, а на него совершается нападение, поваливают на землю и ударяют», - сказала в беседе с «А1+» правозащитник Сирануш Саакян, коснувшись столкновений между полицейскими и оппозиционерами, которые произошли в прошлую пятницу у правительственных особняков.
Правозащитник считает неприемлемым бросание камней в полицейских, но столь же недопустимым считает не применение соразмерной силы по отношению к демонстранту, кидающему камень, а применение грубой силы к другому.
С. Саакян также коснулась процесса конфискации незаконного имущества и сказала, что очень важно, какой результат увидит общество, какие средства будут возвращены, и как эти средства будут служить решению общественных проблем.
«Для меня важно, чтобы эти деньги были перераспределены не между новой политической элитой, а для решения общественных проблем. Есть сделки, причём большая часть из них теневые. Было бы хорошо, чтобы процесс был прозрачным. Ещё на этапе предварительного расследования различными инструментами ведётся работа в отношении лиц, которые становятся предметом изучений», - сказала она.
С. Саакян уверена, что в нашей стране не 300 человек стали собственниками незаконного имущества, а в десятки раз больше людей. Напомним, что по последним данным прокуратуры возбуждено производство в отношении 300 имуществ.
«Вы думаете, всё имущество стало предметом изучения? Когда мы прогуливаемся по роскошным улицам Еревана, видим имущество, о принадлежности которого прекрасно знаете, имеем разумные сомнения о законности его приобретения, но не имеем публичного сообщения, что в отношении них есть исследование», - добавила она.
И наверняка за 30-летнюю историю нашей страны нелегально разбогатели не только 300 человек. Число разбогатевших не в десять раз, а намного больше. Она также считает важным, чтобы правосудие не вершилось избирательно, чтобы не давались привилегии некоторым людям, способным найти общий язык с действующей властью.
С. Саакян коснулась также института всеобщего декларирования, о внедрении которого уже объявил премьер-министр Никол Пашинян. Правозащитник говорит, что государство пока ещё не создало оснований для внедрения этого института. «Мы рискуем разрушить систему, эта очень хорошая система потеряет доверие общества».