ՌԴ ու Իրանի արտգործնախարարները քննարկել են Իրանի միջուկային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Իրանի միջուկային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, անդրադարձ է կատարվել նաև  Ուկրաինային: Ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին, այս մասին տեղեկացնում է  ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նշվում է, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել իրանական կողմի նախաձեռնությամբ։
«Հիմնական ուշադրությունը դարձվել է Իրանի միջուկային ամբողջական իրականացման վերսկսման շուրջ բանակցություններին, ինչպես նաև 2022 թվականի հունիսի 6-ին կայանալիք ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության կառավարիչների խորհրդի նիստին »,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Главы МИД РФ и Ирана обсудили переговоры по иранской ядерной программе
По инициативе иранской стороны 3 июня состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова с министром иностранных дел Исламской Республики Иран Хоссейном Амир Абдоллахианом.
Как сообщает  официальный сайт МИД РФ, основное внимание было уделено ситуации вокруг переговоров о возобновлении полноценной реализации Совместного всеобъемлющего плана действий по иранской ядерной программе, в том числе в контексте открывающейся 6 июня 2022 г. сессии Совета управляющих Международного агентства по атомной энергии.
Состоялся также заинтересованный обмен мнениями по ключевым вопросам двусторонних отношений и ряду актуальных региональных и международных проблем, включая ситуацию на Украине.