1 - 2022-06-03T163611.953
Հայաստանը բարձր է գնահատում Եվրոպական միության հետ համագործակցությունը: Ինչպես հայտնում են ՀՀ ազգային ժողովից, այս մասին ասել է ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը հունիսի 3-ին Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ընթացքում:
Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ: Ռուբեն  Ռուբինյանը ներկայացրել է ՀՀ դիրքորոշումներն ու առաջնահերթությունները:
Տոյվո Կլաարն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն հետաքրքրված է` նպաստելու գործընթացի առաջմղմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային իրավիճակը, կարեւորել Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ կայունության հաստատումը:

Рубен Рубинян принял спецпредставителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии
Поддержи А1+!Армения высоко ценит сотрудничество с Европейским союзом. Об этом заявил заместитель председателя НС Рубен Рубинян в ходе встречи с делегацией, возглавляемой спецпредставителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клааром.
На встрече присутствовала и руководитель делегации Европейского союза в РА, посол ЕС Андреа Викторин.
Стороны обменялись мнениями относительно процесса урегулирования отношений между Арменией и Турцией. Рубен Рубинян представил позиции и приоритеты Армении.
Тойво Клаар подчеркнул, что ЕС привержен содействию продвижению процесса.
Собеседники обсудили региональные развития, подчеркнули важность установления мира и стабильности на Южном Кавказе.