Նախագահն ընդունել է ՄԱԿ-ի զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության նախագահ Պոլոլիկաշվիլին (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հունիսի 2-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) գլխավոր քարտուղար Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստան է ժամանել ՄԱԿ-ի ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային հանձնաժողովի 67-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով:
Նախագահ Խաչատուրյանը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ Հայաստանի և ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության միջև հարաբերությունները կայուն զարգանում են: Նախագահն ընդգծել է, որ զբոսաշրջությունը շատ կարևոր ոլորտ է Հայաստանի համար և կառավարության կողմից հռչակվել է տնտեսության զարգացման գերակա ոլորտներից մեկը:
ԶՀԿ գլխավոր քարտուղարը կարևորել է այն հանգամանքը, որ Covid-19 համավարակից հետո կազմակերպության առաջին նստաշրջանն անցկացվում է Երևանում և շնորհավորել է Հայաստանին՝ 2021-2025թթ. ժամանակահատվածի համար ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գործադիր խորհրդի անդամ ընտրվելու կապակցությամբ, ինչը կնպաստի Հայաստանի դիրքի բարելավմանը և եվրոպական տարածաշրջանում երկրի ճանաչելիության բարձրացմանը։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել համավարակով պայմանավորված զբոսաշրջության ոլորտում ի հայտ եկած մի շարք մարտահրավերների հաղթահարման, զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման նոր ուղենիշների մշակման և համագործակցության օրակարգն ավելի հարստացնելու շուրջ:
Ընդգծվել է, որ Հայաստանը մեծ ջանքեր է ներդնում թվային տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության և նորարարությունների ոլորտների զարգացման ուղղությամբ, ինչն իր նպաստը կունենա զբոսաշրջության ոլորտի ներուժի բարձրացման և ամրապնդման գործում:

Президент принял председателя Всемирной туристской организации ООН Пололикашвили (видео)
2 июня президент Ваагн Хачатурян принял делегацию во главе с генеральным секретарем Всемирной туристской организации ООН (ВТО) Зурабом Пололикашвили, прибывшую в Армению для участия в 67-й сессии Региональной комиссии ООН по ВТО.
Ваагн Хачатурян с удовлетворением отметил, что отношения между Арменией и Всемирной туристской организацией ООН поступательно развиваются. Президент подчеркнул, что туризм для Армении является очень важной сферой, правительство объявило его одной из приоритетных сфер экономического развития.
Генеральный секретарь ВТО подчеркнул тот факт, что первое заседание организации после пандемии Covid-19 проходит в Ереване, и поздравил Армению в связи с избранием членом Исполнительного совета Всемирной туристской организации ООН на период с 2021-2025 гг.,  что будет способствовать улучшению положения Армении и повышению узнаваемости страны в Европейском регионе.
В течение встречи стороны обменялись мнениями по преодолению ряда вызовов в сфере туризма после пандемии, разработке новых ориентиров развития туристической отрасли и по дальнейшему обогащению повестки сотрудничества.
Было подчеркнуто, что Армения прилагает большие усилия для развития цифровых технологий, образования, науки и инноваций, что будет способствовать увеличению и укреплению потенциала и туристической сферы.