«Չկա-չկա, այդքան Փաշինյանին «արժանի» լիդեր չկա՞». Մենուա Սողոմոնյան (տեսանյութ)
«Ա1+»-ի եթերում «5165 շարժման» անդամ Մենուա Սողոմոնյանը անդրադարձել է ներքաղաքական իրավիճակին, ընդդիմության ակցիաների ազդեցությանը և նշել, որ այս մեկ ամսվա ընթացքում բավականին հայտարարություններ են արվել, հնչել են ուղերձներ կարմիր գծերի վերաբերյալ։
Մենուա Սողոմոնյանի խոսքով՝ հունիսի 3-ին խորհրդարանական ընդդիմության նախաձեռնած արտահերթ նիստն էլ այն մասին է, որ սահմանվել են կարմիր գծեր՝ Արցախի կարգավիճակի և ինքնորոշման իրավունքի առնչությամբ։
Ինչու՞ հանրությունը չի տեսնում ընդդիմության լիդերին՝ հարցին, Մենուա Սողոմոնյանն այսպես է պատասխանում՝ չկա-չկա, այդքան Փաշինյանին արժանի լիդեր չկա՞։ «Կարծում եմ՝ պետք է վեր կանգնել մեր երազած լիդերի բացակայությունը դիտարկելուց։ Պետք է գաղափարի շուրջ համախմբվել, իսկ լիդերն ընթացքում դուրս կգա»,-ասում է Մենուա Սողոմոնյանը։
Հայ-ադրբեջանական բանակցություններում Մենուա Սողոմոնյանը տեսնում է երեք խնդիր՝ կարգավիճակի հարց, սահմանազատման-սահմանագծման և կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հարց։
Անդրադառնալով Ավետիք Չալաբյանի ձերբակալությանը, Մենուա Սողոմոնյանն ասաց, որ սա իշխանության կողմից քաղաքական հետապնդում է, քանի որ չեն կարողանում հակադարձել Չալաբյանի քննադատությանը։ «Եթե նոր սյուրպրիզ չանեն, որը չի բացառվում, ապա հուլիսի 1-ին ազատ կարձակվի»,-ասաց Մենուա Սողոմոնյանը։

Значит нет лидера более достойного, чем Пашинян? Менуа Согомонян (видео)
В эфире «А1+» член «движения 5165» Менуа Согомонян коснулся внутриполитической ситуации, влияния акций оппозиции и отметил, что за этот месяц было сделано довольно много заявлений, прозвучали послания касательно красных линий.
По словам Менуа Согомоняна, внеочередное заседание, инициированное парламентской оппозицией 3-го июня, о том, что установлены красные линии в связи со статусом и правом на самоопределение Арцаха.
На вопрос, почему общественность не видит лидера оппозиции, Менуа Согомонян отвечает: нет-нет, значит нет лидера более достойного, чем Пашинян? «Думаю, мы должны стать выше наблюдения отсутствия лидера нашей мечты. Нужно объединиться вокруг идеи, а лидер в процессе выйдет», - говорит Менуа Согомонян.
В армяно-азербайджанских переговорах Менуа Согомонян видит три проблемы: вопрос статуса, вопрос делимитации-демаркации и разблокировки коммуникаций.
Коснувшись ареста Аветика Чалабяна, Менуа Согомонян сказал, что это – политическое преследование со стороны властей, поскольку им нечего возразить на критику Чалабяна. «Если сделают новый сюрприз, что не исключено, 1-го июля его освободят», - сказал Менуа Согомонян.