Ստեղծվել է մի ձևաչափ, որը Ռուսաստանին դուրս է թողել Մինսկի խմբի դերակատարումից. Ս․ Սարգսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանը չի որոշելու իր տարածքով Ադրբեջանն ու Թուրքիան կունենան միջանցք թե ոչ․ այս մասին նշում է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։ Ըստ նրա՝ միջանցքի լինել- չլինելու հարցը կախված է Ռուսաստանից, Թուրքիայից և Իրանից․ «Հայաստանը անում է այն, ինչն իրեն թելադրում են, ինքը սուվերեն որոշումներ կայացնելու ունակություն չունի»։
Անդրադառնալով Բրյուսելում Նիկոլ Փաշինյան-Շառլ Միշել և Ի․ Ալիև հանդիպմանը՝ Ս․ Սարգսյանը նշեց, որ հանդիպումը արդյունավետ չէր Հայաստանի շահերի համար, քանի որ Շառլ Միշելի հայտարարության մեջ չի շոշոփվել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը։
Միջազգայնագետն ասում է, որ ԼՂ խնդրի կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերակատարումը նվազել է․ «Ստեղծվել է մի ձևաչափ, որը դուրս է թողել Ռուսաստանից Մինսկի խմբի դերակատարումից, գործ ունենք մի իրավիճակի հետ, երբ Ռուսաստանը ընդամենը պատերազմի հետևանքներով զբաղվող պետություն է դարձել»։
Ինչ վերաբերվում է ԱՄՆ-ի վարած քաղաքականությանը մեր տարածաշրջանում, ապա ըստ միջազգայնագետի՝ ԱՄՆ-ն տարածաշրջանում ակտիվանում է այն ժամանակ, երբ պատուհան է բացվում հայ-թուրքական հարաբերությունների կամ ԼՂ-ի խնդրի կարգավորման հարցերում։

Создан формат, исключивший роль России в Минской группе: С. Саркисян (видео)
Поддержи А1+!Армения не будет решать, будет ли у Азербайджана и Турции коридор по её территории или нет, об этом отмечает международный эксперт Сурен Саркисян. По словам, вопрос наличия или отсутствия коридора зависит от России, Турции и Ирана: «Армения делает всё, что ей диктует, она не способна принимать суверенные решения».
Коснувшись к состоявшейся в Брюсселе встрече Никол Пашинян - Шарль Мишель, С. Саркисян отметил, что встреча не была эффективной для интересов Армении, поскольку в заявлении Шарля Мишеля не было затронуто право народа Нагорного Карабаха на самоопределение.
Международный эксперт говорит, что роль Минской группы ОБСЕ, занимающейся урегулированием нагорно-карабахской проблемы, снизилась: «Создался формат, исключивший роль России в Минской группе, мы имеем дело с ситуацией, когда Россия стала государством, занимающимся всего лишь последствиями войны».
Касательно политики США в нашем регионе, по словам международного эксперта, США активизируется в регионе тогда, когда открывается окно в вопросах армяно-турецких отношений или урегулирования нагорно-карабахской проблемы.