Ռուսաստանը և Աֆրիկան միասին կկարողանան անվտանգություն ապահովել աշխարհում. Պուտին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն աֆրիկյան պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարներին շնորհավորել Է Աֆրիկայի օրվա առթիվ եւ նշել, որ իրենք կկարողանան անվտանգություն ու կայունություն ապահովել աշխարհում՝ գործելով համատեղ. հեռագիրը հրապակարվել Է Կրեմլի Telegram-ալիքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեր երկիրը մշտապես հատուկ նշանակություն Է տվել աֆրիկյան գործընկերների հետ բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը: 2019 թվականին Սոչիում տեղի ունեցած Ռուսաստան Աֆրիկա գագաթնաժողովը լավ պայմաններ Է ստեղծել ինչպես երկկողմ մակարդակով, այնպես Էլ բազմակողմ հիման վրա արդյունավետ համագործակցության ընդլայնման համար»,-ասվում Է հեռագրի տեքստում:
Նախագահը վստահություն Է հայտնել, որ, գործելով միասին, Ռուսաստանը եւ Աֆրիկան միասին կկարողանան տարբեր բնագավառներում ապահովել բազմաթիվ հեռանկարային նախագծերի ու նախաձեռնությունների մշակումն ու իրականացումը՝ հանուն երկրների ու ժողովուրդների բարօրության, ի շահ Աֆրիկայում եւ ամբողջ աշխարհում անվտանգության ու կայունության ամրապնդման, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Президент России Владимир Путин поздравил глав африканских государств и правительств с Днём Африки и отметил, что они смогут обеспечить безопасность и стабильность во всем мире, действуя сообща. Как передает Арменпресс, телеграмма опубликована в Telegram-канале Кремля.
«Наша страна всегда придавала особое значение развитию дружественных отношений с африканскими партнёрами. Состоявшийся в 2019 году в Сочи саммит Россия – Африка создал хорошие условия для расширения плодотворного сотрудничества как на двустороннем уровне, так и на многосторонней основе», - говорится в тексте телеграммы.
Президент выразил уверенность, что, действуя сообща, Россия и Африка смогут вместе обеспечить разработку и реализацию многих перспективных проектов и инициатив в различных областях во благо стран и народов, в интересах упрочения безопасности и стабильности в Африке и во всём мире.