ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդունել է Իտալիայից ժամանած խորհրդարանական պատվիրակությանը
Մայիսի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդունեց Միջխորհրդարանական միությունում երկկողմ՝ Իտալիա-Հայաստան հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Ջուլիո Չենտեմերոյի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ողջունելով հյուրերին Հայաստանում՝ նախարարի տեղակալը երախտագիտություն հայտնեց Հայաստանի և Իտալիայի միջև 30-ամյա հարաբերությունների զարգացման գործում նրանց ներդրման համար:
Կողմերը գոհունակություն հայտնեցին երկու երկրների միջև հաստատված խորհրդարանական երկխոսության առկա մակարդակի առնչությամբ: Կարևորելով միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում օրենսդիրների դերակատարությունը, զրուցակիցներն ընդգծեցին Հայաստանի և Իտալիայի միջև հարաբերությունների հետագա խորացման և ամրապնդման կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին հարավկովկասյան տարածաշրջանում անվտանգության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ: Հայկական կողմը ներկայացրեց տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը և Հայաստանի դիրքորոշումը՝ խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների վերաբերյալ։ Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորեց խորհրդարանականների մակարդակով աջակցության վերահաստատումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող միակ ձևաչափին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը, ինչպես նաև՝ 44-օրյա պատերազմի արդյունքում առաջացած հումանիտար հետևանքների վերացմանն ուղղված ջանքերին։

Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян 18 мая принял делегацию во главе с руководителем отдела двусторонних отношений Италия-Армения Межпарламентского союза Джулио Чентемеро.
Приветствуя гостей в Армении, заместитель министра поблагодарил их за вклад в развитие 30-летних отношений между Арменией и Италией.
Стороны выразили удовлетворение текущим уровнем парламентского диалога между двумя странами. Подчеркнув роль законодателей в развитии межгосударственных отношений, собеседники подчеркнули важность дальнейшего углубления и укрепления отношений между Арменией и Италией.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о шагах по установлению безопасности и мира в регионе Южного Кавказа. Армянская сторона представила сложившуюся в регионе ситуацию и позицию Армении по процессам, направленным на установление мира и стабильности.
В этом контексте замминистра иностранных дел Армении подчеркнул важность подтверждения поддержки на парламентском уровне единственному формату по урегулированию нагорно-карабахского конфликта - сопредседательства Минской группы ОБСЕ, а также усилий, направленных на ликвидацию гуманитарных последствий 44-дневной войны.