Այսօրվա օրով չի երևում պատերազմի վերջը. Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահ
-Ես Կիևում եմ։ Այստեղ իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է։ Քաղաքը 12-13 օր է՝ չի հրթիռակոծվել։ Վերջին հարվածը երկու շաբաթ առաջ էր։ Կրակի տակ շարունակում է մնալ Խարկովը և Նիկոլաևը՝ եթե մեծ քաղաքները նկատի ունենք։ Ժամանակ առ ժամանակ հրթիռակոծվում էր Օդեսսան։ Օրը 1-2 անգամ, օր է եղել՝ 4 անգամ։ Օկուպացված են մնում Խերսոնը, Բերդյանսկը, Մարիուպոլը, Միլիտոպոլն է։
-Լվովի մասին ի՞նչ կարող եք ասել։
-Լվովը երեկ է հրթիռակոծվել՝ Յավորիվ բնակելի վայրը։ Այնտեղ էին արևմտյան երկրների ինստրուկտորները պատրաստում ուկրաինացի զինվորներին։ Այն երկրորդ անգամ են վնասում։ Մեծ վնասներ են պատճառել։
-Մեծ վտանգի տակ գտնվող ո՞ր քաղաքներ են հայաշատ։
-Օկուպացված Մարիուպոլում էլ են մնացել, Բերդյանսկում էլ են մնացել։ Մեր համայնքապետը դուրս չեկավ Բերդյանսկից։ Մելիտոպոլում են մնացել հայեր։ Խերսոնի ամբողջ մարզում կան հայեր։ Բոլորի հետ էլ կապ ունենք։ Ում ոնց կարողանում ենք փորձում ենք օգտակար լինել։
-Կային խոսակցություններ, որ Խերսոն քաղաքը բանակցությունների ժամանակ ռուսների համար Դոնեցկի և Լուգանսկի նման դարձել է առաջնային։ Ձեզ ի՞նչ տեղեկություններ են հասել։
-Քաղաքագետները էդպիսի կարծիք հայտնել են մի երեք շաբաթ առաջ, որ հակառակորդը ասում էր, որ կոնֆլիկտը սառեցնելու դեպքում Խերսոնի մարզը պետք է պահեն իրենց իշխանության տակ։ Երեկ չէ առաջին օրը Զելենսկին հստակ հայտարարեց, որ ամեն դեպքում քաղաքն ազատագրվելու է։
-Ընդհանուր առմամբ, ունե՞ք զգացողություն, որ պատերազմի ավարտը մոտ է։ Նույն քաղաքագետներից շատերն էին համոզված, որ պատերազմը վերջանալու է Մայիսի 9-ին։
-Այդ օրը մենք իրադարձությունների զարգացման երկու տարբերակ էինք սպասում թշնամու կողմից։ Առաջինը՝ երկար ժամանակ մեզ վախեցնում էին, որ այդ օրը հնարավոր է ատոմային զենքով խփեն Կիևին։ Երկրորդ տարբերակը՝ Ռուսաստանի կողմից պաշտոնապես պատերազմի հայտարարումն էր։ Փառք Աստծո, երկու տարբերակն էլ չաշխատեց։ Այսօրվա օրով չի երևում պատերազմի վերջը։ Ես հասկանում եմ որ, իրավիճակից ելնելով՝ ո՛չ Ուկրաինան զիջումների կամ այլ հետճանապարհ ունի, և ո՛չ էլ Ռուսաստանի քայլերում եմ դա տեսնում։
-Ո՞րն է այսօր ամենաառաջնային խնդիրը երկրում։
-Ամբողջ երկրում այսօր, իհարկե, բացի պատերազմից մի հարց կա առկախված՝ դա վառելիքի խնդիրն է, քանի որ թշնամին ոչնչացրել է բոլոր մեծ պահեստները և երկու խոշոր գործարանները, որոնք բենզին և դիզել էին արտադրում։ Ամբողջ պետությունը այսօր վառելիքի խնդիր ունի։

«А1+» побеседовал с вице-президентом Союза армян Украины Давидом Мкртчяном.
- Я нахожусь в Киеве. Здесь обстановка относительно спокойная. Город не обстреливался дней 12-13. Последний удар был две недели назад. Под огнём остаются Харьков и Николаев, если имеете в виду большие города. Обстреливалась Одесса. 1-2 раза в день, бывало 4 раза. Остаются оккупированными Херсон, Бердянск, Мариуполь, Милитополь.
- Что можете сказать о Львове?
- Львов вчера находился под обстрелом – населённый пункт Яворов. Там инструкторы западных стран подготавливали украинских солдат. Уже второй раз наносят удар. Причинили большой ущерб.
- В каких городах, находящихся под большой угрозой много армян?
- Остались в оккупированном Мариуполе, остались в Бердянске. Наш глава общины не покинул Бердянск. Армяне остались в Мелитополе. Во всей Херсонской области есть армяне. Со всеми у нас есть связь. Стараемся помочь чем можем.
- Были разговоры, что во время переговоров город Херсон стал для русских первоочередным подобно Донецку и Луганску. Какие сведения дошли до вас?
- Политологи высказали такое мнение недели три назад, что противник говорил, что в случае замораживания конфликта Херсонскую области они должны удерживать под своей властью. Позавчера Зеленский чётко заявил, что в любом случае город будет освобождён.
- В целом есть ли у вас ощущение, что приближается конец войны? Многие из тех же политологов были убеждены, что война закончится 9-го Мая.
- В этот день мы ждали двух развитий событий со стороны врага. Во-первых, нас долго пугали, что в этот день могут нанести удар по Киеву ядерным оружием. Второй вариант – официальное объявление войны Россией. Слава Богу, оба варианта не случились. На сегодняшний день войне не видно конца. Я понимаю, что исходя из ситуации, ни Украина не может пойти на уступки или отступить, и я не вижу этого в шагах России.
- Какова первоочередная проблема в стране сегодня?
- По всей стране сегодня, конечно, кроме войны висит один вопрос – это проблема топлива, так как враг уничтожил все большие хранилища и два крупных завода, производивших бензин и дизель. Во всём государстве сегодня проблема с топливом.