Հակոբ Արշակյանը մասնակցել է Ապագա նորարարության գագաթնաժողովին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը մայիսի 11-ին Շեյխ Սաքեր Ալ Քասիմի հրավերով Դուբայում մասնակցել է Ապագա նորարարության գագաթնաժողովին (Future Innovatiօn Summit 2022), որը նվիրված է տիեզերական տեխնոլոգիաների զարգացմանը: Միջոցառմանը ներկա են եղել համաշխարհային ճանաչում ունեցող աստղաֆիզիկոս, Starmus փառատոնի հիմնադիր, պրոֆեսոր Գարիկ Իսրայելյանը եւ գործարար համայնքի ներկայացուցիչներ:
ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգը, օրենսդրական դաշտը եւ տիեզերական տեխնոլոգիաների ոլորտում արտոնությունների համակարգը:
Նա բարձրաձայնել է ոլորտի համաշխարհային առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունների՝ տարբեր տարիների գրանցած արդյունքները եւ հավաստիացրել, որ դրանք իրենց գործունեությամբ փոխել են աշխարհի տնտեսության զարգացման ուղին եւ արդյունաբերական 4-րդ հեղափոխության հիմք դրել:
Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է այն փաստը, որ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում զգալի հաջողություններ է գրանցում հատկապես օդատիեզերական ոլորտում:
ԱԺ փոխխոսնակը կարեւորել է միջազգային համագործակցության առումով նոր հնարավորությունների արդյունավետ օգտագործումը եւ հավելել. «Հայաստանը վայր է, որտեղ կարող ես գտնել նոր հնարավորություններ»: Այժմ Հայաստանի ՏՏ ոլորտում մոտ 27.000 մասնագետ կա, եւ այս թիվն օրեցօր աճում է:  Առկա ցուցանիշները հաշվի առնելով՝ նա արձանագրել է, որ 2030թ. ՏՏ ոլորտի շրջանառությունը Հայաստանում կաճի 5 անգամ: Ըստ ԱԺ նախագահի տեղակալի՝ ոլորտի կայուն զարգացման համար կա բավարար հնարավորություն եւ ներուժ:
Հակոբ Արշակյանը մանրամասներ է ներկայացրել մեր երկրում գործող ավելի քան 2000 ընկերությունների գործունեության մասին, նշել 2015-2021թթ. հայկական տեխնոլոգիական ընկերությունների արձանագրած ցուցանիշները, որոնք շարունակաբար աճ են գրանցել:
ԱԺ փոխնախագահը ներկաներին հրավիրել է մասնակցելու սեպտեմբերի 5-10-ը Երեւանում կայանալիք գիտական ամենահայտնի Starmus VI միջազգային փառատոնին:

Акоп Аршакян принял участие в Future Innovation Summit
Поддержи А1+!Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян 11 мая по приглашению шейха Сакера аль-Касими в Дубае принял участие в саммите Future Innovation Summit 2022, посвященном развитию космических технологий. В мероприятии приняли участие всемирно известный астрофизик, основатель фестиваля Starmus, профессор Гарик Исраелян и представители деловых кругов.
Вице-спикер НС представил технологическую экосистему Армении, законодательное поле и систему льгот в сфере космических технологий.
Он рассказал о результатах, достигнутых ведущими мировыми технологическими компаниями в разные годы, и заверил, что их деятельность изменила ход развития мировой экономики и заложила основу для 4-й промышленной революции.
Акоп Аршакян подчеркнул тот факт, что Объединенные Арабские Эмираты добиваются значительных успехов в области новейших технологий, особенно в аэрокосмической сфере.
Вице-спикер НС отметил важность эффективного использования новых возможностей в сфере международного сотрудничества и добавил: «Армения — это место, где вы можете найти новые возможности». В настоящее время в Армении насчитывается около 27 000 ИТ-специалистов, и это число растет с каждым днем. С учетом имеющихся показателей он зафиксировал, что в 2030 г. оборот ИТ-сферы в Армении увеличится в 5 раз. По словам вице-спикера НС, для устойчивого развития сферы имеются достаточные возможности и потенциал.
Акоп Аршакян подробно представил деятельность более 2000 компаний, действующих в нашей стране, отметив, что в 2015-2021 гг. показатели, зафиксированные армянскими технологическими компаниями, неуклонно росли.
Вице-спикер НС пригласил участников саммита принять участие в самом известном VI Международном научном фестивале «Starmus», который пройдет в Ереване 5-10 сентября.
Затем был показан видеоролик об Армении.
Заместителю председателя НС Акопу Аршакяну присуждена премия Саммита инноваций будущего (Future Innovation Summit).