Քաղաքական «մենյու»-ի մեջ հայտնվեցին սոցիալական խոստումներ․ պայքարի նոր փուլ է սկսվում․ Վիգեն Հակոբյան
«Ա1+»-ի հարցերին է պատասխանում քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանը։
-Մի քանի օր առաջ Իշխան Սաղաթելյանը կարծես թե հրապարակեց Դիմադրության շարժման գործողությունների պլանը, որի մեջ նշված էր նաև ժամանակավոր կառավարություն ձևավորելու և հետագայում արտահերթ ընտրությունների անցկացման մասին։ Սաղաթելյանը հայտարարեց նաև ըստ անհրաժեշտության կառավարության շենքը շրջափակելու մասին։ Որքանո՞վ է դա հավանական։
-Շենքեր շրջապատելը արվում է մեկ անգամ։ Խնդիրը նրանում չի, որ դու գնալու ես ինչ-որ մեկին ծեծես, կամ միջից հանես իրեն աթոռով։ Դա սիմվոլիկ բան է, և ավելի շատ նշանակում է իշխանության ծայրահեղ թուլությունը։ Ես չեմ բացառում, որ էդպիսի բան կարող է լինել ինչ-որ մի ֆազայում։ Եթե ընդդիմությունը այնքան ուժեղացած լինի, որպեսզի ուղղակիորեն մեսիջ տա թե՛ ներքին, և թե՛ արտաքին լսարանին, կկարողանա ցույց տալ, որ այլևս իշխանությունը չի տիրապետում իրավիճակին և չի կարողանում անգամ կառավարչական շենքերը պահել իր ազդեցության տակ։ ԱԳՆ-ում Արցախի դրոշը դնելը ուներ նաև այդ մեսիջը։
-Այսօր ընդդիմությունը ունի՞ բավարար ռեսուրս դա ցույց տալու համար իշխանություններին։
-Ես կարծում եմ՝ այս պահի դրությամբ իրենք դեռ փորձում են կուտակել ռեսուրսներ։ Դա այսօրվա խնդիր չի դեռևս։
-Հնչում են նաև կարծիքներ, որ այսօր ընդդիմության պոտենցիալը նվազում է։ Այսինքն՝ ընդդիմությունը վաղն արդեն չի կարող անել այն, ինչ կարող է անել այսօր։
-Ընդդիմությունը կրիստալիզացրել է բավականին լուրջ մի պատկառելի զանգված։ Այն պատրաստ է եթե ոչ երկարաժամկետ, բայց գոնե միջնաժամկետ գործողությունների՝ փողոցներ փակել, միտինգներ, երեկոյան երթեր և այլն։ Մարդկանց քանակը կախված է նրանից թե ի՞նչ մեսիջներ է տրվում։ Եթե մեծ սպասումներ են ձևավորվում, օրինակ՝ Մայիսի 9-ի նման, ապա շատ մարդ է գալիս։ Բայց եթե նման սպասումներ ընդդիմության լիդերները միտումնավոր կամ ոնց, չգիտեմ, չեն առաջացնում, այդ օրը կարող է նվազել։ Պայքարի նոր փուլում ընդդիմությունը պետք է աշխատի այսպես կոչված «դեռևս չկողմնորոշված» զոնայում գտնվողների հետ։
-Դուք սպասումների մասին եք խոսում, սակայն դրա համար խոստումներն են կարծես թե քիչ։ Դրանք հիմնականում անվտանգային ոլորտից են, իսկ սոցիալական խնդիրների մասին նոր միայն վերջերս են սկսել խոսել՝ այն էլ փոքր չափով։
-«Դիմադրության» շարժումը, երբ որ սկսվեց, հայտարարվեց, որ սա զուտ քաղաքական-կուսակցական պայքար չէ, դա ազգային պայքար է՝ «Ղարաբաղյան շարժում 2»։ Հիմնական նպատակը ազգայինն է, անվտանգությունը թե՛ Արցախի, թե՛ Հայաստանի։ Դրա համար գլխավոր մեսիջներն էլ էին այդպիսին։ Քանի որ համարում էին, որ այդ հարցերը լուծելու գլխավոր խոչընդոտը իշխանությունն է, ապա որպես ածանցյալ հարց էին դնում, որպեսզի Փաշինյանն ու իր վարչախումբը հեռանան։ Այս լոզունգներով ու այս մեսիջներով իրենք առաջին փուլում կոնսոլիդացրեցին իրենց զանգվածը։ Նոր զանգվածներին պետք է ներգրավվել նոր մեսիջներով, այդ թվում նաև սոցիալական խոստումներով։ Ես կարծում եմ, հասկանալով, որ իրենք կարողացել են ինչ-որ տեղ «ցեմենտել» ինչ-որ մշտական զանգված, հիմա իրենք փորձելու են ընդլայնել զանգվածներին՝ այդ թվում նաև նրանց, ովքեր դեմ են Նիկոլ Փաշինյանին, բայց դեռևս չգիտեն ինչին են կողմ։ Դրանով է պայմանավորված, որ «քաղաքական մենյու»-ի մեջ, բացի Արցախյան անվտանգությանը վերաբերող խոստումներից, սկսեցին հայտնվել նաև սոցիալական թեմաները։
-Հետևելով զարգացումներին՝ ի՞նչ կարող եք ասել, այս շարժումը ե՞րբ էր ծրագրվել և արդյո՞ք սկզբից մինչև վերջ այն ծրագրված է։
-Ինքն իրենով ծրագրաված էր, պարզապես մի բան է, երբ ծրագրում ես և հաշվարկում ես քո ռեսուրսները, ինչը կարծում եմ արված էր, բայց իմ կարծիքով՝ առիթ էր պետք քաղաքական և էմոցիոնալ, որպեսզի կարողանայիր այն պասիվ, բայց ընդդիմադիր զանգվածին արթնացնել։ Իմ կարծիքով՝ այդ պատեհ առիթը եղավ, երբ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում խոսեց նշաձողի իջեցման մասին։ Կարծում եմ՝ պլանավորված էր, որ պետք է դուրս գալ փողոց վաղուց։ Ի վերջո, մի քանի անգամ մենք լսել ենք չէ՞ ընդդիմության տարբեր լիդերների կողմից, որ իրենք նախապատրաստում են ակցիաներ և այլն։ Պատրաստվում էր, կուտակվում էր, ուղղակի պետք է լիներ ինչպես և միշտ առիթ էր պետք։ Չեմ բացառում, որ կան նաև աշխարհաքաղաքական գործոններ, որոնք իհարկե նույնպես խթանեցին։
Մասնավորապես՝ ռուս-արևմտյան հարաբերությունների գերսրացումը, որի արդյունքում Արցախի հարցը համագործակցության հարթակից վերածվեց մրցակցության հարթակի։

В политическом «меню» появились социальные обещания: начинается новый этап борьбы: Виген Акопян
- Несколько дней назад Ишхан Сагателян, похоже, огласил план действий движения Сопротивления, в котором отмечалось также о формировании временного правительства и проведении в дальнейшем внеочередных выборов. Сагателян также объявил об окружении здания правительства при необходимости. Насколько это вероятно?
- Здания окружают один раз. Проблема не в том, что ты пойдёшь кого-то побьёшь или вытащишь изнутри вместе с креслом. Это – символическая вещь, и скорее означает крайнюю слабость власти. Не исключаю, что на каком-то этапе такое может произойти. Если оппозиция настолько окрепнет, чтобы послать прямой мессидж и внутренней, и внешней аудиторией, суметь показать, что отныне власти не владеют ситуацией и не могут удержать под своим влиянием даже правительственные здания. Установка флага Арцаха в МИД-е носило и такой мессидж.
- Есть ли сегодня у оппозиции достаточно ресурсов, чтобы показать это властям?
- Думай, на данный момент, они пока пытаются накопить ресурсы. Это пока не сегодняшняя задача.
- Звучат также мнения, что сегодня потенциал оппозиции снижается. То есть завтра оппозиция больше не может сделать то, что может сделать сегодня.
- Оппозиция выкристаллизовала довольно серьёзную массу. Она готова если не к долгосрочным, то хотя бы к среднесрочным действиям: перекрывать улицы, митинги, вечерние шествия и др. Количество людей зависит от того, какой подаётся мессидж. Если формируются большие ожидания, к примеру, как 9-го Мая, приходит много людей. Но если подобные ожидания лидеры оппозиции преднамеренно или не знаю как не вызывают, в этот день может стать меньше. На новом этапе борьбы оппозиция должна работать с теми, кто находится в зоне так называемых «пока ещё не сориентировавшихся».
- Вы говорите об ожиданиях, однако для этого обещаний похоже мало. Они в основном из сферы безопасности, а о социальных проблемах стали говорит только недавно, и то в небольшой степени.
- Когда началось движение «Сопротивление», было объявлено, что это – не чисто политическая партийная борьба, а национальная борьба – «Карабахское движение 2». Основная цель национальная, безопасность и Арцаха, и Армении. Поэтому главные мессиджи были таковыми. Поскольку считали, что главное препятствие для решения этих вопросов – это власти, в качестве производного вопроса ставили, чтобы Пашинян и его режим ушли. С этими лозунгами и этим мессиджем они на первом этапе консолидировали свою массу. Новые массы нужно привлечь новыми мессиджами, в том числе социальными обещаниями. Я думаю, понимая, что они смогли в какой-то мере «зацементировать» какую-то постоянную массу, сейчас они будут пытаться расширить массы, в том числе и тех, кто против Никола Пашиняна, но пока не знают, за что они. Этим обусловлено то, что в «политическом меню», помимо обещаний, относящихся к Арцахской безопасности, начали появляться и социальные темы.
- Следя за развитиями, что можете сказать? Когда было запланировано это движение? Было ли оно запланировано с начала до конца?
- Это было запланировано само собой, просто одно дело, когда планируешь и рассчитываешь свои ресурсы, что я думаю было сделано, но, по-моему, был нужен повод политический и эмоциональный, чтобы они смогли пробудить эту пассивную, но оппозиционную массу. По-моему, этим подходящим поводом стало то, когда Никол Пашинян начал говорить в парламенте о снижении планки. Думаю, было запланировано, что нужно давно выйти на улицу. В конце концов, несколько раз мы ведь слышали от разных лидеров оппозиции, что они готовят акции и т. п. Подготавливалось, накапливалось, просто как и всегда нужен был повод. Не исключаю, что есть и геополитические факторы, которые, конечно, тоже стимулировали.
В частности, обострение российско-западных отношений, в результате которого арцахский вопрос из площадки сотрудничества превратился в площадку конкуренции.