Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Սամանթա Փաուերի հետ
Մայիսի 2-ին աշխատանքային այցով Վաշինգտոնում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կառավարիչ Սամանթա Փաուերի հետ։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված հայ-ամերիկյան հարաբերությունների շարունակական զարգացման կապակցությամբ:
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությունը մի շարք ոլորտներում, մասնավորապես՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարում, արդարադատության և պարեկային ոստիկանության ոլորտներում ՀՀ կառավարության բարեփոխումների նախաձեռնություններին։ Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ—ԱՄՆ համագործակցության շրջանակներում USAID-ի կողմից Հայաստանում իրականացվող նորարարական և կայուն զարգացման ծրագրերին՝ նպաստելու երկրում ժողովրդավարական զարգացմանը, տնտեսական աճի և էներգետիկ անվտանգության ամրապնդմանը, սոցիալական ոլորտներում բարեփոխումների իրականացմանը:
Կողմերը քննարկել են նաև համագործակցության ընդլայնման և համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։
Հանդիպման ընթացքում նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները: Այս համատեքստում հատկապես ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից պատանդառության մեջ պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձնանց հայերնադարձման անհրաժեշտությունը:

Арарат Мирзоян провёл встречу с руководителем USAID Самантой Пауэр
Находящийся с рабочим визитом в Вашингтоне министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 2 мая встретился с руководителем Агентства США по международному развитию (USAID) Самантой Пауэр.
Собеседники выразили удовлетворение продолжительным развитием армяно-американских отношений, основанных на общих демократических ценностях.
Арарат Мирзоян подчеркнул важность поддержки USAID в ряде областей, в частности, в борьбе с коррупцией и инициативах правительства Армении по реформам в сфере юстиции и патрульной полиции. Были также затронуты инновационные программы и программы устойчивого развития, реализуемые USAID в Армении в рамках армяно-американского сотрудничества в целях содействия демократическому развитию, экономическому росту, укреплению энергетической безопасности и осуществлению реформ в социальной сфере.
Стороны также обсудили возможности расширения сотрудничества и реализации новых совместных программ.
В ходе встречи министр Мирзоян представил собеседнице гуманитарные проблемы, которые возникли вследствие 44-дневной войны. В этом контексте была особо подчеркнута необходимость репатриации удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц.