Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը չեն կարող երկիրը ճիշտ ուղով տանել, իսկ Փաշինյանի առաջարկն անբարոյական է. Ա․ Ղուկասյան (տեսանյութ)
«Հայ կառուցողական» կուսակցության նախագահ Անդրիաս Ղուկասյանը այսօր ընդդիմության մեջ տեսնում Է Նիկոլ Փաշինյանի փոխարեն այլ թեկնածուի՝ վարչապետի պաշտոնում և «Ա1+»-ի եթերում ասաց, որ գործող վարչապետը չի կարող միջազգային անվտանգային հարցերը լուծել։
«Իհարկե, Հայաստանում կան գործիչներ, որ պրոռուսկան ուժերին ալտերնատիվ կա»,-ասաց Անդրիաս Ղուկասյանը նշելով, որ թե՛ իշխող ուժը, թե՛ խորհրդարանական ընդդիմությունը, որպես ելակետ ընդունում են, որ ՌԴ-ն չի պարտվի Ուկրաինայում և շարժվում են այդ ելակետով։
«Հայ կառուցողական» կուսակցության նախագահի խոսքով՝ իրենք ազատված են այդ կապանքներից և չեն գտնվում Կրեմլի ղեկավարման ներքո։ «Նիկոլ Փաշինյանի վերջին այցը ՌԴ վերջնակետ դրեց Հայաստանի բազմավեկտոր քաղաքակոր քաղաքականությանը և Նիկոլ Փաշինյանը համաձայնեց, որ ՆԱՏՕ-ն է Ուկրաինայում պատերազմի պատասխանատուն և կանգնեց ագրեսորի կողքին»,- ասաց Անդրիաս Ղուկասյանը։
Ըստ Ղուկասյանի, ոչ՛ Ռոբերտ Քոչարյանը, ոչ՛ էլ Սերժ Սարգսյանը, դեմ չեն Նիկոլ Փաշինյանի անվտանգության հետ կապված, էթնիկ զտման և այլ որոշումների հետ և չի կարծում, որ նրանք կարող են Հայաստանը տանել նոր ճանապարհով՝ դեպի նոր անվտանգության համակարգ։
Քաղաքական գործչի խոսքով, եթե նայենք ինչ դիսկուրս է Արևմուտքում, կտեսնենք, որ Պուտինի, Էրդողանի, Ալիևի Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի և Նիկոլ Փաշինյանի ժամանակն անցել է։ Թեև Նիկոլ Փաշինյանը կարող էր դուրս գալ այդ ցանկից, բայց նա հրաժարվեց ընդունել Ջո Բայդենի առաջարկը և գնաց կանգնեց Վլադիմիր Պուտինի կողքին։

Кочарян и Серж Саркисян не могут повести страну верным путём, а предложение Пашиняна аморально: А. Гукасян (видео)
Председатель «Армянской конструктивной» партии Андриас Гукасян сегодня видит в оппозиции другого кандидата на должность премьер-министра вместо Никола Пашиняна и сказал в эфире «А1+», что действующий премьер не может решить вопросы международной безопасности.
«Конечно, в Армении есть деятели, что есть альтернатива пророссийским силам», - сказал Андриас Гукасян, отметив, что и правящая сила, и парламентская оппозиция принимают в качестве исходного пункта, что РФ не потерпит поражения в Украине и действуют, исходя из этого.
По словам председателя «Армянской конструктивной» партии, они свободны от этих уз и не находятся под руководством Кремля. «Последний визит Никола Пашиняна в РФ поставил точку на многовекторной политике Армении, и Никол Пашинян согласился, что НАТО ответственно за войну в Украине, и стал рядом с агрессором», - сказал Андриас Гукасян.
По словам Гукасяна, ни Роберт Кочарян, ни Серж Саркисян не против решений Никола Пашиняна, связанных с безопасностью, этническими чистками и прочим, и не считает, что они могут повести Армению новым путём – к новой системе безопасности.
По словам политического деятеля, если посмотреть, какой дискурс на Западе, увидим, что время Путина, Эрдогана, Алиева, Кочаряна, Сержа Саркисяна и Никола Пашиняна прошло. Несмотря на то, что Никол Пашинян мог выйти из этого списка, но он отказался принять предложение Джо Байдена и встал рядом с Владимиром Путиным.