Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության պատվիրակությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլի 27-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելություն իրականացրած պատվիրակության ներկայացուցիչներին:
Խոսելով այցի նպատակից` 2021թ. արտահերթ ընտրությունների ժամանակ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Յոհան Մըրֆին նշել է, որ Հայաստանում են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի պատրաստած վերջնական զեկույցը ներկայացնելու համար:
Հանդիպմանը զրուցել են Հայաստանում խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւոր նշանակությունից` քննարկելով նաեւ ժողովրդավարական երկրների խորհրդարաններում իշխանություն-ընդդիմություն գործակցության եւ փոխազդեցության ձեւերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է 2021թ. հունիսի 20-ի ընտրություններին հաջորդած ժամանակաշրջանին առնչվող օրենսդրական փոփոխություններին եւ Հայաստանում ժողովրդավարության ներկա վիճակին առնչվող հարցերին:
Անդրադարձ կատարելով տարածաշրջանի անվտանգության խնդիրներին` ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի դերը` որպես կարեւոր հարթակ ԵԱՀԿ տարածաշրջանում վստահությունն ամրապնդելու համար` ուշադրություն հրավիրելով ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցիչների կողմից արված ագրեսիվ հայտարարություններին: Նա փաստել է, որ տարածաշրջանում խաղաղության կարելի է հասնել միայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միջոցով, որը պետք է ներառի Արցախի կարգավիճակի հստակեցումը` Արցախի ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման իրավունքի իրացման հիման վրա:
Կողմերը խոսել են նաեւ ընտրական համակարգերի միջազգային չափորոշիչներից` այս համատեքստում դիտարկելով հայաստանյան համապետական ընտրությունների արձանագրած ձեռքբերումները:

1 - 2022-04-27T163035.750
27 апреля Председатель НС РА Ален Симонян принял представителей делегации, осуществляющей наблюдательную миссию БДИПЧ/ОБСЕ.
Говоря о цели визита, глава наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ во время внеочередных выборов в 2021г. Иоганн Мерфи отметил, что они находятся в Армении, чтобы представить окончательный доклад, подготовленный БДИПЧ/ОБСЕ.
На встрече обсуждалось значение парламентской дипломатии в Армении, а также формы сотрудничества и взаимодействия власти и оппозиции в парламентах демократических стран.
Председатель НС коснулся законодательных изменений, связанные с периодом после выборов 20 июня 2021 года и нынешним состоянием демократии в Армении.
Касаясь вопросов безопасности региона, Председатель НС РА высоко оценил роль Парламентской ассамблеи ОБСЕ как важной площадки для укрепления доверия в регионе ОБСЕ, обратив внимание на агрессивные заявления представителей Азербайджана в ПА ОБСЕ. Он заявил, что мир в регионе может быть достигнут только путем урегулирования нагорно-карабахского конфликта, что должно включать уточнение статуса Арцаха на основе реализации права народа Арцаха на самоопределение.
Стороны говорили также о международных стандартах избирательных систем, в этом контексте рассматривая достижения общенациональных выборов в Армении.