Սերգեյ Լավրովը հակասում է Վլադիմիր Պուտինին․ Անահիտ Ադամյան (տեսանյութ)
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հակասում է նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Այն մասին «Ա1+»-ի հետ հարցազրույցի ժամանակ այսպիսի հայտարարություն արեց «Հանրապետություն» կուսակցության ներկայացուցիչ, հրապարակախոս Անահիտ Ադամյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Մոսկվա պաշտոնական այցին և համատեղ հայտարարությանը։
Անահիտ Ադամյանը հիշեցնում է ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարների հանդիպումը, որի ընթացքում Սերգեյ Լավրովը կասկածի տակ դրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գոյությունը, ինչին հակադարձեց Արարատ Միրզոյանը, իսկ երեկվա հայտարարության մեջ կողմերը հաստատեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի և փորձի օգտագործման կարևորությունը՝ նրա միջազգային մանդատին համապատասխան։
Դիտարկմանըւ, թե Փաշինյան-Պուտին հանդիպման ժամանակ չխոսվեց  ՀՀ վարչապետի այն հայտարարության մասին, որ միջազգային հանրությունը Հայաստանից ակնկալում է իջեցնել Արցախի կարգավիճակի հարցում նշաձողը, Անահիտ Ադամյանն արձագանքեց․ «Միանշանակ չպիտի լիներ։ Իսկ Դուք գիտե՞ք ինչ են քննարկել փակ դռների հետևում»։
Անահիտ Ադամյանը պատմում է․ «Ես 10 տարի աշխատել եմ Ազգային ժողովում և ամենաբարձր մակարդակով բանակցությունների եմ մասնակցել, որից հետո գրել եմ պրես-ռելիզներ։ Գուցե իմ այս խոստովանության համար դժոխք գնամ, բայց շատ հաճախ չեմ գրել այն, ինչ որ խոսվել է, և գրել եմ այն, ինչ չի խոսվել։ Կա պետության շահ» ։
Ըստ հրապարակախոսի՝ խաղաղության պայմանագրի մասին խոսելը շուտ է, բայց բանակցելու ճիշտ ժամանակն է։ Խոսելով վարչապետի՝ խորհրդարանում արված ՀՀ Արցախի կարգավիճակի հարցի վերաբերյալ ելույթի մասին, Անահիտ Ադամյանն ասաց, որ Նիկոլ Փաշինյանը գլխավոր փակագիծը չբացեց։

Сергей Лавров противоречит Владимиру Путину: Анаит Адамян (видео)
Глава МИД РФ Сергей Лавров противоречит президенту Владимиру Путину. Об этом во время интервью «А1+» сделала такое заявление представитель партии «Республика», публицист Анаит Адамян, коснувшись официального визита премьер-министра РА Никола Пашиняна в Москву и совместного заявления.
Анаит Адамян напоминает встречу глав МИД РА и РФ, в ходе которой Сергей Лавров поставил под сомнение существование Минской группы ОБСЕ, на что возразил Арарат Мирзоян, а во вчерашнем заявлении стороны подтвердили потенциал и важность использования опыта института сопредседательства Минской группы ОБСЕ, в соответствии с её международным мандатом.
На наблюдение, что во время встречи Пашинян-Путин не говорилось о заявлении премьер-министра РА о том, что международное сообщество ожидает от Армении снижения планки в вопросе статуса Арцаха, Анаит Адамян отреагировала: «Однозначно не должно было быть. А Вы знаете, что они обсуждали за закрытыми дверьми?»
Анаит Адамян рассказывает: «Я 10 лет работала в Национальном собрании и участвовала во встречах на самых высоких уровнях, после чего писала пресс-релизы. Возможно, из-за этого моего признания я попаду в ад, но я очень часта не писала то, о чём говорилось, и писала то, о чём не говорилось. Есть интерес государства».
По словам публициста, рано говорить о мирном договоре, но сейчас самое время вести переговоры. Говоря о выступлении премьер-министра в парламенте по вопросу  статуса Арцаха, Анаит Адамян сказала, что Никол Пашинян не раскрыл главные скобки.