Վահան Քերոբյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ գյուղատնտեսության նախարար Դմիտրի Պատրուշևի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌԴ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և Նարեկ Տերյանը ապրիլի 12-ին հանդիպում են ունեցել ՌԴ գյուղատնտեսության նախարար Դմիտրի Պատրուշևի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են գյուղատնտեսության ոլորտում երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացման հեռանկարները։
Որպես համատեղ աշխատանքի արդյունքի օրինակ նշվել է ագրոպարենային ոլորտի արտադրանքի առևտրաշրջանառության աճը, ինչն իրականացվում է ինչպես երկկողմ հարաբերությունների, այդպես էլ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում։
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև ագրոպարենային ոլորտի արտադրանքի առևտրաշրջանառությունը 2020 թվականին կազմել է 753.8 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ 2021 թվականին՝ 903.1 մլն ԱՄՆ դոլար, նախորդ տարվա համեմատ աճը կազմել է շուրջ 19.8%:
Արտահանումը Հայաստանի Հանրապետությունից Ռուսաստանի Դաշնություն 2020 թվականին կազմել է 428.4 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ 2021 թվականին՝ 534.3 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ շուրջ 24.7%-ով ավել է:
Հանդիպմանը քննարկվել են ագրոարդյունաբերության ոլորտում փոխհարաբերությունների զարգացման հեռանկարները․ երկուստեք ընդգծվել է, որ ագրոարդյունաբերական ոլորտում համագործակցությունն ունի զարգացման զգալի ներուժ։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև գյուղարտադրողների գործարար այցերի կազմակերպմանը։
Վահան Քերոբյանն ու Դմիտրի Պատրուշևը համակարծիք էին, որ ագրոարդյունաբերական համալիրի ոլորտում անմիջական երկխոսության կազմակերպումը ներկայումս առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ այն նպաստում է երկու երկրների պարենային անվտանգության պահպանմանը։
Հանդիպման ավարտին ընդգծել են փոխգործակցության համար հետագա զարգացման մեծ հնարավորությունները և նշել, որ կայացած հանդիպումը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար։

Ваан Керобян провёл встречу с министром сельского хозяйства РФ Дмитрием Патрушевым
В рамках рабочего визита в РФ министр экономики Республики Армения Ваан Керобян и замминистра Нарек Терян 12 апреля встретились с министром сельского хозяйства Российской Федерации Дмитрием Патрушевым.
В ходе встречи были обсуждены перспективы дальнейшего развития двустороннего сотрудничества в сфере сельского хозяйства.
В качестве примера результата совместной работы был приведен рост товарооборота агропродовольственной продукции, который осуществляется как в рамках двусторонних отношений, так и в рамках Евразийского экономического союза. Товарооборот агропродовольственных товаров Республики Армения и Российской Федерации в 2020 году составил 753,8 млн долларов США, а в 2021 году – 903,1 млн долларов США, увеличившись по сравнению с предыдущим годом примерно на 19,8%. Экспорт из Республики Армения в Российскую Федерацию в 2020 году составил 428,4 млн долларов США, а в 2021 году – 534,3 млн долларов США, что примерно на 24,7% больше, чем в предыдущем году.
На встрече были обсуждены перспективы развития отношений в сфере агропромышленности, стороны подчеркнули, что сотрудничество в этой области имеет значительный потенциал для развития.
Собеседники коснулись организации деловых визитов сельхозпроизводителей.
Ваан Керобян и Дмитрий Патрушев отметили, что организация прямого диалога в сфере агропромышленного комплекса в настоящее время имеет особое значение, так как способствует поддержанию продовольственной безопасности обеих стран.
В завершение встречи собеседники подчеркнули большие возможности для дальнейшего развития сотрудничества, отметив, что встреча станет дополнительным импульсом для развития двусторонних отношений.