Հույն պատգամավորը դատապարտել է հայ ռազմագերիների` մինչ օրս Ադրբեջանում գտնվելու հանգամանքը
Արցախում եւ Արցախի շուրջ ստեղծված իրադրությունը, ինչպես նաեւ աշխարհաքաղաքական ներկա անկայուն իրավիճակն են ապրիլի 7-ին քննարկել Հայաստանի ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանն Աթենքում՝ հանդիպելով Հունաստանի խորհրդարանի Ազգային պաշտպանության եւ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտինոս Գյուլեկասի հետ:
Հույն պատգամավորը կարեւորել է մշակութային ժառանգության պահպանման հիմնահարցը, դատապարտել հայ ռազմագերիների՝ մինչ օրս Ադրբեջանում գտնվելու հանգամանքը եւ այդ համատեքստում շեշտել միջազգային հանրության ադեկվատ արձագանքի կարեւորությունը:
Կողմերն անդրադարձել են հայ-հունական ջերմ հարաբերությունների պատմական ընթացքին եւ համոզմունք հայտնել, որ եղբայրական ժողովուրդների միջեւ կապերը գնալով էլ ավելի կխորանան: Պարոն Գյուլեկասն իր շնորհավորանքն է հղել հայկական պատվիրակության ներկայացուցիչներին` Հայաստանի նախագահի ընտրության կապակցությամբ, եւ փոխանցել խորհրդարանի նախագահի եւ իր գլխավորած հանձնաժողովի անդամների ողջույնները:
Զրուցակիցները խոսել են նաեւ հայկական Սփյուռքի, նրա դերի ու ներուժի մասին:
Հանդիպմանը ներկա էր եւ խոսքով հանդես է եկել Հունաստանի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը:
Նշենք, որ այցն իրականացվում է Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող Թվինինգ ծրագրի շրջանակներում` Հունաստանի, Իտալիայի եւ Հայաստանի խորհրդարանների համատեղ ջանքերով:

Греческий депутат осудил факт удерживания Азербайджаном армянских военнопленных
Поддержи А1+!Председатель постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Арман Егоян и руководитель Аппарата НС - генеральный секретарь Ваан Нарибекян в Афинах с председателем постоянной комиссии по национальной обороне и внешним отношениям Парламента Греции Константиносом Гюлекасом обсудили ситуацию, сложившуюся в Арцахе и вокруг него и нестабильную геополитическую ситуацию.
Греческий депутат подчеркнул важность сохранения культурного наследия, осудил факт удерживания Азербайджаном армянских военнопленных и необходимость соответствующей реакции международного сообщества.
Стороны коснулись исторически сложившихся дружеских армяно-греческих отношений и выразили уверенность, что связи между братскими народами будут углубляться. Константинос Гюлекас поздравил членов армянской делегации в связи с избранием президента Армении и передал приветствия председателя Парламента и членов возглавляемой им комиссии.
Собеседники говорили и об армянской диаспоре, ее роли и потенциале.
На встрече присутствовал и чрезвычайный и полномочный посол РА в Греции Тигран Мкртчян.
Отмечается, что визит проходит в рамках программы Твиннинг, финансируемой Европейским союзом, совместными усилиями Парламентов Греции, Италии и Армении.