Տեսախցիկները նոր հովազ են ֆիքսել (տեսանյութ)
Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանում Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) տեսախցիկներն արձանագրել են Կովկասյան հովազի առկայությունը:
Ըստ տեսախցիկների՝ հայտնաբերվել է արու չափահաս հովազ և հաստատվել որպես նոր առանձնյակ։ Նույն օրվա ընթացքում, ընդամենը երկու ժամվա տարբերությամբ և մոտավորապես երեք կիլոմետր հեռավորության վրա տեսախցիկները Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանում արձանագրել են արու Նեո հովազին։ Երրորդ առանձնյակը՝ Նովան, գտնվում է մյուս հովազներից վեց կիլոմետր հեռավորության վրա՝ կրկին Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանում։
Այն փաստը, որ երեք տարբեր հովազներ գրեթե միաժամանակ օգտագործում են Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի նույն տարածքը, աննախադեպ է:
«Հովազների պոպուլյացիան ամբողջ աշխարհում զգալիորեն կրճատվել է՝ պայմանավորված մարդկային մի շարք գործոններով, մասնավորապես՝ մեր տարածաշրջանում միջսահմանային լարվածությունների, նոր սահմանների, արգելքների հետևանքով։ Այս կենդանատեսակը գտնվում է անհետացման վտանգի եզրին։ 2011 թ․-ից սկսած, ինչ Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը գործունեություն է իրականացնում նշված տարածքում, սա հովազի 6-րդ առանձնյակն է, որը նկարահանվել է մեր տեսախցիկների միջոցով»,- նշում է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ սա այն փաստի վկայությունն է, որ Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանը պահպանության արդյունավետ ձևաչափն է։
FPWC-ը կարողացել է բացահայտել նոր հովազին շնորհիվ ռեյնջերների, ովքեր արդիականացված գիտելիքներ ունեն հովազներին հետևելու և տեսախցիկների տեղադրման համար լավագույն հնարավոր վայրը գտնելու վերաբերյալ:
Այս համատեքստում շատ կարևոր է նաև իրականացնել ուսումնասիրություն՝ հասկանալու հովազների հավանական պոպուլյացիան, ինչպես նաև այն բոլոր վտանգները, որոնց կարող է հանդիպել հովազը նոր սահմանների և խոչընդոտների առկայության դեպքում՝ անվտանգ տեղաշարժվելու համար։
Նշենք նաև, որ FPWC-ը հայտարարել է մրցույթ՝ հովազին անվանակոչելու վերաբերյալ։
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) գործում է 2002-ից: Հիմնադրամը Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) անդամ է։ Հիմնադրամի գործունեության առանցքային ուղղությունը Հայաստանի բացառիկ կենդանական և բուսական աշխարհի պահպանությունն է՝ նորագույն տեխնոլոգիաների և ժամանակակից մոդելների կիրառմամբ:

Видеокамеры зафиксировали ещё одного леопарда (видео)
Поддержи А1+!В Кавказском заповеднике биоразнообразия видеокамеры Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) зафиксировали еще одного кавказского леопарда.
Камеры наблюдения обнаружили новую особь взрослого самца. В течение того же дня с разницей всего в два часа и примерно в трех километрах камеры обнаружили и другого самца леопарда - Нео. Третья особь Нова была в шести километрах от других леопардов.
Тот факт, что три разных особи почти одновременно были на одной и той же территории Кавказского заповедника биоразнообразия - беспрецедентен.
«Популяция леопарда во всем мире значительно сократилась из-за ряда человеческих факторов, в частности, трансграничной напряженности в нашем регионе, новых границ и препятствий.
Этот вид животных находится на грани вымирания. С 2011 год, с тех пор как Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей осуществляет деятельность на указанной территории, это уже 6-я особь леопарда, зафиксированная видеокамерами», - отметил директор фонда Рубен Хачатрян, добавив, что это свидетельствует о том, что заповедник стал эффективным способом сохранения вида.
Леопарды были обнаружены благодаря рейнджерам, обладающим знаниями по слежке за животными и по поиску лучшего места для установки камер.
В этом контексте очень важно проводить исследования, чтобы понять вероятную популяцию леопарда, а также все те опасности, с которыми может столкнуться животное при новых границах и с препятствий для безопасного его передвижения.