ԱՀ դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ Ադրբեջանի կողմից Արցախի տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն ուղղված գործողությունների համար
24.03.2022թ., ժամը 16:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի մի խումբ ծառայողներ ապօրինի մուտք են գործել ԼՂՀ վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքի համաձայն Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության մաս կազմող Ասկերանի շրջանի՝ ռուսական խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտում տեղակայված Փառուխ համայնք, զենքի կիրառմամբ ու կիրառման սպառնալիքի գործադրմամբ զավթել այն և տիրացել դրա մոտակայքում գտնվող բարձունքին, այդպիսով խախտելով Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը: Հայտնում է ԱՀ դատախազությունը։
Նկարագրված դեպքի առթիվ ԱՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածով (Տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն ուղղված գործողությունները) նախատեսված հանցանքի հատկանիշներով և նախաքննության կատարման համար ուղարկվել ԱՀ քննչական կոմիտե:

В прокуратуре Арцаха возбуждено уголовное дело по факту действий, направленных на нарушение Азербайджаном территориальной целостности Арцаха
В Генеральной прокуратуре Республики Арцах возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного статьей 313 Уголовного кодекса Арцаха (действия, направленные на нарушение территориальной целостности), и для предварительного следствия направлено в Следственный комитет Арцаха.
Об этом говорится в сообщении Генпрокуратуры Арцаха. Отмечается, что 24 марта 2022 года в районе 16:00 группа военнослужащих Вооруженных сил Азербайджана незаконно проникла в зону ответственности российских миротворческих сил, дислоцированннных в Республике Арцах, на территорию Аскеранского района, которая согласно Закону «Об административно-территориальном делении НКР», является частью территориальной целостности Республики Арцах. С применением оружия и угрозами его применения захватила близлежащие территории, таким образом, нарушив территориальную целостность Республики Арцах.