Քաղաքականություն Տնտեսություն Պաշտոնական Հասարակություն
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ «Հատուկ տնտեսական միջոցառումների և հարկադրված միջոցառումների մասին» Ռուսաստանի Դաշնության 2006 թվականի դեկտեմբերի 30-ի № 281-Ф3 օրենքի 4-րդ հոդվածին համապատասխան՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի կողմից որոշում է ընդունվել կիրառելու հատուկ տնտեսական միջոցառում:
Որոշման համաձայն, արգելվում է Ռուսաստանի Դաշնությունից 10․000 ԱՄՆ դոլարը գերազանցող կանխիկ արտարժույթի և (կամ) արտարժույթով արտահայտված ֆինանսական գործիքների արտահանումը (Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի 2022 թվականի մարտի 1-ի «Ռուսաստանի Դաշնության ֆինանսական կայունության ապահովմանն ուղղված տնտեսական բնույթի լրացուցիչ ժամանակավոր միջոցառումների մասին» № 81 հրամանագրի 1-ին կետի «ж» ենթակետ)։
Նշված արգելքը տարածվում է Ռուսաստանի Դաշնությունից կանխիկ արտարժույթի արտահանման վրա (ներառյալ նախկինում ներմուծված), այդ թվում` ԵԱՏՄ անդամ հանդիսացող պետություններ: Արգելքը կիրառվում է իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց նկատմամբ՝ անկախ վերջիններիս կարգավիճակից (ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ)։ 10․000 ԱՄՆ դոլարը գերազանցող կանխիկ արտարժույթի և (կամ) արտարժույթով արտահայտված ֆինանսական գործիքների հայտնաբերմանն ուղղված միջոցառումներն իրականացվում են սահմանային հսկողության վայրերում՝ ֆիզիկական անձանց դիտարկման և հարցման ճանապարհով։
Արտահանման համար արգելված ֆինանսական միջոցների և ֆինանսական գործիքների հայտնաբերման դեպքում՝ դրանք չեն առգրավվում և պատասխանատվության ենթարկելու միջոցառումներ չեն կիրառվում։ Տրամադրվում են պարզաբանումներ՝ ֆիզիկական անձանց ընտրությամբ և հայեցողությամբ արտարժույթը հասանելի միջոցներով Ռուսաստանի Դաշնությունում թողնելու վերաբերյալ։ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժին

Политика Экономика Официоз Общество
Комитет государственных доходов сообщает, что в соответствии со статьей 4 Закона Российской Федерации «О специальных экономических мерах и вынужденных мерах» от 30 декабря 2006 г. № 281-Ф3 президентом Российской Федерации принято решение о применении специальных экономических мер.
Как сообщили В случае обнаружения финансовых средств и финансовых инструментов, запрещенных для вывоза, они не конфискуются и не применяются меры по привлечению к ответственности. Предоставляется разъяснения, относительно выбора доступных вариантов (по усмотрению физических лиц) об оставлении иностранной валюты в Российской Федерации. в КГД, согласно решению, запрещен вывоз из Российской Федерации наличной валюты и (или) финансовых инструментов, выраженных в иностранной валюте, превышающих 10  000 $ США  (подпункт «ж» пункта 1 Указа Президента РФ № 81 «О дополнительных временных мерах экономического характера, направленных на обеспечение финансовой стабильности Российской Федерации» от 1 марта 2022 года).
Запрет распространяется на вывоз наличных денежных средств из Российской Федерации (в том числе и ранее вывезенных, в том числе и в государства-члены ЕАЭС). Запрет распространяется на юридических и физических лиц вне зависимости от их статуса (резидент-нерезидент).
Мероприятия по обнаружению наличных денежных средств в иностранной валюте (или) номинированных в иностранной валюте на сумму свыше 10 000 долларов США осуществляются в пунктах пропуска через границу путем досмотра и допроса физических лиц.