Նախարար Միրզոյանը մասնակցել է ՄԱԿ ին ՀՀ անդամակցության 30 ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓետրվարի 28-ին տեղի է ունեցել Ժնևի Միավորված ազգերի կազմակերպության գրասենյակում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության կազմակերպած ՄԱԿ-ին Հայաստանի անդամակցության 30-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացման արարողությանը։
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ժնևի ՄԱԿ-ի գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Տատյանա Վալովայան։ Իր ելույթում նախարար Միրզոյանը, մասնավորապես, ասել է․ «Հարգարժա՛ն գլխավոր տնօրեն, Տիկնայք և պարոնայք, Ուրախ եմ ողջունել ձեզ բոլորիդ այսօր այս առանձնահատուկ միջոցառմանը՝ նվիրված Միավորված ազգերի կազմակերպությանը Հայաստանի անդամակցության 30-ամյակին:
Ինձ համար պատիվ է մասնակցել այս ցուցահանդեսի բացմանը Ժնևում ՄԱԿ-ի գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Նորին Գերազանցություն Տատյանա Վալովայայի հետ միասին: Հարգելի՛ գլխավոր տնօրեն, Ես բարձր եմ գնահատում Ձեր բացման խոսքը և շնորհակալություն եմ հայտնում Ժնևում ՄԱԿ-ի գրասենյակին՝ այս միջոցառմանը մասնակցելու և արժեքավոր ներդրում ունենալու համար: Դարեր շարունակ մենք ձգտել, պայքարել և հետամուտ ենք եղել մեր նախնիների հայրենիքում անկախություն ու պետականություն կերտելուն։ Այս առումով մենք երջանիկ սերունդ ենք, քանի որ ականատես ենք եղել, թե ինչպես է իրականանում մեր ազգային երազանքը։ 1992 թվականի մարտի 2-ին հայոց եռագույնը բարձրացվեց ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանի առջև՝ նոր էջ բացելով մեր երկրի պատմության մեջ՝ որպես համաշխարհային կազմակերպության լիիրավ անդամ։
Մենք գնահատում ենք դրա արժեքը և սեփական փորձից գիտենք, թե որքան զոհողություններ են անհրաժեշտ ինքնիշխան իրավահավասարության առավելություններից օգտվելու, և որքան ավելի ջանքեր են պահանջվում այն պահպանելու համար։ Հայաստանն, այսպիսով, հաստատակամորեն և անդրդվելիորեն հանձնառու է բազմակողմանիությանը, որի կենտրոնում է Միավորված ազգերի կազմակերպությունը: Հայաստանն, այսպիսով, լիովին հավատարիմ է ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակներին և սկզբունքներին: Այս լուսանկարներում, որոնք այսօր ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում, դուք կգտնեք այդ հետևողական հանձնառության օրինակները, որոնք արտահայտված են ՄԱԿ-ի տարբեր մարմիններում և կոմիտեներում ակտիվ ներգրավվածության միջոցով կազմակերպության հովանու ներքո համատեղ ջանքերում Հայաստանի ունեցած ներդրմամբ: Հայաստանը նախագահել և աշխատել է տարբեր բյուրոներում և կառավարման մարմիններում, մասնակցել մի շարք խաղաղապահ առաքելությունների, միացել առանցքային կոնվենցիաների և պայմանագրերի, կազմակերպել ՄԱԿ-ի միջոցառումներ և սերտորեն աշխատել ՄԱԿ-ի երկրի թիմի հետ:
Հուսով եմ, որ այս լուսանկարները կկարողանան փոխանցել ՄԱԿ-ի շրջանակներում մեր ունեցած համագործակցության իրական ոգին և ծավալը, և համաչափ կարևորությունը, որ տալիս ենք կազմակերպության բոլոր հիմնասյուներին՝ խաղաղություն և անվտանգություն, մարդու իրավունքներ, օրենքի գերակայություն և զարգացում: Թույլ տվեք ամփոփել՝ մեջբերելով Քոֆի Անանին, ով հավատացած էր, որ «մեզ միավորում է ավելին, քան բաժանում է»։
Իսկապես, ՄԱԿ-ը եզակի հարթակ է, որը թույլ է տալիս մեզ կառուցելու այն ամենի վրա, ինչը միավորում է մեզ և կամրջելու մեր միջև առկա բացը։ Հայաստանը շարունակում է հաստատակամորեն հավատալ այս առաքելությանը։ Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ այստեղ մեզ հետ լինելու, և վերջին 30 տարիների ընթացքում այս համաշխարհային բազմակողմ միջավայրում Հայաստանի անցած ուղու հիշարժան դրվագները վերադիտելու համար»:

Министр Мирзоян принял участие в открытии выставки, посвященной 30-летию членства РА в ООН (видео)
28 февраля состоялась церемония открытия выставки, посвященной 30-летию членства Армении в ООН, организованной постоянным представительством Республики Армения при ООН. На мероприятии со вступительным словом выступили министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян и генеральный директор отделения ООН в Женеве Татьяна Валовая.
В своем выступлении Арарат Мирзоян, в частности, сказал:
«Уважаемый генеральный директор! Уважаемые дамы и господа!
Рад приветствовать всех Вас на сегодняшнем особом мероприятии, посвященном 30-летию членства Армении в Организации Объединенных Наций. Для меня большая честь участвовать в открытии этой выставки вместе с Ее Превосходительством Татьяной Валоваевой, генеральным директором Представительства ООН в Женеве.
Уважаемая госпожа генеральный директор!
Я высоко ценю Ваше вступительное слово и выражаю благодарность отделению ООН в Женеве за участие в этом мероприятии и за внесенный ценный вклад.
На протяжении веков мы боролись и стремились к обретению независимости и государственности на Родине наших предков. В этом плане мы - счастливое поколение, поскольку были очевидцами того, как сбывается наша национальная мечта.
2 марта 1992 года перед штаб-квартирой ООН был поднят армянский триколор, открыв новую страницу в истории нашей страны как полноправного члена всемирной организации. Мы это ценим, мы знаем из личного опыта, скольким нужно пожертвовать, чтобы пользоваться преимуществами суверенного равенства, сколько усилий требуется для его сохранения.
Таким образом, Армения твердо и непоколебимо привержена принципам многосторонности, в центре которых находится Организация Объединенных Наций.
Таким образом, Армения полностью привержена целям и принципам Устава ООН.
На этих фотографиях, которые мы представляем Вашему вниманию, Вы найдете свидетельства той последовательной приверженности, выраженной Арменией посредством ее активного участия в различных органах и комитетах ООН, в совместных инициативах под эгидой организации. Армения председательствовала, работала в различных бюро, руководящих органах, участвовала в ряде миротворческих миссий, присоединялась к ключевым конвенциям, договорам, организовывала мероприятия ООН и тесно сотрудничала с командой ООН.
Надеюсь, что эти фотографии смогут передать истинный дух и объем нашего сотрудничества в рамках ООН, и значение, которое мы придаем всем столпам организации: миру и безопасности, правам человека, верховенству и развитию закона.
Позвольте в заключение процитировать Кофи Аннана, который считал, что «то, что нас объединяет больше, чем то, что разделяет». Действительно, ООН является уникальной платформой, которая позволяет нам опираться на все то, что нас объединяет, которая наводит между нами мосты. Армения твердо верит в эту миссию.
Хотел бы еще раз поблагодарить всех Вас за то, что Вы здесь, с нами. И за то, что рассматриваете памятные эпизоды пути, пройденного Арменией в этой многогранной глобальной среде в течение последних 30 лет».