Վլադիմիր Զելենսկին ստորագրել է Ուկրաինայի՝ ԵՄ-ին անդամակցելու դիմումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՈւկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին երկրի՝ Եվրոպական միությանն անդամակցելու դիմում է ստորագրել:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՏԱՍՍ»-ին, այս մասին փետրվարի 28-ին հայտնել է «Ժողովրդի ծառա» ուկրաինական կուսակցության մամուլի ծառայությունը:
«Զելենսկին Ուկրաինայի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու դիմում է ստորագրել: Պատմական պահ է»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Կուսակցությունը հրապարակել է նաև նախագահի ստորագրությամբ ուղեկցող նամակի տեքստը. «Այս նամակով Ուկրաինան, որպես եվրոպական պետություն, որը հարգում է Եվրամիության մասին պայմանագրի 2-րդ հոդվածում ամրագրված արժեքները, պատիվ ունի դիմել ԵՄ անդամակցության համար՝ համաձայն Եվրամիության մասին պայմանագրի 49-րդ հոդվածի»:
Նամակն ուղարկվել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին, որի երկիրը նախագահում է ԵՄ խորհուրդը, ինչպես նաև Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին և Եվրախորհրդարանի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին։

Владимир Зеленский подписал заявку на членство Украины в ЕС
Президент Украины Владимир Зеленский подписал заявку для обретения страной членства в Европейском союзе. Как передает  ТАСС, об этом сообщила в понедельник пресс-служба украинской партии «Слуга народа».
«Зеленский подписал заявление на вступление Украины в Евросоюз. Исторический момент», - говорится в сообщении партии на странице в Facebook.
Партия также опубликовала и текст сопроводительного письма, подписанного президентом. «Этим письмом Украина как европейское государство, которое уважает ценности, закрепленные в статье 2 Договора о Европейском Союзе, имеет честь подать заявку на членство в ЕС в соответствии со статьей 49 Договора о Европейском Союзе, - сказано в нем. - Совместное заявление представителей органов власти на Украине о подаче заявки на членство Украины в ЕС прилагается».
Письмо направлено президенту Франции Эмманюэлю Макрону, его страна председательствует в Совете ЕС, а также президенту Европейского совета Шарлю Мишелю и президенту Европейского парламента Урсуле фон дер Ляйен.