ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի պատվիրակության հետ (տեսանյութ)
Փետրվարի 23-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահ Մարինա Կալյուրանդին և ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի անդամ Մարկետա Գրեգորովային:
Երկուստեք կարևորվել է փոխադարձ արժեքների, մասնավորապես` ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա հիմնված ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ամրապնդումը, Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում համագործակցության խթանումը: Մարինա Կալյուրանդը բարձր է գնահատել Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումները և նշել, որ Եվրոպական խորհրդարանը, եվրոպական ինստիտիուտները լիովին աջակցում են դրանց:
Նախարար Միրզոյանը կարևորել է հայկական կողմի համար առաջնային նշանակություն ունեցող հարցերում Եվրոպական խորհրդարանի սկզբունքային դիրքորոշումը, որն արտացոլված է համապատասխան բանաձևերում և զեկույցներում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմի, ինչպես նաև ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներթափանցման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
Արարատ Միրզոյանն ու Մարինա Կալյուրանդն ընդգծել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցությունների միջոցով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո:
Հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար հարցերի համատեքստում շեշտվել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հետ կապված ընթացիկ զարգացումները:

Глава МИД РА Арарат Мирзоян встретился с делегацией Комитета межпарламентского сотрудничества РА-ЕС (видео)
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян принял сопредседателя Комитета межпарламентского сотрудничества Армения-ЕС Марину Кальюранд и члена комитета Маркету Грегорову.
Стороны подчеркнули важность укрепления партнерства Армения-ЕС на основе взаимных ценностей, в частности, демократии, верховенства закона, защиты прав человека, а также продвижения сотрудничества в рамках программы «Восточное партнерство». Марина Кальюранд высоко оценила осуществляемые в Армении демократические реформы, отметив, что Европарламент и европейские институты полностью поддерживают их.
Министр Мирзоян подчеркнул важность принципиальной позиции Европарламента по вопросам, имеющим первостепенное значение для армянской стороны, что отражено в соответствующих резолюциях и докладах.
В ходе встречи собеседники также коснулись ряда вопросов региональной и международной повестки дня.
Министр иностранных дел Армении представил ситуацию, сложившуюся вследствие 44-дневной войны, а также вторжения азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении.
Арарат Мирзоян и Марина Кальюранд подчеркнули, что нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован путем мирных переговоров в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
В контексте неотложных гуманитарных вопросов была подчеркнута необходимость немедленной репатриации армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане.
Министр иностранных дел представил текущие развития, связанные с процессом нормализации отношений между Арменией и Турцией.