Մինչև Պուտինը` Ալիևն Էրդողանի հետ էր հռչակագիր կնքել․ հարցեր են առաջանալու․ Ստեփան Դանիելյան (տեսանյութ)
Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված փոխգործակցության մասին հռչակագրում մի հետաքրքիր կետ կա՝ ասում է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը։
Նրա համոզմամբ՝ դա հռչակագրում գրված երկու պետությունների ռազմավարական գործընկերությանը խոչընդոտող որևէ երրորդ երկրի հետ հարաբերությունների բացառումն է։
«Հարց է առաջանում, այդ երրորդ կողմն ո՞վ է»,-ասում է քաղաքագետը։
«Ակնհայտ է, որ այդպիսի երկիր կարող է հանդիսանալ նախևառաջ Թուրքիան»,-գտնում է Ստեփան Դանիելյանը։
Քաղաքագետի դիտարկմամբ, սակայն, Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև կնքված մեկ այլ՝ Շուշիի հռչակագիրն ու այս նոր հռչակագիրը իրար հակասում են։ Ի՞նչ կարող է տեղի ունենալ այդ հակասությունների առաջացման ժամանակ, դեռ հարցական է՝ ասում է նա։
«Վարչապետը պաշտոնական այցով հրավիրվել է Ռուսաստան։ Այնտեղ ևս սպասվում է համանման հռչակագրի ընդունում նույնաբովանդակ դրույթներով»,-կարծում է Ստեփան Դանիելյանը։
«Սա ռեգիոնալ պայմանագիր է, և Ռուսաստանը փորձում է դաշնակցային հարաբերություններ ստեղծել Հարավային Կովկասի հետ»,- ընգծում է քաղաքագետը։
Խոսելով Ուկրաինայի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններից, քաղաքագետը կարծում է, որ այս հարցում ներքին կարգով մեծ առևտուր է գնում Ուկրաինայի հաշվին։

До Путина Алиев подписал декларацию с Эрдоганом – возникнут вопросы: Степан Даниелян (видео)
В декларации о сотрудничестве, подписанной между Азербайджаном и Россией, есть один интересный пункт, говорит политолог Степан Даниелян.
Он убеждён, что это записанное в декларации исключение отношений с какой-либо третьей страной, препятствующее стратегическому партнёрству двух государств.
«Возникает вопрос: кто эта третья сторона?» - говорит политолог.
«Очевидно, что такой страной может являться прежде всего Турция», - считает Степан Даниелян.
По наблюдению политолога, однако, другая декларация, подписанная между Азербайджаном и Турцией, - Шушинская  и эта новая декларация противоречат друг другу. Что может произойти при возникновении этих противоречий – пока под вопросом, говорит он.
«Премьер-министр приглашён в Россию с официальным визитом. Там также ожидается принятие подобной декларации с положениями такого же содержания», - считает Степан Даниелян.
«Это – региональное соглашение, и Россия пытается создать союзнические отношения с Южным Кавказом», - подчёркивает политолог.
Говоря о событиях вокруг Украины, политолог считает, что в этом вопросе во внутреннем порядке идёт большая торговля за счёт Украины.