5d725311a4b9fa31e9f55c7925cd67b0.0
Այսօր յուրաքանչյուրս կարող է շնորհավորել, ողջունել Լուգանսկի և Դոնեցկի անկախությունը, և կարծում եմ, որ մեզանից լավ ոչ ոք չի պատկերացնում այն ցնծությունը, որ հատարվում է այդ երկու հանրապետություններում, բայց կարծում եմ, որ Արցախի իշխանությունները պետք է փոքր ինչ քննադատական մոտեցում ցուցաբերեն,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանն՝ անդրադառնալով ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի ԴԺՀ-ի և ԼԺՀ-ի ՌԴ-ի կողմից անկախության ճանաչման փաստը ողջունելուն։
Արցախցի պատգամավորը նկատում է, որ պետք է 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Հայաստանի իշխանությունները ճանաչեին Արցախի անկախությունը,որ կկարողանային մեղմացնել կամ կանխել այն հումանիտար աղետը, որ տեղի ունեցավ Արցախում։
ՀՀ ԱԳՆ-ի հայտարարությամբ դատապարտել  է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանին և Հայաստանի երկու նախկին նախագահներին Ադրբեջանի կողնից հետախուզում հայտարարելը:
ԱՀ ԱԺ պատգամավորն ասաց, որ այս հայտարարությունն առավել քան ուշացած է և նկատեց, որ տեքստի վերջին հատվածում կրկին խոսվում էր խաղաղության օրակարգի և իրենց կառուցողական տրամադրվածության մասին։ «Ես այստեղ որևէ դատապարտություն, որևէ կոնկրետ խոսք չտեսա, բացի մեկ նախադասությունից»,-ասաց Մետաքսե Հակոբյանը։
ԱՀ ԱԺ պատգամավորին չի զարմացրել ՌԴ նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարությունը, թե Հայաստանն ըստ 2020թվականի նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածության՝ պետք է հանի զորքը Արցախից։
«Այս իշխանությունների օրոք ինչ -որ տեղ նաև ընկալելի է Ալիևի պահանջը, որովհետև պահանջներ դնողն Ալիևն է և այդ պահանջը արդեն երկար ժամանակ կա օրակարգում»,- ասաց Հակոբյանը՝ նշելով, որ չի կարծում,թե Հայաստանը պետք է հակակշիռ խոսք ասի։
«Ուղղակի, Աստված մի արասցե, որ Ալիևի այս պահանջն այս իշխանությունները կատարեն, բայց կարծում եմ, որ չկա Ադրբեջանի կողմից մի պահանջ, որ ՀՀ ներկայիս իշխանությունը չի կատարել առ այսօր»,-ասաց պատգամավորը:
Նա հավելեց, որ Պուտին-Ալիև հանդիպման ժամանակ, երբ շոշափվում էր Արցախի հարցը,արդեն իսկ Հայաստանի գործոնը դուրս էր եկել։
«Երկու պետությունների ղեկավարները քննարկում էին Արցախի ճարցը, որի լուծումը իրենք են տալու և խոսք չկար Հայաստանի մասին։ Այլևս այդ գործընթացում չկա Հայաստանը», ասաց ԱՀ ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը: Նրա կարծիքով՝ սա, ցավոք, ՀՀ իշխանությունների ընտրությունն ու որոշումն է, իսկ Պուտին ու Ալիևը իրենց որոշումները փոխանցելու են Հայաստանին։

5d725311a4b9fa31e9f55c7925cd67b0.0
Сегодня каждый из нас может поздравить, приветствовать независимость Луганска и Донецка, и думаю, что никто лучше нас не может представить ту радость, которая ощущается в этих двух республиках, но думаю, что власти Арцаха должны проявить несколько более критический подход, - сказала в беседе с «А1+» депутат НС Арцаха от фракции «Справедливость» Метаксе Акопян, коснувшись приветствия президентом Арцаха Араиком Арутюняном признания Россией независимости ДНР и ЛНР.
Арцахский депутат замечает, что во время 44-дневной войны власти Армении должны были признать независимость Арцаха, чтобы суметь смягчить или предотвратить ту гуманитарную катастрофу, которая имела место в Арцахе.
Заявление МИД осудило объявление Азербайджаном в розыск президента Арцаха Араика Арутюняна и двух бывших президентов Армении.
Депутат НС Арцаха сказала, что это заявление более чем запоздалое, и отметила, что в последней части текста вновь говорится о  мирной повестке и их конструктивном настрое. «Я здесь не увидела никакого осуждения, никакой конкретной речи, кроме одного предложения», - сказала Метаксе Акопян.
Депутата НС Арцаха не удивило заявление президента Азербайджана на встрече с президентом РФ, что Армения, согласно договорённости от 9-го ноября 2020 года, должна вывести войска из Арцаха.
«При этих властях требование Алиева где-то понятно, поскольку требования выдвигает Алиев, и это требования уже давно есть в повестке», - сказала Акопян, отметив, что не думает, что Армения должна выступить с речью в противовес.
«Просто, не дай Бог, чтобы эти власти выполнили это требование Алиева, но думаю, что со стороны Азербайджана нет ни одного требования, которого нынешние власти РА по сей день не выполнили бы», - сказала депутат.
Она добавила, что на встрече Путин-Алиев, когда затрагивался вопрос Арцаха, уже фактор Армении выбыл.
«Главы двух государств обсуждали арцахский вопрос, решать который будут они и речи не было об Армении. В этом процессе больше нет Армении», - сказала депутат НС Арцаха Метаксе Акопян. По её мнению, это, к сожалению, выбор и решение властей РА, а Путин и Алиев передадут свои решения Армении.