Նրանք Արցախի կարգավիճակը տեղափոխեցին Հյուսիսային պողոտա. Ազատ Արշակյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Արցախ․․․․ ինքնորոշում․․․․ պերեստրոյկա․․․․ Մակաշով, Ռոխլին։ Պատկերացնու՞մ եք ովքեր էին երկրի բախտը տնօրինում։ Ու հանկարծ 30 տարի օրինակելի պետություն դարձավ Արցախը»։
Գերագույն խորհրդի պատգամավոր Ազատ Արշակյանի գնահատմամբ՝ հայ ժողովուրդը 1988-ի փետրվարին ապացուցեց, որ կարող է հրաշքներ գործել։
Ստեփանակերտը դարձել էր ազգային զարթոնքի կենտրոն։
Խոսելով բացթողումների մասին՝ Արշակյանը, մասնավորապես, ասում է․ «Այդ երկուսը՝ ես անուն ազգանունները չեմ ուզում ասել, Արցախը հետ մղեցին, դարձրեցին գավառ։ Նրանք՝ որպես պատասխանատու քաղաքացի, այսօր իրենց զավակների և կապիտալի հետ պետք է լինեին Ստեփանակերտում և մեզ հանդիմանեին հենց այնտեղից։ Բայց իրենք ու՞մ են դիմում, որտեղի՞ց։ Այստեղ՝ պարկետի վրայից, սալոնում, իրենց կոմֆորտ անկյունից»։

Статус Арцаха они перенесли на Северный проспект: Азат Аршакян (видео)
«Арцах.... самоопределение ․․․․ перестройка ․․․․ Макашов, Рохлин. Вы представляете, кто управлял судьбой страны? И вдруг Арцах на 30 лет стал образцовым государством».
По словам члена Верховного Совета Азата Аршакяна, в феврале 1988 года армянский народ доказал, что может творить чудеса.
Степанакерт стал центром национального пробуждения.
Говоря об упущениях, Аршакян, в частности, сказал: «Эти двое, не хочу называть их имена, они оттеснили Арцах, превратили его в провинцию.
Они, как ответственные граждане, сегодня вместе со своими детьми и капиталом должны были быть в Степанакерте и упрекать нас оттуда. Но к кому они обращаются, откуда? Здесь, на паркете, в салоне, из своего комфортного угла».