Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է Ավստրիական զարգացման գործակալության գրասենյակի բացման արարողությանը
Փետրվարի 2-ին Հայաստանի և Ավստրիայի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Ալեքսանդր Շալենբերգը մասնակցել են Ավստրիական զարգացման գործակալության գրասենյակի պաշտոնական բացման արարողությանը: Նախարար Միրզոյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Բարև Ձեզ: Շնորհարվում եմ բոլորիս գրասենյակի բացման կապակցությամբ:
Ուզում եմ նշել, որ ինձ համար հաճելի և պատվաբեր է ներկա գտնվել այս միջոցառմանը։ Անշուշտ, մենք այսօր ենք բացում այս գրասենյակը, բայց առաջին օրը չէ, նոր չէ, որ Ավստրիական զարգացման գործակալությունն իր գործունեությունն է իրականացնում Հայաստանում։
Այդ գործունեությունը սկսվել է դեռևս 2013 թվականին, և մեծ, շոշափելի ձեռքբերումներ ունի հատկապես կանաչ և ժամանակակից գյուղատնտեսության ասպարեզում: Այսօր հարգելի պարոն նախարար Շալենբերգը նաև ականատես է եղել այդ արդյունքներից մեկին:
Բայց ուզում եմ նաև նշել, որ այսօր մենք մի նոր էջ ենք բացում այս հարաբերություններում, այս համագործակցության մեջ:  Կարծում եմ, որ և՛ հայկական կողմը, և՛, ուրախությամբ պիտի նշեմ՝ ավստրիական կողմը, պատրաստակամություն են հայտնում՝ այսուհետ որակապես նոր տեսակի  և նոր ծավալի ծրագրեր և հարաբերություններ կառուցելու:
Ուրախությամբ պիտի նշեմ, որ Հայաստանը՝ որպես Արևելյան գործընկերության երկիր, ընդգրկված է նաև Ավստրիական զարգացման համագործակցության 2021-2027 թթ. ծրագրում:
Նաև բավականին հատկանշական օրինակներ պիտի բերեմ. այսօր, երբ մենք նշում ենք մեր հարաբերությունների 30-ամյակը, ներկա ենք ահա այս գրասենյակի բացմանը:
Նաև տեղեկացնեմ այն գործընկերներին, ովքեր դեռ չգիտեն այդ մասին՝ նախարար Շալենբերգի այցն ուղեկցվում է նաև բիզնես պատվիրակությամբ, և վաղը մենք ունենալու ենք հայ-ավստրիական բիզնես ֆորում: Ե՛վ գրասենյակի բացումը, և՛ բիզնես ֆորումը, և՛ մի շարք այլ միջոցառումներ, որոնք պլանավորված են, գալիս են ապացուցելու, և ես լիահույս եմ և վստահ եմ, որ այդպես էլ կլինի, որ մեր հարաբերություններում իսկապես այս այցը նոր էջ է և նոր խթան:

Арарат Мирзоян присутствовал на церемонии открытия офиса Австрийского агентства развития
Министры иностранных дел Армении и Австрии Арарат Мирзоян и Александер Шалленберг 2 февраля приняли участие в официальной церемонии открытия офиса Австрийского агентства развития. Министр Мирзоян выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
«Поздравляю всех нас с открытием офиса. Хочу отметить, что очень приятно и большая честь для меня присутствовать на этом мероприятии. Конечно, сегодня мы открываем этот офис, но это не первый день и не новость, что в Армении действует Австрийское агентство развития.
Деятельность этого агентства началась в 2013 году и имеет большие, ощутимые достижения, особенно в области зеленого и современного сельского хозяйства. Сегодня многоуважаемый г-н министр Шалленберг стал свидетелем одного из этих результатов.
Но я также хочу отметить, что сегодня мы открываем новую страницу в этих отношениях, в этом сотрудничестве. Думаю, что и армянская сторона, и, с удовольствием должен отметить, и австрийская сторона выразили готовность строить отношения качественно нового типа и осуществить новый объем программ.
С радостью должен отметить, что Армения как страна Восточного партнерства также включена в программу Австрийского сотрудничества в области развития на 2021-2027 годы.
Также должен привести весьма показательные примеры: сегодня, когда мы отмечаем 30-летие установления отношений, мы присутствуем на открытии этого офиса.
Хочу сообщить тем коллегам, которые еще не знают об этом, визит министра Шалленберга сопровождается бизнес-делегацией, завтра у нас состоится армяно-австрийский бизнес-форум. И открытие офиса, бизнес-форум, ряд других мероприятий, которые запланированы, доказывают, и, надеюсь и уверен, что так и будет, что этот визит действительно откроет новую страницу в наших отношениях и придаст им новый стимул.