Եթե Հայաստանը որպես նախագահող երկիր հրաժարվեր, պետք է դուրս գար ՀԱՊԿ-ից․ Ստեփան Դանիելյան
Ղազախստանի նախագահի դիմումից հետո որոշում է կայացվել ՀԱՊԿ զինված ստորաբաժանումներ ուղարկել Ղազախստան:   Այս որոշումը քննարկումների առիթ  է  դարձել։
Այս թեմայի շուրջ զրուցել ենք քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանի հետ:
-Պարոն Դանիելյան , Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը դիմել է ՀԱՊԿ պետությունների ղեկավարներին ՝ խնդրելով աջակցել Ղազախստանին «ահաբեկչական սպառնալիքի» հաղթահարման հարցում և որոշում է կայացվել  5 պետությունների այդ թվում և Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումներ ուղարկել Ղազախստան: Որքանո՞վ է Ղազախստանում տեղի ունեցողը «ահաբեկչական սպառնալիք », և արդյո՞ք տեղին է ՀԱՊԿ զորքեր ուղարկել այդ երկիր:
-Եթե մեկ օրվա ընթացքում պետությունը, ըստ էության, փլուզվում է, եթե զինվորականներ և ոստիկաններ են սպանվում, երբ որ ամենամեծ քաղաքը՝ Ալմա Աթան,  վերահսկողությունից դուրս է , երբ , ըստ լուրերի, արդեն կան գլուխը կտրած ոստիկաններ, ապա, բնականաբար, դա պայքար է տեռորիզմի դեմ:  Տոկաևի դիմելը, կարծում եմ , տրամաբանված է եղել։ Եւ որքանով ես տեղյակ եմ, խաղաղապահները արդեն գտնվում են Ղազախստանում, 70 հոգուց բաղկացած հայկական ստորաբաժանում է ուղարկվել:
-Արդյոք ՀԱՊԿ-ը իրավունք ունի՞ միջամտել, երբ արտաքին սահմանային խնդիրներ չկան:
-Արտաքին միջամտությունը պարտադիր չէ, որ լինի արտաքին զորքերի տեսքով, կարող են լինել տեռորիստներ: Մենք գիտենք, որ Սիրիայում կռված  ջհադիստների քանակություն կա Ղազախստանում: Մենք գիտենք, որ արդեն կրոնական երանգ է ստանում այս խնդիրը, արդեն գլուխը կտրած ոստիկանների մասին տեղեկություն ունենք և այն հարցը, թե արտաքին միջամտություն կա, թե ոչ` դա շատ հարաբերական է:
-ՀԱՊԿ քարտուղարության հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ «Ղազախստան ուղարկված ՀԱՊԿ ուժերի խնդիրներն են լինելու պետական ​​եւ ռազմական օբյեկտների պաշտպանությունը, ինչպես նաեւ` աջակցությունն իրավապահ ուժերին» : Եթե հաշվի առնենք որ իրավապահների մեջ կան արդեն զոհեր, պետական մի շարք օբյեկտներ արդեն իսկ անցել են ցուցարարների վերահսկողության տակ, ի՞նչ եք կարծում՝  ՀԱՊԿ զորքերը կարո՞ղ են կրակ բացել ցուցարարների դեմ և ինչի դա կհանգեցնի:
-Ես կարծում եմ, որ եթե կրակ բացելու խնդիր առաջանա, ապա կրակը կբացեն ղազախական ստորաբաժանումները, իսկ եթե խաղաղապահների վրա հարձակում լինի, ապա, բնականաբար, խաղաղապահները ինքնապաշտպանության իրավունք ունեն և եթե որևէ օբյեկտ են պաշտպանում, և այդ օբյեկտի վրա կա հարձակում, ապա կարող են կրակել: Ամեն դեպքում ես չեմ կարծում, որ ուղարկված ստորաբաժանումները կօգտագործվեն ցուցարարներին ցրելու համար, դրանք կօգտագործվեն հատուկ օբյեկտների պաշտպանության համար:
-Իսկ եթե հաշվի առնենք այն փաստը, որ ՀԱՊԿ նախագահող երկիրը Հայաստանն է , և երեկ հենց Փաշինյանի նախաձեռնությամբ է սկսվել խորհրդակցություն ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարների հետ և որոշում կայացվել զորք ուղարկել Ղազախստան, կարող է սա վատ ազդեցություն ունենալ Ղազախստանի հայ համայնքի վրա:
-Ղազախստանում շատ մեծ ղրղզական, շատ մեծ ուզբեկական  եւ  շատ մեծ տաջիկական համայնքներ գոյություն ունեն և եթե դա ազդեցություն ունենա, ապա առաջին հերթին վտանգի տակ կլինեն նրանք: Ես չեմ կարծում, որ 70 հոգանոց հայկական ստորաբաժանումը, կամ այն, որ ըստ ՀԱՊԿ կանոնադրության Հայաստանը որպես նախագահող կողմ պարտավոր էր համակարգել այդ միջոցառումը, որևէ լուրջ  նշանակություն կարող է ունենալ:
-Հայաստանում շատերն են դժգոհում, որ պետք չէր հայկական զինված ուժեր ուղարկել Ղազախստան, հաշվի առնելով մի շարք փաստեր:   Օրինակ՝  Ղազախստանը շնորհավոր է Ադրբեջանին 44 օրյա պատերազմից հետո։ Արդյոք մենք դրա հնարավորությունը ունեինք, թե ամեն ինչ արդեն իսկ որոշված էր Մոսկվայի կողմից և եթե Հայաստանը որպես ՀԱՊԿ նախագահող երկիր հրաժարվեր, ինչ կարող էր տեղի ունենալ ։
-Եթե Հայաստանը հրաժարվեր իր պարտավորությունը կատարել, այսինքն՝ երբ որ իրեն դիմում են,  գոնե այդ դիմումը չքննարկեր և կոնսուլտացիաներ չսկսեր ՀԱՊԿ երկրների հետ, ապա Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից պետք է դուրս գար և հաջորդ քայլում, երևի, ռուս խաղաղապահները Արցախից պետք է դուրս գային, հայ-թուրքական սահմանը պետք է չպահեին և այլն: Այսինքն՝ հետևանքները կլինեին շատ կոնկրետ:
-Իսկ ինչո՞ւ երբ ադրբեջանական զորքը մտնում է Հայաստանի սուվերեն տարածք, զոհվում են մեր զինծառայողները, ՀԱՊԿ-ը չի միջամտում, իսկ այս դեպքում ՀԱՊԿ-ը միանգամից միջամտեց:
Որովհետև Հայաստանի զորքերը դիմադրություն ցույց չեն տալիս, զենքերը դնում են և հանձնվում են և Հայաստանի կառավարությունը չի կատարում իր պարտավորությունները Հայաստանի պաշտպանության գործում: Եթե հիմա Հայաստանը գնա և փորձի իր տարածքները վերականգնի Սև լճի տարածքում, ապա այդ ժամանակ արդեն կարող է ակնկալել, որ օգնություն կլինի:
-Այսինքն, եթե մենք ադրբեջանական զորքերի դեմ բավականին լուրջ դիմադրություն ցուցաբերենք, նաև ՀԱՊԿ-ի օգնությունը կստանանք:
-Ես կարծում եմ, որ եթե դիմադրություն ցուցաբերենք, ապա աջակցությունը կստանանք, և հիմա թուրք-ադրբեջանական էքսպենսիա Սյունիքում տեղի չի ունենում հենց նաև այդ պատճառով ,և նաև թուրքական հարձակում չի լինի Երևանի վրա  հենց այդ պատճառով:

Если б Армения, как председательствующая страна, отказалась, она должна была выйти из ОДКБ: Степан Даниелян
После обращения президента Казахстана было принято решение направить в Казахстан вооружённые подразделения ОДКБ. Это решение стало поводом для обсуждений.
Мы побеседовали на эту тему с политологом Степаном Даниеляном.
- Господин Даниелян, президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев обратился к главам государств ОДКБ с просьбой помочь Казахстану в преодолении «террористической угрозы» и было приняло решение направить в Казахстан вооружённые подразделения 5 стран, в том числе и Армении. Насколько происходящее в Казахстане является «террористической угрозой» и уместно ли направлять войска ОДКБ в эту страну?
-  Если за один день государство, по сути, разваливается, если убивают военных и полицейских, когда самый большой город Алматы не подконтролен, когда, по слухам, есть уже обезглавленные полицейские, то, разумеется, это борьба с терроризмом. Обращение Токаева, думаю, было обосновано. И насколько мне известно, миротворцы уже находятся в Казахстане, направлено армянское подразделение из 70 человек.
- Имеет ли ОДКБ право на вмешательство, когда нет проблем на внешних границах?
- Необязательно, чтобы внешнее вмешательство было в виде внешних войск, могут быть террористы. Мы знаем, что в Казахстане есть ряд джихадистов, воевавших в Сирии. Мы знаем, что эта проблема уже получает религиозную окраску, уже есть сведения об обезглавленных полицейских и вопрос, есть или нет внешнее вмешательство, это очень относительно.
- В сообщении секретариата ОДКБ говорится, что «задачей направленных в Казахстан сил ОДКБ будет защита государственных и военных объектов, а также помощь миротворческим силам». Если учитывать, что среди правоохранителей есть погибшие, ряд государственных органов уже перешли под контроль демонстрантов, что вы думаете войска ОДКБ могут открыть огонь по демонстрантам и к чему это приведёт?
- Думаю, если возникнет необходимость в открытии огня, огонь откроют казахские подразделения, а если будет нападение на миротворцев, разумеется, миротворцы  имеют право на самозащиту и если они защищают какой-либо объект, и если на этот объект происходит нападение, могут стрелять. В любом случае, не думаю, что направленные подразделения будут использованы для разгона протестующих, они будут использованы для охраны особых объектов.
- А если учесть тот факт, что председательствующей в ОДКБ страной является Армения, и именно по инициативе Пашиняна началось совещание с главами стран ОДКБ и принято решение направить войска в Казахстан, это может оказать негативное влияние на армянскую общину в Казахстане.
- В Казахстане существуют очень большие киргизская, узбекская и таджикская общины, и если это окажет влияние, в первую очередь под угрозой будут они. Я не думаю, что армянское подразделение из 70 человек или то, что по уставу ОДКБ Армения, как председательствующая сторона, была обязана координировать это мероприятие, может иметь серьёзное значение.
- В Армении многие недовольны, что не нужно было направлять в Казахстан армянские вооружённые силы, учитывая ряд фактов. Например, Казахстан поздравил Азербайджан после 44-дневной войны. Имели ли мы эту возможность, или всё уже было решено со стороны Москвы, и если б Армения как председательствующая в ОДКБ страна отказалась, что могло произойти.
-  Если б Армения отказалась выполнять свои обязательства, то есть, когда к ней обращаются, не рассмотрела бы хотя бы это обращение и не начала консультации со странами ОДКБ, Армения должна была бы выйти из ОДКБ и следующим шагом, наверное, был бы выход российских  миротворцев из Арцаха, они не охраняли бы армяно-турецкую границу и др. То есть последствия были бы очень конкретные.
- А почему когда азербайджанские войска входят на суверенную территорию Армении, погибают наши военнослужащие, ОДКБ не вмешивается, а в этом случае ОДКБ сразу вмешалась?
Потому что войска Армении не оказывают сопротивления, складывают оружия и сдаются, и правительство Армении не выполняет своих обязательств по обороне Армении. Если сейчас Армения пойдёт и попытается восстановить свои территории на территории Чёрного озера, тогда может рассчитывать на то, что будет помощь.
- То есть, если б мы продемонстрировали довольно серьёзное сопротивление против азербайджанских войск, мы получили бы им помощь ОДКБ.
- Думаю, что если окажем сопротивление, получим помощь, и сейчас не происходит турецко-азербайджанской экспрессии в Сюнике именно по этой причине, и не будет турецкого нападения на Ереван именно по этой причине.