Վաղը՝ ԱՊՀ երկրների ոչ ֆորմալ հավաքին ՌԴ-ն նոր փաստաթուղթ է առաջարկելու․ Ստեփան Գրիգորյան (տեսանյութ)
«Ես 30 տարի զբաղվել եմ Արցախի կարգավորման հարցով, ուշադիր հետևել եմ գործընթացներին։ Եվ չգիտեմ փաստաթուղթ, որը շեղվել է Մադրիդյան սկզբունքերից, բայց եթե վարչապետն ունի լրացուցիչ փաստաթուղթ, պետք է դա ցույց տա հասարակությանը։ Ասելը քիչ էր»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե 2016թ․ հետո ԼՂՀ բանակցային գործընթացում աղետ է եղել, քանի որ 2011թ․հետո առաջին անգամ ներկայացվել է փաստաթուղթ, որտեղ միջանկյալ կարգավիճակի վերաբերյալ նախադասությունը չի եղել։
«Հայտարարությանը պետք է հետևեր փաստաթղթերի ցույց տալը։ Բայց քանի որ ինքը այսօր գրառում է կատարել և ճշտել է իր ասածը, ուրեմն եղել է միջանկյալ կարգավիճակի մասին հնարավորությունը։ Պարզապես Ն․Փաշինյանի թիմում չկան մարդիկ, որոնք խորությամբ իմանան ԼՂՀ խնդիրը և ճիշտ տեղեկանք տան նրան։ Ես վարչապետին առաջարկում եմ ավելի ուշադիր ուսումնասիրել այդ փաստաթղթերը»,- հավելեց քաղաքագետը։
Անդրադառնալով հետպատերազմական իրադարձություններին՝ ասում է, Ադրբեջանին ձեռնտու չէր խաղաղ կարգավորումն ու միջնորդների առաջարկությունները։
«Օրինակ, Արևմուտքի խաղաղապահներին կաշառել չէին կարող։ Հիմա փողը տալիս են, գյուղը թողնում են հայկական կողմին, արոտավայրը՝ Ադրբեջանին։ Այստեղ կոռուպցիոն ռիսկերն ակնհայտ են։ Այդ ո՞նց է Կապանի դիմացի մի բարձունքից ռուսական սահմանապահները դուրս եկան, ադրբեջանցիները մտան։ Միանշանակ կոռուպցիոն գործարք կարող է լինել։ Էդ ինչո՞ւ որ դուրս եկաք, չթողեցիք, որ մեր սահմանապահները մտնեն, ադրբեջանցիներն թողեցիք։ Այդ ինչպես է, որ թե՛ Հայաստան-Ադրբեջան, թե՛ Արցախ-Ադրբեջան սահմաններին ցանկացած վիճելի հարց լուծվում է հօգուտ Ադրբեջանի»,- հարցնում է Ս․Գրիգորյանը։
Ինչ վերաբերում է ուրբաթ երեկոյան ասուլիսում Արցախի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունների նկատմամբ Արցախի նախագահի, ԱԺ-ի, արտգործնախարարի հայտարարություններին՝ քաղաքագետն ասում է՝ վարչապետը պետք է Արայիկ Հարությունյանին հրավիրի և խոսի նրա հետ։ Մանրամասները՝ տեսանյութում։

Завтра, на неформальном собрании стран СНГ РФ предложит новый документ: Степан Григорян (видео)
«Я 30 лет занимался вопросом Арцахского урегулирования, внимательно следил за процессами. Я не знаю документа, который бы отклонялся от Мадридских принципов, но если у премьер-министра есть дополнительный документ, он должен показать его общественности. Говорить мало», - сказал в беседе с «А1+» политолог Степан Григорян, коснувшись заявления Никола Пашиняна о том, что после 2016г. в переговорном процессе по НКР была катастрофа, поскольку после 2011г. впервые был представлен документ, в котором не было предложения о промежуточном статусе.
«За заявлением должна была последовать демонстрация документа. Но поскольку он сегодня сделал запись и уточнил сказанное, значит была возможность промежуточного статуса. Просто в команде Н. Пашиняна нет людей, которые глубоко знали бы проблему НКР и дали б ему верную справку. Я предлагаю премьер-министру внимательнее изучить эти документы», - добавил политолог.
Обратившись к послевоенным событиям, говорит: Азербайджану не было выгодно мирное урегулирование и предложения посредников.
«К примеру, западных миротворцев они не могли подкупить. Сейчас дают деньги, село оставляют армянской стороне, пастбище – Азербайджану. Здесь очевидны коррупционные риски. Как это российские пограничники ушли из одной высоты напротив Капана, вошли азербайджанцы? Однозначно может быть коррупционная сделка. Почему  ушли, не позволили войти нашим пограничникам, азербайджанцам позволили? Как это так, что любой спорный вопрос на границах и  Армения-Азербайджан, и Арцах-Азербайджан решается в пользу Азербайджана?» - спрашивает С. Григорян.
Касательно заявлений президента Арцаха, НС, министра иностранных дел касательно заявлений Никола Пашиняна об Арцахе на пресс-конференции в пятницу вечером, политолог говорит: премьер должен пригласить Араика Арутюняна и поговорить с ним. Подробности – в видеоматериале.