Հայկական գենոֆոնդն ունի ավելի քան 6000 տարվա շարունակական գենետիկական պատմություն
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտում իրականացվել է Հայկական լեռնաշխարհի և Բալկանների հնագույն և ժամանակակից ԴՆԹ նմուշների ամբողջական գենոմների համեմատական վերլուծություն:
Այն ցույց է տվել, որ հայերը տարբերվում են Բալկանների հնագույն և ժամանակակից բնակչությունից՝ հերքելով հայ ժողովրդի ծագման վերաբերյալ պատմագիտության մեջ գերակշռող տեսություններից մեկը համարվող «բալկանյան վարկածը»։
Հետազոտություններն ուղղված են Հայկական լեռնաշխարհի բնակչության գենետիկական շարունակականության վերականգնմանը, հայկական գենոֆոնդի քարտեզագրմանը և իրականացվել են Քեմբրիջի, Կոպենհագենի, Տարտուի համալսարանների, ինչպես նաև Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի հետ համագործակցությամբ: Գիտական աշխատանքների ղեկավար, ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի Էվոլյուցիոն գենոմիկայի լաբորատորիայի վարիչ, պրոֆեսոր Լևոն Եպիսկոպոսյանը նշեց. «Հայկական լեռնաշխարհում հայերի նախնիների բնիկության կամ եկվորության հարցը վաղուց ի վեր բուռն բանավեճերի առարկա է հնագետների, մարդաբանների, պատմաբանների և լեզվաբանների հանրությունում։
Ակադեմիական գրականության մեջ շրջանառվող՝ հայ ժողովրդի ոչ բնիկ ծագման վերաբերյալ վարկածների թվում գերակշռում է այսպես կոչված «բալկանյան տեսությունը», որը հիմնված է հին հույն պատմիչ Հերոդոտոսի (մ.թ.ա. 440 թ.) հաղորդած տեղեկությունների վրա։ Պատմագիրը հայերին համարում էր փռյուգիացի գաղութարարներ իրենց լեզվի և զինվորական հանդերձների պատճառով, որը նրանք կրում էին պարսից արքա Քսերքսեսի բանակում»։
Լեզվական, պատմական և հնագիտական համոզիչ ապացույցների բացակայության պարագայում հայերի բալկանյան ծագման վարկածն անհրաժեշտ է ստուգել ավելի զգայուն և օբյեկտիվ գործիքակազմի կիրառմամբ, ինչպիսին է ժամանակակից գենետիկան։ «Այդ տեսանկյունից Հերոդոտոսի «տարբերակը» հնարավոր է միայն բալկանյան գենետիկական սուբստրատի որոշակի ազդակների առկայության դեպքում Բալկաններից մինչև Հայկական լեռնաշխարհ ընկած տարածաշրջանի ինչպես հնագիտական նյութում, այնպես էլ ժամանակակից բնակչության, այդ թվում՝ հայերի գենոֆոնդում», - ասաց պրոֆեսոր Լևոն Եպիսկոպոսյանը:
Անցյալի ժողովրդագրական գործընթացների մասին գենետիկական առումով «գրավոր» ապացույցներ ստանալու համար հետազոտվել են վերոնշյալ աշխարհագրական տարածքից ստացված հնագույն ԴՆԹ-ի նմուշներ, որոնք պատկանում են ժամանակագրորեն հաջորդական դարաշրջաններին (նեոլիթից մինչև անտիկ)՝ համեմատելով դրանք համապատասխան տարածաշրջանի ժամանակակից բնակչության գենետիկական նյութի հետ։
Ամբողջական գենոմային վերլուծության արդյունքում պարզվել է, որ հայկական գենոֆոնդն ունի ավելի քան 6000 տարվա շարունակական գենետիկական պատմություն։ Այս պատկերն էականորեն տարբերվում է հարավարևմտյան Ասիայի այլ պոպուլյացիաների ժողովրդագրական պատմությունից, որոնք ենթարկվել են արտաքին գենետիկական զգալի ազդեցությունների։
«Մի քանի հազարամյակների ընթացքում գենոֆոնդի կայունության բարձր մակարդակով հայերն առանձնանում են նույնիսկ Սարդինիայի բնակչությունից, որը երկար ժամանակ համարվում էր դասական գենետիկական իզոլյատ նեոլիթից ընդհուպ մինչև բրոնզի դարի վերջը, այն դեպքում, երբ գրեթե ողջ մայրցամաքային Եվրոպան ենթարկվել է օտարերկրացիների բազմաթիվ ներխուժումների, որոնց գենետիկական ազդակները պահպանվել են մինչ օրս:
Հայկական Լեռնաշխարհում հայերի բնիկ ծագումն ապացուցող տեղեկություններն արժեքավոր աղբյուր են հայագետների համար, որոնք զբաղվում են հայերի էթնոգենեզի, հայկական մշակույթի և լեզվի ծագման ու զարգացման հարցերով», - ընդգծեց պրոֆեսոր Լևոն Եպիսկոպոսյանը: Հետազոտություններն իրականացվում են հայկական գենոֆոնդի ուսումնասիրմանն ուղղված մի շարք պետական ծրագրերի շրջանակներում, որոնք հովանավորում է ՀՀ գիտության կոմիտեն։ Աշխատանքներն իրականացվել են առավելապես երիտասարդ գիտնականների ջանքերով։ Արդյունքները տպագրվել են «Current Biology», «Human Genetics», «Human Biology», «Molecular Genetics and Genomics» ամսագրերում:

Армянский генофонд имеет более чем 6 000-летнюю непрерывную генетическую историю
Поддержи А1+!Институт молекулярной биологии Национальной академии наук провел сравнительный анализ полных геномов образцов современных и древних ДНК с Армянского нагорья и с Балкан.
Об этом сообщает Информационно-аналитическая служба Национальной академии наук РА, отмечая, что данный анализ показал, что армянский ген отличается от древнего и современного гена населения Балкан, опровергая «балканскую версию», считающуюся одной из преобладающих теорий в историографии о происхождении армянского народа. Исследование было направлено на восстановление генетической преемственности населения Армянского нагорья, составление карты генофонда армян. Проводилось в сотрудничестве с университетами Кембриджа, Копенгагена, Тарту, а также Российской академией наук.
«Вопрос о происхождении или прихода предков армян на Армянское нагорье уже давно является предметом жарких споров в сообществе археологов, антропологов, историков и лингвистов. Среди циркулирующих в академической литературе гипотез о неместном происхождении армянского народа преобладает так называемая «балканская теория», основанная на сведениях древнегреческого историка Геродота (440 г. до н.э.). Историк, из-за их языка и военной формы, которую они носили в армии персидского царя Ксеркса, считал армян фригийскими колонизаторами», - сказал руководитель научных работ, заведующий лабораторией эволюционной геномики Института молекулярной биологии НАН РА, профессор Левон Епископосян.
В отсутствие убедительных лингвистических, исторических и археологических свидетельств гипотезу о балканском происхождении армян необходимо было проверить с помощью более чувствительных и объективных инструментов, таких как современная генетика.
«С этой точки зрения версия Геродота возможна только при наличии определенных сигналов балканского генетического субстрата в археологическом материале региона от Балкан до Армянского нагорья, а также в генофонде современного население, в том числе и армян», - отметил он.
Чтобы получить «письменные» генетические свидетельства прошлых демографических процессов, образцы древних ДНК из вышеуказанной географической области, относящиеся к хронологически последовательным периодам (от неолита до древности), были сопоставлены с генетическим материалом современного населения региона.
В результате полного геномного анализа выяснилось, что генофонд Армении имеет непрерывную генетическую историю, насчитывающую более 6 000 лет. Эта картина значительно отличается от демографической истории других популяций Юго-Западной Азии, которые подверглись значительному внешнему генетическому влиянию.
«В течение нескольких тысячелетий на высоком уровне устойчивости генофонда армяне отличаются даже от населения Сардинии, долгое время считавшегося классическим генетическим изолятом неолита вплоть до конца бронзового века, в то время как почти вся континентальная Европа подвергалась многочисленным вторжениям иностранцев, генетические импульсы которых сохранились до сих пор. Информация, подтверждающая коренное происхождение армян Армянского нагорья, является ценным источником для арменоведов, занимающихся вопросами этногенеза армян, происхождения и развития армянской культуры и языка», - сказал Леон Епископосян.
Исследования проводились в рамках ряда государственных программ по изучению генофонда Армении, спонсируемых Комитетом науки РА. Работы в основном выполнялись молодыми учеными.