Փոփոխություններ ՀՀ մանկատան շրջանավարտներին բնակարանի գնման վկայագրեր տրամադրելու գործընթացներում
ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ փոփոխություններ և լրացումներ են կատարվել ՀՀ մանկատան շրջանավարտներին բնակարանի գնման վկայագրեր տրամադրելու գործընթացներում։
Ընդլայնվել են բնակարանի գնման վկայագրի միջոցով ֆինանսական աջակցության իրավունք ունեցող շահառուների շրջանակը և դիմելու ժամկետները։
Փոփոխությունների արդյունքում բնակարանի գնման վկայագրի միջոցով ֆինանսական աջակցություն ստանալու համար կարող են դիմել նաև
1)     18 տարին լրացած մանկատան սաներն, ովքեր ՀՀ մանկատանը խնամք և դաստիարակություն ստացել են առնվազն 7 տարի (բացառությամբ կենսաբանական ծնողի ընտանիք վերադարձածների),
2)    ՀՀ մանկատների 2021 թվականի շրջանավարտները։
Բնակարանի գնման վկայագրի գործողության վերջնաժամկետ է սահմանվել 2022 թվականի դեկտեմբերի 1-ը (2021 թվականի նոյեմբերի 1-ի փոխարեն), իսկ դիմումներ ընդունելու վերջնաժամկետ՝ 2022 թվականի հուլիսի 1-ը (2021 թվականի հուլիսի 1-ի փոխարեն):
Տեղեկացնում ենք նաև, որ շահառուները բնակարանի գնման վկայագիր ստանալու իրավունք ունեն ՀՀ քաղաքացի հանդիսանալու, սեփականության կամ համասեփականության իրավունքով այլ բնակելի տարածք չունենալու և բնակելի տարածք  օտարած չլինելու դեպքում (մանկատան շրջանավարտների համար՝ վերջին հինգ տարվա ընթացքում օտարած չլինելու դեպքում)։

Изменения в процесс выдачи свидетельств о покупке квартиры выпускникам детских домов РА
Решением Правительства Республики Армения внесены изменения и дополнения в процесс выдачи свидетельств о покупке квартиры выпускникам Детского дома РА. Министерство труда и социальных дел РА сообщает, что круг получателей, имеющих право на получение финансовой помощи через свидетельство о покупке квартиры, расширен. В результате изменений 18-летние воспитанники детского дома, находившиеся на попечении и воспитании в детском доме не менее 7 лет (кроме тех, которые вернулись в семью биологического родителя) и выпускники 2021 г. детских домов могут обращаться за финансовой поддержкой через свидетельство о покупке квартиры.
Крайний срок получения свидетельства о покупке квартиры - 1 декабря 2022 года (вместо 1 ноября 2021 года), а крайний срок подачи заявок - 1 июля 2022 года (вместо 1 июля 2021 года).
Бенефициары имеют право получить справку о покупке квартиры, если они являются гражданами Республики Армения, не имеют другого жилого помещения по праву собственности или долевой собственности и если жилое помещение не отчуждено.