Օրացույց․ 12-ը նոյեմբերի․ԱԺ-ն կառավարությանը եւ ԿԲ-ին առաջարկում է փող ուզելու փոխարեն կրճատել «շարիկ գլորողների» թիվը (տեսանյութ)
1992-ի այս օրերին 5 անգամ թանկացած հացը հանրապետության հացի խանութները չի թեթեւացրել հերթերից։ Թեպետ շատերի աշխատավարձը հազիվ հերիքի ամբողջ ամսվա ընթացքում միայն հաց գնելուն։ Հացի որակն էլ է թեմա, ժողովուրդը դժգոհում է, սակայն շարունակում է գնել՝ միայն հաց լինի։ Հերթերի ժամանակ գործին խառնվում է ոստիկանությունը՝ ուժի կոպիտ գործադրումով։ Այս օրերին Միացյալ Նահանգները ալյուր է բերում ինքնաթիռներով, որոնք կարող են լուծել միայն մայրաքաղաքի մեկ օրվա հացի խնդիրը։
1997-ի նոյեմբերի 12-ին վարչապետ Ռոբերտ Քոչարյանը խորհրդարանում ներկայացնում է հաջորդ տարվա բյուջեն։ Նա պետական բյուջեն բնորոշում է որպես զարգացման։ Մյուս տարի խոստացվում է տարեկան մինչեւ 9 տոկոս գնաճ։ Ծախսերի ծավալը 208 միլիարդ դրամ է։ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը խորհրդարանից պահանջում է 110 միլիոն դրամ կապիտալ վերանորոգումների համար, Գերագույն դատարանի նախագահը նույնպես փող է ուզում, բայց ոչ որպես մուրացկան։ Արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանն էլ ասում է, որ հյուրեր ընդունելու համար նախարարությունը ընդունելությունների տուն չունի։ Մասիսի շրջանի Ձորակ գյուղում բուժակ մանկաբարձական կենտրոն բացելու առիթով մեծ իրարանցում է։ Գյուղացիներին բաժանում են թղթեր, կնքում են դրանք, հետո բաժանում են օճառ, ծածկոց եւ վերնազգեստ։ Կենտրոնը գյուղացիներին առայժմ կսպասարկի անվճար, հետո երբ դեղորայքը վերջանա, ամեն ընտանիքից դեղերի համար կհավաքվի փոքրիկ գումար։
1998-ի նոյեմբերի 12-ին պատգամավորները կառավարությունից պահանջում են իրենց աշխատավարձը բարձրացնել մինչեւ 500 դոլար։ Խորհրդարանում ներկայացվում է 1999-ի պետբյուջեն։ Կառավարությունը խորհրդարանից իր ծախսերի համար գումար է ուզում «մի կերպ յոլա գնալու համար»։ Խորհրդարանը կառավարությանը եւ Կենտրոնական բանկին առաջարկում է փող ուզելու փոխարեն կրճատել «շարիկ գլորողների» թիվը։ Առաջին անգամ աչքի է զարնում պաշտոնյաների ճոխության եւ ժողովրդի աղքատության տարբերությունը։
1999-ի այս օրը բացվում է Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու եզրափակիչ հատվածը:  Միջոցառմանը Հայաստանից ոչ ոք չի մասնակցում։ Ելույթներում ոգեւորություն չկա, պատճառն, ըստ Արցախի խորհրդարանի ղեկավար Օլեգ Եսայանի, հոկտեմբերի 27-ն է։ Միջոցառումից օտարված է նույնիսկ Ղարաբաղի պաշտպանության նախկին նախարար Սամվել Բաբայանը։ Մինչդեռ Սամվել Բաբայանի անունն այդ օրերին կապվում է հոկտեմբերի 27-ի հետ։ Բաբայանն ասում է, որ կապում են, որպեսզի ես չմտնեմ Հայաստանի քաղաքական իշխանության եւ նրա հակառակորդ գեներալիտետի բանակցությունների մեջ։ Մինչդեռ նրան մեղադրում են, որ օրերս ձերբակալված Մուշեղ Մովսիսյանի միջոցով գրություն է փոխանցել Նաիրի Հունանյանին: Ի դեպ, այդ օրերին սրված են Սամվել Բաբայանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական ղեկավարության հարաբերությունները։ Արցախի նախագահ Արկադի Ղուկասյանը դա հաստատում է:
1999-ի այս օրերին Երեւանի փողոցներում վխտում է անտառափայտը։ «Հայանտառը» տարօրինակ ապօրինի ոչինչ չի տեսնում սրա մեջ՝ ամեն տարի էլ որոշակի քանակի ծառ ենք կտրտում։ Դավիթ Մաթեւոսյանն ասում է, որ, այո, որոշ տեղերում համը հանել ենք, բայց միայն մենք չենք: Գրող Գուրգեն Ջանիկյանը 1999-ի այս օրերին պետք է լավատեսական մի վերջաբանով ավարտեր Վազգեն Սարգսյանին եւ նրա 500 մահապարտներին նվիրված մի գիրք։ Հոկտեմբերի 27-ը սրբագրեց այդ վերջաբանը: Արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը եւ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը 2000 թվականի նոյեմբերի 11-ին Հայաստանում գտնվող սփյուռքահայ գործարարներին կոչ են անում ներդրումներ անել Հայրենիքում՝ ցույց տալով իրենց սերը։ Քոչարյանը նրանց հասկացնում է, որ մեկ ժամ ժամանակ ունի անմիջական շփման համար:
2000-ի այս օրը Գյումրիում դրվում է ապագա շաքարի գործարանի հիմնաքարը։ Այս տարածքում նախատեսվում է կառուցել 4 գործարան՝ շաքարի, սպիրտի, դրոժի եւ լյումինաթթվի։ Նախատեսվում է, գործարանների շինարարությունն ավարտել 2002-ին։ Դրա համար չեխական «Շկոդան» եւ եվրոպականեւ համաշխարհային այ բանկեր ներդնելու են 80 միլիոն ամերիկյան դոլար։ Հեռանկարում կբացվեն այլ գործարաններ 24 հազար աշխատատեղի հնարավորությամբ։ Կապի եւ տրանսպորտի նախարար Անդրանիկ Մանուկյանն անձամբ է փորձում հանգստացնել 53 եւ 56 հեռախոսակայանների բաժանորդներին, որոնց հեռախոսներն «Արմենթելն» անջատել է։ Բնակիչները կասկածում են, որ պատճառը բնակիչների չվճարած րոպեավճարն է։ Մինչդեռ հենց տեղում բաժանորդներին բաժանվում են տեղեկանքներ, որտեղ նշված են րոպեների քանակն ու գումարը:
2001-ի այս օրը Արմավիր քաղաքում գրեթե պաշտոնյաներ չեն մնացել, քաղաքը ոտքի է կանգնել եւ պահանջում է նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրաժարականը։ Քաղաքապետն իր հետ տարել է մշակույթի տան բանալիները։ Փակվել են քաղաքի բոլոր ճանապարհները։ Արմավիրցիները պահանջում են, որպեսզի բողոքի գործողությանը միանան քաղաքից ընտրված երեք պատգամավորները, եկել է միայն մեկը՝ Տարոն Սահակյանը:
2003-ի այս օրը ռուսաստանյան «ՄիԳ-29» ռազմական ինքնաթիռը ուսումնամարզական թռիչքի ժամանակ անհետանում է Հայաստանի օդային տարածքում։ Ինքնաթիռն անհետանում է ռադարների էկրաններից Երեւանի «Էրեբունի» օդանավակայանից օդ բարձրանալուց որոշ ժամանակ անց։ Նրան փնտրում են Թուրքիայի սահմանին։ ՀԱԿ ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանը գրեթե ականջներին չի հավատում տեղեկանալով, որ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը 2009-ի նոյեմբերի 12-ի նախորդ օրը բոլորին կոչ է արել ճնշում գործադրել իշխանությունների վրա, որպեսզի Հայաստանը գնա եվրոինտեգրման ճանապարհով:

Календарь. 12 ноября: НС предлагает правительству и Центробанку вместо того, чтобы просить денег, сократить число «катающих шары» (видео)
Хлеб, подорожавший в 5 раз в эти дни 1992 года, не освободил хлебные магазины республики от очередей. Несмотря на то, что зарплаты многих еле хватало на покупку только хлеба на протяжении всего месяца. Качество хлеба – это тоже тема, народ недовольствует, однако продолжает покупать: только бы был хлеб. Во время очередей в дело вмешивается полиция с грубым применением силы. В эти дни Соединенные Штаты привозят муку на самолетах, которая может решить только хлебную проблему столицы за один день.
12-го ноября 1997 года премьер-министр Роберт Кочарян представляет в парламенте бюджет на следующий год. Он характеризует государственный бюджет как развитие. В следующем году обещают до 9% роста в год. Объём расходов – 208 миллиардов драмов. Глава аппарата президента требует от парламента 110 миллионов драм для капитальных ремонтов. Председатель Верховного суда также хочет денег, но не как попрошайка. Министр иностранных дел Александр Арзуманян тоже говорит, что у министерства нет дома приемов для приема гостей.
В селе Дзорак Масисского района большой переполох в связи с открытием акушерского центра. Сельчанам раздают бумаги, закрепляют их печатью, потом раздают мыло, одеяло и верхнюю одежду. Центр пока будет обслуживать сельчан бесплатно, потом, когда медикаменты закончатся, от каждой семьи будет собираться на лекарства небольшая сумма.
12-го ноября 1998 года депутаты требуют от правительства повысить их зарплату до 500 долларов. В парламенте представляется госбюджет 1999 года. Правительство хочет от парламента денег на свой расходы «чтобы как-нибудь продержаться». Парламент предлагает правительству и Центробанку вместо того, чтобы просить денег, сократить число «катающих шары». Впервые бросается в глаза различие между роскошью чиновников и бедностью народа.
В этот день 1999 года открывается заключительная часть шоссе Горис-Степанакерт. В мероприятии никто из Армении не участвует. В выступлениях нет воодушевления, причин, по мнению главы Арцахского парламента Олега Есаяна, 27-го октября. От мероприятия отчужден даже бывший министр обороны Карабаха Самвел Бабаян. Между тем имя Самвела Бабаяна в эти дни связывают с 27-м октября. Бабаян говорит, что связывают, чтобы я не вступал в переговоры между политической властью Армении и его противником генералитетом. Между тем его обвиняют, что посредством арестованного на днях Мушега Мовсисяна передал письмо Наири Унаняну. Кстати, в эти дни обострились различия между Самвелом Бабаяном и политическим руководством Нагорного Карабаха. Президент  Арцаха Аркадий Гукасян это подтверждает.
В эти дни 1999 года на улицах Еревана – древесина. «Айантар» не видит в этом ничего странного и незаконного: ежегодно мы срубаем некоторое количество деревьев. Давид Матевосян говорит, что да в некоторых местах мы перегнули, но не только мы.  Писатель Гурген Джаникян в эти дни 1999 года должен был закончить оптимистическим эпилогом книгу, посвященную Вазгену Саркисяну и его 500 смертников. 27-го октября он отредактировал этот эпилог. Министр иностранных дел Вардан Осканян и президент Роберт Кочарян 11-го ноября 2000 года призывает бизнесменов армянской диаспоры, находящихся в Армении, делать инвестиции на Родине, демонстрируя свою любовь. Кочарян дает им понять, что у них есть один час для непосредственного общения.
В этот день 2000 года в Гюмри закладывают краеугольный камень будущего сахарного завода. На этой территории предусматривается построить 4 завода – сахара, спирта, дрожжей и люминовой кислоты. Предусматривается завершить строительство заводов в 2002 году. Для этого чешская «Шкода» и европейские и прочие международные банки вложат 80 миллионов американских долларов. В перспективе откроются другие заводы с возможностью 24 тысяч рабочих мест.
Министр связи и транспорта Андраник Манукян лично пытается успокоить абонентов телефонных станций 53 56, телефоны которых отключил «Арментел». Жители подозревают, что причина в том, что жители не оплатили поминутную оплату. Между тем прямо на месте абонентам раздают справки, где указаны количество и сумма минут.
В этот день 2001 года в Армавире почти не осталось чиновников, город встал и требует отставки Роберта Кочаряна. Мэр унес с собой ключи дома культуры. Закрылись все дороги города. Армавирцы требуют, чтобы к акции протеста присоединились трое избранных депутатов, пришел лишь один – Тарон Саакян.
В этот день 2003 года российский военный самолет «МиГ-29» во время учебно-спортивного полета исчезает на воздушной территории Армении. Самолет исчезает с экранов радара через некоторое время после того, как поднялся в воздух с ереванского аэропорта «Эребуни». Его ищут на турецкой границе.
Представитель АНК Владимир Карапетян почти не верит своим ушам, узнав, что бывший министр иностранных дел Вардан Осканян в день, предшествующий 12-му ноября 2009 года, призвал все оказать давление на власти, чтобы Армения пошла по пути евроинтеграции.