Ադրբեջանական զինված ծառայողներ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի քաղաքացիական որևէ բնակավայրի մոտ չպետք է լինեն․ ՄԻՊ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը գրել է
Այսօր Արցախում ադրբեջանական զինծառայողների կողմից կրակոցներով քաղաքացիական 3 անձի վիրավորելը և 22-ամյա 1 անձի սպանությունն անհերքելի ապացույց է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողներ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի քաղաքացիական որևէ բնակավայրի մոտ չպետք է լինեն: Այդքան այս մասին զգուշացնում ենք:
Պետք է ի վերջո ընդունել, որ ինքնին ադրբեջանական զինվորականների ներկայությունը քաղաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ մարդկանց կյանքի իրավունքի խախտում է, ովքեր ապրում են իրենց կյանքի համար անմիջական անընդհատ վտանգի ներքո:
Արցախի իմ գործընկերը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը (Gegham G. Stepanyan) հաստատել է, որ այսօր՝ 2021թ. նոյեմբերի 8-ին ադրբեջանական զինված ուժերը կրակոցներ են արձակել Շուշի քաղաքի մուտքի մոտակա խաչմերուկի մոտ ջրամատակարարման խողովակների վրա նորոգման աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց վրա: Արդյունքում՝ խաթարվել է նաև Բերձրորի ճանապարհի Շուշիի հատվածի երթևեկությունը: Այս տեղեկությունները հաստատումոցվ հրապարակել է նաև Արցախի ԱԱԾ-ն:
Այս կրակոցները ահաբեկչական հանցավոր արարքներ են, որ ոչ միայն քաղաքացիական անձանց ապօրինի զրկել են կյանքի իրավունքից, այլ նաև նպատակ ունեն ահաբեկել քաղաքացիական բնակչությանը:
Ակնհայտ է, որ Հայաստանի ու Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունն ինքնին մարդկանց կյանքի իրավունքի խախտում է, դա խաթարում է խաղաղությունն ու անվտանգությունը, մարդկանց բնականոն կյանքը:
Փաստերը վկայում են, որ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Արցախում այս խախտումները բնույթով նույնն են ու դրանց իրական պատճառը ադրբեջանական իշխանությունների հայատյաց ու թշնամանք քարոզող պետական քաղաքականությունն է: 2020թ. պատերազմից հետո այն ոչ միայն չի նվազել, այլ ծայրահեղ դրսևորումներ է ստացել՝ ի ցույց դնելով ֆաշիստական բնույթը: Այն ավելի է մեծացնում լարվածությունը և խորացնում թշնամանքը:
Սա մարդու իրավունքների լրջագույն խնդիր է: Ադրբեջանական այս քաղաքականությունն է մարդկանց կյանքի, սեփականության և մյուս բոլոր իրավունքների խախտումների հիմքում, այն խախտումների աղբյուրն է:

Азербайджанские военнослужащие не должны находиться вблизи каких-либо гражданских поселений ни в Армении, ни в Арцахе.
Сегодняшние выстрелы в Арцахе со стороны азербайджанских военнослужащих, в результате которых были ранены три мирных жителя и убит один двадцатидвухлетний житель - неоспоримое доказательство того, что азербайджанские военнослужащие не должны находиться вблизи каких-либо гражданских поселений ни в Армении, ни в Арцахе. Об этом нами столько было предупреждено.
В конце концов, необходимо принять, что само присутствие азербайджанских военных в окрестностях гражданских поселений является нарушением права на жизнь людей, поскольку они живут в постоянной опасности для своей жизни.
Мой коллега из Арцаха, Защитник прав человека Гегам Степанян подтвердил, что сегодня, 8 ноября 2021 года азербайджанские вооруженные силы открыли огонь по мирным жителям, которые возле перекрестка у въезда в город Шуши проводили ремонтные работы водопроводных труб. В результате также было нарушено движение на Шушинском участке Бердзорской дороги. Эту информацию с подтверждением опубликовала также Служба национальной безопасности Арцаха.
Эти обстрелы являются преступными террористическими актами, которые не только незаконно нарушают право гражданских лиц на жизнь, но и направлены на терроризирование гражданского населения.
Очевидно, что само присутствие азербайджанских вооруженных сил вблизи населенных пунктов Армении и Арцаха является нарушением права на жизнь, подрывает мир и безопасность, нормальную жизнь людей.
Факты свидетельствуют, что эти нарушения одинаковы по своей природе как в Армении, так и в Арцахе, и их настоящая причина - азербайджанская государственная политика армяноненавистничества и пропаганды вражды. После войны 2020 года проявления такой политики не только не уменьшились, но и приняли формы крайней степени, демонстрируя фашистскую природу. Это более увеличивает напряжение и углубляет вражду.
Это серьезная проблема прав человека. Именно эта азербайджанская политика находится в основе нарушений прав людей на жизнь, собственность и всех других прав, также является источником нарушений.